Serwis Podatkowy
Metody rozliczania kosztów w podatku dochodowym
Podczas zakładania działalności przedsiębiorca ma wybór jak będzie rozliczał koszty. W związku z tym nasuwa się pytanie jakie są metody rozliczania kosztów i którą wybrać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 października 2024
Umorzenie odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej a przychód podatkowy
Osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy szukają różnych form finansowania inwestycji. Czasami decydują się na pożyczkę od zaprzyjaźnionej firmy zamiast instytucji finansowej. Jakie skutki na gruncie podatku dochodowego ma umorzenie odsetek od pożyczki?
28 lutego 2024
Odpisy aktualizujące wartość należności a zasada rachunkowości
W artykule omówione zostały odpisy aktualizujące wartość należności w świetle ustawy o rachunkowości i zasady ostrożności. Przedstawione zostaną definicje i rodzaje odpisów, a także zasady ich tworzenia i ewidencjonowania w księgach rachunkowych.
28 lutego 2024
Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?
Nabywając przedmiot lub prawo majątkowe na podstawie umowy, będziesz zobowiązany do zgłoszenia tej czynności do urzędu skarbowego, a jeżeli czynność nie podlega zwolnieniu, również do zapłaty podatku. Sprawdź, kiedy zapłacić podatek i jak wypełnić PCC-3!
28 lutego 2024
Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?
Różnice między zadatkiem a zaliczką można dostrzec dopiero w momencie kiedy nie zostanie zrealizowana umowa. Skutki mogą okazać się niekorzystne dla nas. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co jest korzystniejsze, zaliczka czy zadatek?
28 lutego 2024
Wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym VAT
Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków dla podatnika VAT, w tym z rozliczeniem podatku w ramach remanentu likwidacyjnego. W jaki sposób należy potraktować nabyte wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym?
27 lutego 2024
Ulga termomodernizacyjna dla przedsiębiorcy - odliczenia i limity
Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie wydatków na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego osobą fizycznym nieprowadzącym działalności. Dowiedz się, czy możliwa jest ulga termomodernizacyjna dla przedsiębiorcy? Sprawdź!
27 lutego 2024
Metoda kasowa a zasady rozliczania faktur
Metoda kasowa może być stosowana przez firmy, które posiadają status małego podatnika, czyli te, które nie przekraczają rocznego limitu sprzedaży w kwocie 2 mln euro. Jest to uproszczona metoda ewidencji. Sprawdź, jak rozliczać faktury metodą kasową!
27 lutego 2024
Kiedy warto być podatnikiem VAT - podstawowe informacje
Zakładanie działalności gospodarczej wywołuje w przyszłych przedsiębiorcach wiele wątpliwości. Jednym z nich jest kwestia opodatkowania VAT. Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy korzystniej jest skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź czytając artykuł!
27 lutego 2024
Darowizna na cele kultu religijnego – wszystko co warto wiedzieć!
30 kwietnia 2024 roku minie termin złożenia zeznania rocznego rozliczanego na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym. Sprawdź, czy darowizna na cele kultu religijnego może zostać odliczona w składanych zeznaniach rocznych i ile maksymalnie może wynosić!
27 lutego 2024
Sprzedaż samochodu firmowego bez VAT - kiedy jest możliwa?
Przedsiębiorca sprzedający pojazd firmowy jest zobowiązany do odprowadzenia podatków. Istnieje jednak sposób na sprzedaż samochodu firmowego bez VAT. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć odprowadzania podatku od towarów i usług!
27 lutego 2024
Zwierzęta nabyte w spadku a podatek dochodowy
Czy wiesz, że, otrzymanie w spadku gospodarstwa rolnego może być zwolnione z podatku? Sprawdź, czy gdy przedmiotem dziedziczenia są zwierzęta nabyte w spadku również możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z podatku? Czy trzeba wykazać je na druku SD-Z2?
26 lutego 2024
Ulga na ekspansję w zeznaniu podatkowym - komu przysługuje?
Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów, czyli ulgi na ekspansję, która ma na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego kraju. Komu przysługuje ulga na ekspansję? Sprawdź!
26 lutego 2024
Straty z lat ubiegłych jako sposób na obniżenie podatku!
Wielu przedsiębiorców na początku prowadzenia firmy nie osiąga zysków, a wykazuje stratę. Co zrobić w sytuacji, gdy trwa to kilka lat? Czy straty z lat ubiegłych można odliczać w kolejnych latach, gdy podatnik osiągnie już zyski? Dowiedz się więcej!
26 lutego 2024
Opodatkowanie zagranicznej renty w kraju a unikanie podwójnego opodatkowania
Opodatkowanie zagranicznej renty inwalidzkiej w Polsce wiąże się z szeregiem pytań dotyczących kwestii podwójnego opodatkowania i ewentualnych zwolnień z podatku. W artykule omawiamy te wszystkie kwestie, z uwzględnieniem postanowień międzynarodowych.
23 lutego 2024