Serwis Podatkowy
Czy możliwe jest odliczenie składki zdrowotnej od najmu prywatnego?
Najem prywatny cieszy się dużą popularnością. Właściciele mieszkań mogą mieć jednak wątpliwości, czy prowadząc najem prywatny należy opłacać składkę zdrowotną? Czy możliwe zatem będzie odliczenie składki zdrowotnej od najmu prywatnego? Odpowiadamy!
19 września 2024
Składka zdrowotna od zwrotu VAT - czy zwrot wpływa na jej podstawę?
Podatnik, u którego powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym może zawnioskować o zwrot VAT. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, czy składka zdrowotna od zwrotu VAT podlega zapłacie? Sprawdź, czy zwrot VAT wpływa na podstawę jej wyliczenia!
25 września 2024
Proptrading - czym jest i jak opodatkować przychód z takiej działalności?
Proptrading to nowa i coraz bardziej popularna metoda zarabiania, która staje się przedmiotem zainteresowania podatników. W związku z tym wyjaśniamy, jak należy dokonywać rozliczeń podatkowych przychodów pochodzących z proptradingu. Sprawdź!
4 marca 2024
Otrzymane odszkodowanie za skradziony pojazd firmowy - czy stanowi przychód?
W działalności zdarzają się sytuacje, jak kradzież składników majątku. Posiadanie ubezpieczenia AC na pojazd firmowy może pomóc w odzyskaniu części strat. Czy otrzymane odszkodowanie za skradziony pojazd firmowy będzie stanowiło przychód podatkowy?
4 marca 2024
Jakie PITy składa ryczałtowiec oprócz PIT-28?
Rozliczasz się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Pamiętaj, że wraz z rocznym zeznaniem podatkowym może być konieczne złożenie dodatkowych deklaracji. Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź na pytanie: jakie PITy składa ryczałtowiec?
4 marca 2024
Rachunek VAT - dla kogo jest obowiązkowy?
Sprawdź, kiedy rachunek VAT jest obowiązkowy, czy można posiadać kilka takich rachunków oraz czy możliwe jest przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami VAT. Dowiedz się, czy przelewy między rachunkami VAT podlegają opodatkowaniu?
1 marca 2024
Sprzedaż samochodu na części przez VAT-marża - ogólne zasady
Procedura VAT-marża jest atrakcyjną opcją dla podatników, oferując opodatkowanie od różnicy między ceną nabycia a ceną sprzedaży. Często mechanizm ten jest stosowany do sprzedaży samochodów. Czy sprzedaż samochodu na części przez VAT-marża jest możliwa?
1 marca 2024
Ukryte zyski przy świadczeniu usług przez wspólnika w estońskim CIT
Estoński CIT, wiąże się z koniecznością opodatkowania dochodu odpowiadającego wysokości ukrytych zysków. Kiedy występują ukryte zyski przy świadczeniu usług przez wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą na rzecz spółki opodatkowanej estońskim CIT?
1 marca 2024
Zakup nowego samochodu z salonu a podatki
Zakup fabrycznie nowego auta z salonu jest dla wielu przedsiębiorców znaczącym obciążeniem finansowym. Ważne jest, aby ocenić korzyści podatkowe takiego zakupu. Sprawdź, jak na gruncie PIT, VAT i PCC wygląda zakup nowego samochodu z salonu!
1 marca 2024
Zawieszenie działalności przez cały rok - jaki PIT złożyć?
Do 30 kwietnia 2024 roku podatnicy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałem muszą rozliczyć dochody uzyskane w poprzednim roku podatkowym. Czy zawieszenie działalności przez cały rok zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego?
1 marca 2024
Likwidacja działalności gospodarczej objętej metodą kasową
Likwidacja działalności gospodarczej to moment, który ciągnie za sobą wiele skutków. Jak wygląda rozliczenie podatku VAT podczas zamknięcia firmy objętej metodą kasową? O jakich jeszcze kwestiach należy pamiętać przy likwidacji działalności? Sprawdź!
1 marca 2024
Ulga prorodzinna bez limitu dochodów w przypadku niepełnosprawnych dzieci
Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, ale Twoje dochody są zbyt duże, aby otrzymać ulgę na dziecko? Czy wiesz, że w rozliczeniu za 2023 rok możliwa jest ulga prorodzinna bez limitu dochodów w przypadku niepełnosprawnych dzieci? Sprawdź!
29 lutego 2024
Umorzenie kary umownej – czy oznacza powstanie przychodu w CIT?
Kary umowne to element umów biznesowych. Ich celem jest zabezpieczenie interesów wierzyciela, jednak nie zawsze dochodzi do ich egzekwowania, bowiem wierzyciel może dokonać umorzenia. Czy umorzenie kary umownej oznacza powstanie przychodu podatkowego CIT?
29 lutego 2024
Odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego - czy to możliwe?
Możliwość odliczenia podatku VAT jest kluczowa dla wielu przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć VAT na podstawie faktury lub dokumentu celnego. Jednak, czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego? Sprawdź!
29 lutego 2024
Brak adnotacji na fakturze “metoda kasowa” - co wtedy?
Metoda kasowa w VAT powoduje szczególny sposób rozliczania podatku od towarów i usług, który uzależniony jest od momentu otrzymania należności od kontrahenta. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura przy metodzie kasowej!
29 lutego 2024