Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Ordynacja podatkowa

Podnajem nieruchomości drugiemu małżonkowi - czy jest legalny?

Wspólność małżeńska to rodzaj współwłasności o charakterze bez udziałowym. Dlatego, warto zadać sobie pytanie: czy prawnie dopuszczalny jest podnajem nieruchomości drugiemu małżonkowi oraz jakie ewentualne skutki podatkowe niesie. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Opodatkowanie najmu prywatnego w 2024 roku

Zastanawiasz się nad prywatnym wynajmem posiadanych nieruchomości? Masz wątpliwości, jaka forma opodatkowania jest właściwa dla najmu prywatnego? Czy nadal obowiązuje ryczałt? Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie najmu prywatnego w 2024 roku!

22 października 2024

Podatki dochodowe

Zmiana formy opodatkowania w nowym roku podatkowym

Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej zobowiązani są wybrać formę opodatkowania. Dowiedz się, kiedy i w jakim terminie możliwa jest zmiana formy opodatkowania oraz jakich formalności w związku z tym należy dopełnić!

16 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Przychód osiągnięty przez członka zarządu z ZEA a podatki

Jeżeli osoba z ZEA, powołana na funkcję członka zarządu, posiada certyfikat rezydencji, to może on dokumentować miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce albo w ZEA. Jak należy opodatkować przychód osiągnięty przez członka zarządu z ZEA?

16 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Przewłaszczenie na zabezpieczenie na gruncie podatku PIT i VAT

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową, w której wierzyciel nabywa własność rzeczy dłużnika, aby zabezpieczyć swoją wierzytelność. W większości przypadków obejmuje nieruchomości. Jakie skutki podatkowe niesie za sobą umowa przewłaszczenia? Sprawdź!

16 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Opodatkowanie fundacji rodzinnej na gruncie CIT i PCC

Fundacja rodzinna jako podmiot gospodarczy obowiązuje w prawie podatkowym od niedawna. Ma ona na celu utrzymanie majątku firmy co przekłada się na rozwój i realizacje inwestycji. W artykule wyjaśniamy, jak prezentuje się opodatkowanie fundacji rodzinnej!

16 stycznia 2024

Podatek VAT

KSeF a faktury zagraniczne - czy dotyczy każdej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców rozszerzyło swoją działalność o transakcje na rzecz zagranicznych nabywców. W związku z wejściem w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur pojawiają się pytania, czy KSeF a faktury zagraniczne dotyczyć będą każdej sprzedaży?

15 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Opodatkowanie prokury - skutki w podatku dochodowym i ZUS

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, które obejmuje umocowanie do dokonywania czynności związanych z prowadzeniem firmy. Wynagrodzenie prokurenta wywołuje określone skutki podatkowe. Czy wiesz jakie jest właściwe opodatkowanie prokury?

15 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Umowa powierniczego nabycia nieruchomości a podatki

Umowa powiernictwa nie jest regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Powiernictwo w praktyce funkcjonuje jednak z uwagi na zasadę swobody umów. Czy zatem, umowa powierniczego nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu PIT, VAT i PCC? Sprawdź!

15 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Połączenie spółek przez przejęcie innej spółki a skutki podatkowe

Przepisy podatkowe przewidują specjalne regulacje dotyczące transakcji, jaką jest połączenie spółek przez przejęcie. Jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą połączenie spółek oraz jakie przepisy regulują ten proces? Dowiedz się więcej!

15 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Dywidenda rzeczowa - kiedy jest możliwa i jak ją rozliczyć?

Dywidenda to podstawowa forma podziału zysku pomiędzy poszczególnych wspólników, może ona przybierać postać pieniężną lub rzeczową. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe na gruncie CIT dla wypłacającej spółki wywołuje dywidenda rzeczowa? Wyjaśniamy!

15 stycznia 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca - zasady rozliczania korekty in plus, in minus

Faktura korygująca to dokument wystawiany w przypadku popełnienia błędu lub dokonania zmian na fakturze, który może powodować zwiększenie bądź zmniejszenie podstawy opodatkowania. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wystawić fakturę korygującą sprzedaż!

15 stycznia 2024

Podatek VAT

Procedura VAT OSS a sprzedaż z zagranicznego magazynu

Procedura VAT OSS jest uproszczeniem w zakresie rozliczania podatku VAT w kraju klienta. W jaki sposób można zastosować procedurę, jeśli ma miejsce VAT OSS a sprzedaż z zagranicznego magazynu, gdzie procedura jest rozliczana w Polsce? Sprawdź!

12 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Opodatkowanie odszkodowania za niezawarcie umowy przyrzeczonej - co warto wiedzieć?

W przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę niedoszły pracownik może domagać się odszkodowania. Jak wygląda opodatkowanie odszkodowania za niezawarcie umowy przyrzeczonej? Czy tego rodzaju odszkodowanie może skorzystać ze zwolnienia od podatku?

12 stycznia 2024

Podatek VAT

Szkoda całkowita w samochodzie firmowym a podatek VAT

Niektóre uszkodzenia pojazdu kwalifikują się do tzw. szkody całkowitej. Powstaje wówczas pytanie. co z podatkiem VAT u otrzymującego odszkodowanie? Sprawdź, jak wygląda szkoda całkowita w samochodzie firmowym na gruncie VAT! Odpowiadamy w artykule!

12 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów