Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Faktura w walucie obcej w KSeF – jaki należy zastosować kurs przeliczeniowy?

Faktury ustrukturyzowanie w Krajowym Systemie e-Faktur można wystawiać w walucie PLN oraz obcej. Warto mieć na uwadze, że ustawodawca ściśle określa, po jakim kursie ma zostać przeliczona faktura w walucie obcej w KSeF. Czy wiesz, o jakim kursie mowa?

11 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Dywidenda likwidacyjna - jakie zasady opodatkowania?

W przypadku likwidacji spółki wspólnik może otrzymać dywidendę likwidacyjną. Jak jednak powinna zostać opodatkowana dywidenda likwidacyjna biorąc pod uwagę ustawę o PIT oraz status podatnika i płatnika? Odpowiedzi poznasz w artykule!

11 stycznia 2024

Podatek VAT

Opłata rezerwacyjna na gruncie VAT - poznaj stanowisko Dyrektora KIS!

Opłata rezerwacyjna na rzecz dewelopera może mieć różny status podatkowy a decydujące o skutkach podatkowych są okoliczności transakcji. Jak powinna być potraktowana opłata rezerwacyjna na gruncie VAT? Przedstawiamy stanowiska Dyrektora KIS w tej sprawie!

11 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Przeksięgowanie nadwyżki w VAT na zaliczkę PIT - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorcy często stosują przeksięgowanie nadwyżki w VAT na zaliczkę PIT. Jakie wyróżnia się sytuację przeksięgowania bądź zaliczenia nadwyżki VAT? W jaki sposób należy poinformować urząd skarbowy o tym fakcie? Odpowiadamy w artykule!

11 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Odliczenia od ryczałtu ewidencjonowanego - co można odliczyć?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzna forma rozliczania podatku dochodowego, która uniemożliwia pomniejszenie podstawy opodatkowania o poniesione koszty. Czy możliwe jest dokonanie jakiegokolwiek odliczenia od ryczałtu ewidencjonowanego?

11 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Kiedy możliwa jest jednorazowa amortyzacja licencji?

W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorcy nabywają różne licencje. Niekiedy dotyczą one kilku dat, w różnych okresach podatkowych. Kiedy możliwa jest jednorazowa amortyzacja licencji? Czy licencje można ująć jednorazowo w koszty? Sprawdź!

10 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Fundacja rodzinna czy estoński CIT - sprawdź róznice

Wraz z wejściem w życie fundacji rodzinnej, ze względu na podobieństwa fundacji rodzinnej z estońskim CIT może pojawić się pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla przedsiębiorcy. Sprawdź, co będzie korzystniejsze, fundacja rodzinna czy estoński CIT.

10 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Nadbudowa budynku i wymiana dachu a ulga termomodernizacyjna

Nadbudowa budynku i wymiana dachu a ulga termomodernizacyjna, czy jest prawo do jej zastosowania, jeśli miały miejsce wspomniane prace? Poznaj wydane objaśnienia przez Ministra Finansów w tym zakresie, które zmienia podejście do tego zdarzenia.

10 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Remont mieszkania w kosztach firmy - rozliczanie wydatku z tego tytułu

W zależności od tego, kiedy przeprowadzony jest remont nieruchomości wykorzystywanej w działalności, inaczej będzie rozliczany wydatek poniesiony z tego tytułu. Remont mieszkania w kosztach firmy? Odpowiedź znajdziesz tutaj

10 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy - najważniejsze informacje

Przepisy podatkowe umożliwiają odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Kto zatem może skorzystać z opłacania zaliczki w takiej formie? Jak powinna zostać obliczona uproszczona zaliczka na podatek dochodowy? Przeczytaj i sprawdź!

10 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Jak zmienić formę opodatkowania i kiedy należy to zrobić?

Myślisz nad zmianą formy opodatkowania, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmienić formę opodatkowania oraz poznaj wady i zalety każdej z nich. Sprawdź też, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza!

10 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Opodatkowanie PCC umowy spółki - kiedy jest konieczne?

Umowa lub zmiana umowy spółki osobowej oraz kapitałowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy wiesz, jak wygląda opodatkowanie PCC umowy spółki oraz kto jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC-3? Wyjaśniamy w artykule!

9 stycznia 2024

Podatek VAT

Nieodebranie towaru przez kontrahenta a podatek VAT

Czy wiesz, czym skutkuje nieodebranie towaru przez kontrahenta na gruncie VAT? Czy takie kwoty należy traktować jako wynagrodzenie za dostawę/usługę, które podatnik zobowiązany jest opodatkować podatkiem VAT? Sprawdź, jak udokumentować to zdarzenie!

9 stycznia 2024

Samochód w firmie

Leasing samochodu osobowego 2024 - kompendium wiedzy

Leasing samochodu osobowego to bardzo popularny i zarazem opłacalny sposób finansowania pojazdu w firmie. Jak wygląda rozliczanie pojazdu osobowego w leasingu? Czy nadal jest to tak korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców? Przeczytaj i sprawdź!

8 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Wydatki związane z wypadkiem pracownika w kosztach podatkowych

Wyjaśniamy, czy wydatki związane z wypadkiem pracownika i jego powypadkową rehabilitację podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej pracodawcy. Szczególnie wówczas, gdy wszystkie obowiązki pracodawcy były spełnione.

8 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów