Serwis Podatkowy
Wybór rocznego zeznania podatkowego - co warto wiedzieć
Roczne zeznanie podatkowe musi sporządzać każdy podatnik. Jednak wiele osób czuje obawy przed samodzielnym sporządzeniem rocznej deklaracji PIT. Wybór rocznego zeznania podatkowego to połowa sukcesu do prawidłowego rozliczenia się. Dowiedz się więcej!
19 stycznia 2024
Umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki a podatek dochodowy
Omawiamy jak wzajemne i umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki wygląda na gruncie podatku dochodowego. Jakie zobowiązania mogą powstać u udziałowca i z jakimi ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi powinien się liczyć podatnik?
19 stycznia 2024
Braki formalne e-faktury w systemie KSeF
Z uwagi wprowadzenia obowiązkowego systemu KSeF, objaśniamy przepisy dotyczące wystawiania e-faktur jak i również zasad korygowania ich, gdy występują braki formalne e-faktury w systemie KSeF. Sprawdzamy wpływ tych braków na ważność takiej faktury.
19 stycznia 2024
Opodatkowanie PCC zniesienia współwłasności między małżonkami
Dowiedz się, czy opodatkowanie PCC zniesienia współwłasności występuje w przypadku, gdy do zniesienia współwłasności dochodzi pomiędzy małżonkami? Omawiamy kontekst zniesienia współwłasności na gruncie prawa podatkowego jak i prawa cywilnego.
19 stycznia 2024
Czy prowadząc działalność można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem na jednym PIT?
Nie wszyscy małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia rocznego zeznania podatkowego. Uzależnione jest to od wybranej formy opodatkowania. Sprawdź, czy prowadząc działalność można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i jaki PIT w tym celu złożyć?
19 stycznia 2024
Czy opodatkowanie gruntów utwardzonych podatkiem od nieruchomości jest możliwe?
Budowle i grunty opodatkowane są podatkiem od nieruchomości. Budowla jest odrębnym przedmiotem opodatkowania. W związku z szeroką definicją budowli, pojawia się pytanie, czy możliwe jest opodatkowanie gruntów utwardzonych podatkiem od nieruchomości?
18 stycznia 2024
Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia towarów w transporcie a ujęcie w KPiR
W przypadku uszkodzenia towarów w trakcie transportu przedsiębiorca, do którego należą towary, może ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Sprawdź, jak zaksięgować odszkodowanie z tytułu uszkodzenia towarów w transporcie i czy stanowi ono przychód.
18 stycznia 2024
Opodatkowanie usług dietetycznych na gruncie PIT i VAT
Czy wiesz, jak wygląda opodatkowanie usług dietetycznych w PIT i VAT? Sprawdź, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT w przypadku świadczenia usług dietetycznych oraz czy można świadczyć usługi dietetyczne jako działalność nierejestrowaną?
18 stycznia 2024
PIT od ZUS a działalność - rozliczenie roczne
W sytuacji, gdy przedsiębiorca pobiera świadczenie od organu rentowego może spodziewać się otrzymania od niego zeznania rocznego PIT-40 lub informacji imiennej PIT-11A. Sprawdź, w jaki sposób otrzymany PIT od ZUS bądź KRUS należy rozliczyć w zeznaniu!
18 stycznia 2024
Zeznanie roczne - własna działalność i etat
Wielu przedsiębiorców decyduje się prowadzić działalność gospodarczą, pracując jednocześnie na etacie. Jak powinni rozliczyć osiągnięte przychody? Jakie zeznanie roczne powinni wybrać? Szczegóły wyjaśniamy w artykule! Zapraszamy do lektury!
18 stycznia 2024
Jakich faktur nie dotyczy KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur?
Od 1 lipca 2024 roku w Polsce czynnych podatników VAT obejmie obowiązek fakturowania poprzez Krajowy System e-Faktur (KSeF). Czy wiesz, że nie wszystkie faktury będą wystawiane za pośrednictwem KSeF. Jakich faktur nie dotyczy KSeF? Odpowiadamy!
17 stycznia 2024
Transport własny przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów a VAT
Przedsiębiorcy sprzedający towar do krajów UE, realizują tak zwane WDT i niekiedy, chcąc zachęcić klienta, oferują transport sprzedawanego towaru. Czy transport własny przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów umożliwia zastosowanie stawki 0% VAT?
17 stycznia 2024
Sprzedaż nieruchomości po zaniżonej cenie - skutki podatkowe
W przypadku sprzedaży nieruchomości pomiędzy członkami rodziny może dochodzić do zaniżenia ceny. Działanie to może mieć skutki podatkowe. Organ podatkowy może jednak uznać, że miejsce ma sprzedaż nieruchomości po zaniżonej cenie. Dowiedz się więcej!
17 stycznia 2024
Ulga prorodzinna a praca zarobkowa dziecka
Ulga prorodzinna inaczej ulga podatkowa na dziecko ma na celu odciążenie finansowe rodziców, którzy wychowują małoletnie dzieci. Co jednak w przypadku, kiedy nasze dziecko wykonuje pracę? Ile może zarobić, aby dalej móc korzystać z ulgi? Sprawdź!
17 stycznia 2024
Sprzedaż towarów opłaconych bonem rabatowym a przychód podatkowy
Sprzedaż towarów opłaconych bonem rabatowym może sprawić przedsiębiorcom trudności w zakresie ustalenia prawidłowej wartości osiągniętego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wyjaśniamy, jak wygląda rozliczenie takiej sprzedaży i jak ustalić przychód!
17 stycznia 2024