0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie z CIT odsetek – dla podmiotów z UE

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wypłata odsetek na rzecz spółki mającej status nierezydenta wiąże się z koniecznością poboru podatku u źródła. W sytuacji, gdy są one wypłacane na rzecz podmiotu powiązanego z innego kraju UE, możliwe jest zwolnienie z CIT odsetek, które są obwarowane pewnymi warunkami, zaprezentowanymi poniżej.

Podatek u źródła a zwolnienie z CIT odsetek

Nasze rozważania należy rozpocząć od przywołania treści art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, gdzie podano, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników mających status nierezydenta przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów. W tym ogólnym schemacie polska spółka wypłacającą odsetki na rzecz nierezydenta zobowiązana jest do pobrania 20% podatku (potrącanego z kwoty wypłacanej należności) i wpłacenia go na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Na skutek implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy 2003/49/WE wprowadzono do ustawy CIT art. 21 ust. 3, który stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego przychody, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

wypłacającym należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jest:

  1. spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
    1. położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład spółki podlegającej w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli wypłacane przez ten zagraniczny zakład należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów przy określaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej;
    2. uzyskującym przychody, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. spółka:
    1. o której mowa w pkt 1, posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 2, lub
    2. o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  3. rzeczywistym właścicielem należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jest:
    1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli mamy do czynienia z dwiema spółkami powiązanymi, tzn. takimi, które posiadają co najmniej 25% udziałów w kapitale drugiej i spółki te są położone na terytorium UE lub EOG, to 20-procentowy podatek u źródła nie występuje z uwagi na powyższe zwolnienie.

W przypadku spółek powiązanych mających siedzibę na terenie UE lub EOG możliwe jest zastosowanie zwolnienia od konieczności poboru podatku u źródła. Dzięki temu polska spółka wypłacająca nie musi przy wypłacie odsetek pobierać 20-procentowego podatku CIT.

Warunki zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy CIT

Jak wskazaliśmy na wstępie, możliwość zastosowania zwolnienia zależy od spełnienia warunków ustawowych. Ich katalog jest bardzo obszerny.

Po pierwsze zgodnie z art. 21 ust. 3b ustawy CIT zwolnienie z CIT odsetek stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów (akcji) wynika z tytułu własności. Po drugie w myśl art. 21 ust. 3c ww. ustawy zwolnienie stosuje się, jeżeli zagraniczna spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Po trzecie w świetle art. 21 ust. 4 ustawy CIT zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółki posiadają udziały (akcje) w wysokości co najmniej 25% nieprzerwanie przez okres 2 lat.

Ponadto z samej treści art. 21 ust. 3 ustawy CIT wynika, że odbiorca odsetek musi być rzeczywistym właścicielem należności. W tym miejscu należy wskazać na przepis art. 4a pkt 29 ustawy CIT, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o rzeczywistym właścicielu – oznacza to podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części;
  • nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi;
  • prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności uzyskiwane są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio.

Jak wskazał WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 26 maja 2021 roku (I SA/Go 107/21), kluczowym elementem pojęcia rzeczywistego właściciela (beneficial owner) powinien być zakres uprawnień odbiorcy dochodów z dywidend, odsetek i należności licencyjnych względem uzyskiwanych świadczeń z tego tytułu. Chodzi tu przede wszystkim o prawo do rozporządzania dochodem, tj. o rzeczywiste dysponowanie według własnego uznania, a nie dysponowanie jedynie w znaczeniu formalnym. Nie spełnia tych kryteriów pośrednik czy przedstawiciel, który nie dysponuje prawem do rozporządzania nimi według własnego uznania, nie działa on bowiem w tym przypadku na własny rachunek.

Jednym z warunków zastosowania zwolnienia od podatku CIT w zakresie wypłaty odsetek jest, aby odbiorca był rzeczywistym właścicielem należności.

Okoliczności wyłączające prawo do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy CIT

Analizując przedstawioną problematykę, należy też koniecznie odnieść się do treści art. 22c ustawy CIT. W ust. 1 tego przepisu czytamy, że przepisów art. 20 ust. 3, art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 nie stosuje się, jeżeli skorzystanie ze zwolnienia określonego w tych przepisach było:

  • sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów;
  • głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.

Ponadto, zgodnie z ust. 2 tej regulacji, na potrzeby ust. 1 sposób działania nie jest sztuczny, jeżeli na podstawie istniejących okoliczności należy przyjąć, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami zastosowałby ten sposób działania w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. 

Przykład 1.

Spółka z siedzibą w Chinach za pośrednictwem powiązanej spółki mającej siedzibę we Francji udzieliła pożyczki polskiej spółce. Spółka francuska posiada od 5 lat udziały w polskiej spółce wynoszące 30%. Polska spółka przy wypłacie odsetek od zaciągniętej pożyczki zastosowała zwolnienie określone w art. 21 ust. 3 ustawy CIT. Czy działanie polskiej spółki było prawidłowe?

W opisanym przykładzie można mieć wątpliwości, czy poprawnie zastosowano zwolnienie od podatku. W takim bowiem układzie rzeczywistym odbiorcą należności z tytułu odsetek jest podmiot z kraju trzeciego, tj. spółki z Chin. Powiązana kapitałowo spółka z Francji pełni jedynie funkcję pośrednika przy transferze odsetek i nie ma prawa do rzeczywistego dysponowania należnością. W takich okolicznościach organ podatkowy może podważyć zastosowanie zwolnienia z uwagi na treść art. 22c ustawy CIT.

Jak wskazał WSA w Opolu w wyroku z 17 lutego 2023 roku (I SA/Op 379/22), art. 22c ustawy CIT pozwala na odmowę zastosowania zwolnienia w sytuacji, gdy skorzystanie ze zwolnienia było sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem tych przepisów; głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny. W określonych przypadkach ustalenie statusu rzeczywistego właściciela może być niezbędne do dokonania całościowej oceny, czy struktura prowadząca do wypłaty dywidendy nie jest strukturą sztuczną, co wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego.

Końcowo należy zaznaczyć, że to na polskiej spółce wypłacającej odsetki spoczywa obowiązek dochowania należytej staranności w zakresie zweryfikowania przesłanek zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy CIT, w tym również obowiązek ustalenia, czy odbiorca odsetek jest ich rzeczywistym właścicielem w rozumieniu przepisów podatkowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów