Serwis Podatkowy
Odszkodowanie za prywatny pojazd - czy się ujmuje w ewidencji?
Wiele podatników się zastanawia czy w sytuacji gdy użytkuje w firmie samochód prywatny, to przyznane odszkodowanie za prywatny pojazd powinni w firmie przyjąć jako przychód. Na tą wątpliwość odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
5 grudnia 2023
Księgowanie odszkodowania w KPiR - kiedy podlega ewidencji?
Czy wiesz, że niektóre odszkodowania mogą podlegać opodatkowaniu w działalności? Czy odszkodowanie otrzymane przez przedsiębiorcę można traktować jako zwrot wydatków? Sprawdź w artykule, jak przebiega księgowanie odszkodowania w KPiR!
5 grudnia 2023
Odpowiedzialność podatkowa dzierżawcy za niezapłacony podatek od nieruchomości
Czy wiesz, czym jest odpowiedzialność podatkowa dzierżawcy? Czy dzierżawca nieruchomości może ponosić odpowiedzialność za zaległości właściciela np. w podatku od nieruchomości? Sprawdź w naszym artykule!
4 grudnia 2023
Zwolnienie podmiotowe a pośrednictwo w sprzedaży
Podatnicy niechętnie rejestrują się jako podatnicy podatku VAT. Dla mniejszych podatników, zwolnienie podmiotowe jest bardzo korzystne, zwłaszcza jeśli zajmują się usługami. Czy takie zwolnienie zawsze będzie obowiązywać? Jaki jest limit sprzedaży?
4 grudnia 2023
Wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty
Co do zasady, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT i czy jest możliwe wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty!
1 sierpnia 2024
Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego i różnice kursowe
Prowizja od wypłaty gotówkowej z konta walutowego może powodować dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Wówczas takie różnice mogą pływać na nasze przychody lub koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
1 grudnia 2023
Wydatki na posiłki dla zleceniobiorców - czy stanowią koszt podatkowy?
Zdarzają się sytuacje, gdy zleceniodawca w ramach stosunku cywilnoprawnego zapewnia zleceniobiorcy świadczenia w postaci np. posiłków. W artykule omawiamy czy wydatki na posiłki dla zleceniobiorców stanowią koszt podatkowy i jak rozliczyć reprezentację.
1 grudnia 2023
Naruszenie zasady ceny rynkowej - jakie sankcje za to grożą?
Jakie konsekwencje mogą spotkać osobę, która nie przestrzega reguły? Co grozi za naruszenie zasady ceny rynkowej? Jakie są sankcje związane z niedopełnieniem obowiązków ewidencyjnych związanych z dokumentacją cen transferowych? Sprawdź w naszym artykule!
30 listopada 2023
Podatkowe skutki niezastosowania się do interpretacji indywidualnej
W przypadku wątpliwości, czy przy prowadzeniu firmy stosowane są właściwe przepisy prawa podatkowego, można wystąpić do KIS o wydanie interpretacji dla danego problemu. Sprawdź, jakie są skutki niezastosowania się do interpretacji indywidualnej!
30 listopada 2023
Rejsy jachtem a miejsce świadczenia usług w VAT - co warto wiedzieć!
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad określeniem miejsca świadczenia dla usługi? Jeśli nie, to ciekawym tematem do rozważenia są rejsy jachtem a miejsce świadczenia usług w VAT! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi przepisami się kierować!
29 listopada 2023
Zakup samochodu przekazanego w leasingu zwrotnym a formularz VAT-23
Przedsiębiorcy w celu poprawy płynności finansowej mogą skorzystać z mechanizmu leasingu zwrotnego. Czy zakup samochodu przekazanego w leasingu zwrotnym wymaga złożenia VAT-23 przez nabywcę? Jak rozliczyć taką operację na gruncie podatku VAT? Sprawdź!
29 listopada 2023
Różnice kursowe w VAT - jakie skutki podatkowe?
Różnice kursowe powodują wiele wątpliwości wśród podatników w zakresie sposobu ich rozliczenia. Zwłaszcza jeśli różnice kursowe powstają na podatku VAT. W artykule omawiamy różnice kursowe w VAT oraz jakie wywołują skutki podatkowe. Przeczytaj i sprawdź!
29 listopada 2023
Wynajem współwłasności po śmierci małżonka a podatki
Najem prywatny stanowiący współwłasność nie rodzi wątpliwości na gruncie rozliczania podatkowego. Omawiamy, jak natomiast wygląda, od strony podatkowej wynajem współwłasności po śmierci małżonka. Kto odpowiada za podatki w tej sytuacji?
28 listopada 2023
Utrata prawa do zwolnienia z VAT na przykładach
Utrata prawa do zwolnienia z podatku VAT w danym roku podatkowym grozi za przekroczenie ustalonej przez ustawodawcę kwoty sprzedaży lub ze względu na wykonanie określonych czynności. Podatniku sprawdź, jak uniknąć utraty prawa do zwolnienia z VAT!
28 listopada 2023
Umowa zlecenie po zakończeniu działalności gospodarczej - czy możliwa?
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz wyrazić chęć kontynuowania świadczenia usług w ramach umowy zlecenie. Czy dozwolona jest umowa zlecenie po zakończeniu działalności gospodarczej? Wyjaśniamy!
27 listopada 2023