Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wypłata dywidendy na estońskim CIT - podstawa opodatkowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W przypadku spółek opodatkowanych estońskim CIT podatek dochodowy występuje na etapie faktycznego transferu wypracowanego zysku. W tej kategorii mieści się wypłata dywidendy. W związku z takim przypadkiem pojawia się jednak kilka wątpliwych kwestii. Jak wygląda wypłata dywidendy na estońskim CIT? O tym poniżej.

Estoński CIT od dochodu z podzielonego zysku

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku).

W myśl art. 28m ust. 2 ww. ustawy powyższy przepis stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Jak natomiast stanowi art. 28o ust. 1 ustawy o CIT, ryczałt wynosi:

  1. 10% podstawy opodatkowania – w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
  2. 20% podstawy opodatkowania – w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat – do końca 3. miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

W myśl art. 28r ust. 1 ustawy CIT do końca 3. miesiąca roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć do urzędu skarbowego deklarację według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy.

Zauważyć należy, że opodatkowaniu estońskim CIT podlega wyłącznie zysk wypracowany w okresie, w którym spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem.

Jeżeli zatem podatnik posiada niepodzielony zysk z okresów poprzedzających stosowanie CIT estońskiego, to gdy w czasie, w którym stosowany jest już ryczałt od dochodów spółek, dokona wypłaty dywidendy, należy wówczas określić dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania, z którego okresu zysk został wypłacony w formie dywidendy w danym momencie. 

W związku z tym na mocy art. 7aa ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesionych na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Przykładowo, jeżeli spółka z o.o. przekształcona z jednoosobowej działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, to wypłata zysków przez spółkę przekształconą, które zostały wypracowane przez JDG, nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Wypłata przez spółkę będącą podatnikiem estońskiego CIT zysków wypracowanych w okresie poprzedzającym wybór tej formy opodatkowania nie podlega opodatkowaniu ryczałtem, o ile podatnik jest w stanie udokumentować ponad wszelką wątpliwość, z jakiego okresu pochodzą wypłacane zyski.

Wypłata dywidendy na estońskim CIT - podstawa opodatkowania

Czynnością generującą obowiązek po stronie spółki w ramach estońskiego CIT jest podjęcie uchwały o podziale zysku i przeznaczeniu do wypłaty odpowiednich kwot jako dywidendy na rzecz udziałowców.

Zgodnie z przywołanym art. 28m ust. 1 ustawy CIT dochodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek nie jest kwota wypłacanej dywidendy, lecz zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). 

W ocenie organów podatkowych z przepisów regulujących estoński CIT nie wynika obowiązek potrącenia tego podatku z kwoty wypłacanej dywidendy, a termin zapłaty tego podatku powiązany jest ściśle z datą podjęcia uchwały o podziale wyniku finansowego netto, a nie z datą faktycznej wypłaty dywidendy wspólnikom.

Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji z 15 marca 2024 roku (nr 0111-KDIB2-1.4010.39.2024.1.AR), skoro zobowiązanie do zapłaty estońskiego CIT z tytułu podzielonego zysku, przeznaczonego do wypłaty udziałowcom, ciążyć będzie na spółce, a nie na udziałowcach, to estoński CIT do zapłaty nie będzie wpływał na wysokość wypłacanej dywidendy.

Opodatkowanie dywidendy wypłaconej z zysku wypracowanego w czasie korzystania z estońskiego CIT

Co do zasady estoński CIT wybiera się na okresy 4-letnie. W związku z tym ciekawym zagadnieniem jest ustalenie, czy w przypadku wypłaty udziałowcom zysków, które wypracowane zostały przez spółkę w okresie korzystania z estońskiego CIT, spółka zobowiązana będzie do opodatkowania jednorazowo niezwłocznie po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu CIT, tj. do końca 3. miesiąca roku podatkowego następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem CIT, czy też spółka będzie mogła opodatkowywać takie zyski dopiero w chwili ich faktycznego rozdysponowania, tj. wypłaty dywidendy.

Dochód z tytułu zysku netto odpowiada sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania ryczałtu w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty. Jest on rozpoznawany w momencie zakończenia opodatkowania ryczałtem i odpowiada łącznej wartości zysków netto wypracowanych przez spółkę w każdym roku podatkowym stosowania ryczałtu, które nie zostały podzielone między wspólników lub przeznaczone na pokrycie strat w żadnym z tych lat podatkowych.

Podstawę opodatkowania od dochodu z tytułu zysku netto ustala się jako sumę zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty. Do podstawy opodatkowania stanowiącej dochód z tytułu zysku netto wlicza się zatem każdy wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem zysk niepodzielony oraz podzielony i odniesiony na kapitały oraz zysk netto wypracowany za ostatni rok stosowania ryczałtu.

Spółka w sytuacji podjęcia decyzji o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT nie musi opodatkować niewypłaconego zysku wygenerowanego przez spółkę już w momencie rezygnacji z tej formy opodatkowania. Oznacza to, że może zapłacić podatek dopiero w dniu wypłaty zysków osiągniętych w tym okresie po wyjściu z estońskiego CIT. Tym samym, jeżeli zysk jest reinwestowany albo zatrzymywany w spółce i nie jest wypłacany do wspólników, to spółka nie ma obowiązku zapłaty podatku, mimo że już nie jest podatnikiem estońskiego CIT.

Stanowisko takie wyraził Dyrektor KIS w interpretacji z 13 stycznia 2023 roku (nr 0114-KDIP2-1.4010.174.2022.1.PP).

W sytuacji podjęcia decyzji o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT po upływie 4-letniego okresu podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania jednorazowo niezwłocznie po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu niewypłaconych udziałowcom zysków, które wypracowane zostały w okresie objętym estońskim CIT. Podatek wystąpi dopiero w momencie faktycznego rozdysponowania zysku w postaci wypłaty wspólnikom dywidendy.

Podsumowując powyższe, wskażmy, że wypłata udziałowcom dywidendy generuje obowiązek podatkowy w estońskim CIT po stronie spółki jako dochód z tytułu podzielonego zysku. Co istotne, kwota zapłaconego przez spółkę podatku nie wpływa na wysokość dywidendy wypłaconej udziałowcom.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów