0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Przejęcie pracowników - czy wywołuje konsekwencje podatkowe?

Przedsiębiorca zgodnie z kodeksem pracy ma możliwość przejęcia pracowników z innego zakładu pracy. W artykule zastanowimy się, czy takie zdarzenie, jak przejęcie pracowników z innego zakładu pracy wywoła konsekwencje na gruncie podatku dochodowego i VAT.

13 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Informacja publiczna - kto może zwrócić się o dostęp?

Informacja publiczna to każda informacja o działalności osób bądź instytucji, które gospodarują środkami publicznymi lub pełnią funkcje publiczne lub wykonują zadania publiczne. Sprawdź, kto i jak może zwrócić się o dostęp do informacji publicznej!

13 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Zmiana rezydencji podatkowej po powrocie do Polski

Osoby mieszkające za granicą mogą zdecydować się na przeprowadzkę do Polski w trakcie roku podatkowego. Jak powrót do Polski wpływa na ustalenie rezydencji podatkowej? W artykule przedstawiamy, czy powstaje w tej sytuacji zmiana rezydencji podatkowej!

3 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Zryczałtowany podatek dochodowy przy umowach zlecenia i o dzieło

Umowy cywilnoprawne nie zawsze powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. W niektórych przypadkach bowiem należy stosować zryczałtowany podatek dochodowy. Sprawdź na czym polega opodatkowanie w taki sposób i jakie niesie obowiązki u pracodawcy!

1 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Zamiana nieruchomości a podstawa opodatkowania PCC

Nie ma prawnych przeszkód, aby zamiana nieruchomości była niedozwolona. Warto mieć jednak na uwadze, że zamiana nieruchomości może wywoływać skutki na gruncie podatku PCC Jak zamiana wpływa jednak na obowiązek zapłaty PCC? Odpowiadamy w artykule!

1 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych a PIT i VAT

Szeroki wybór i stały rozwój portali aukcyjnych sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tej formy sprzedaży. Jakie skutki podatkowe może wywołać sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych na gruncie podatku PIT i VAT? Przeczytaj artykuł!

24 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Różnice kursowe na rachunku walutowym - jak ująć w KPiR?

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji z zagranicznymi kontrahentami często decydują się na założenie rachunku walutowego. Czy wiesz, jak w takiej sytuacji ustalić różnice kursowe na rachunku walutowym oraz jak ująć je księdze przychodów i rozchodów?

17 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Wspólnik spółki cywilnej a indywidualna działalność gospodarcza

Wspólnik spółki cywilnej poza przychodami ze spółki może osiągać również przychody z indywidualnej działalności gospodarczej. Przeczytaj, jak w takim przypadku powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego oraz składek ZUS!

1 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna na rzecz walki z koronawirusem – rozliczenie na gruncie PIT i VAT

Wpłacona darowizna na rzecz walki z koronawirusem może być odliczona w zeznaniu rocznym lub w zaliczce na PIT. W artykule omówione zostały kwestie związane z tą darowizną m.in. jej dokumentowanie i prawem do odliczenia. Sprawdź i przeczytaj!

23 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna udziału w nieruchomości a ustalenie podstawy opodatkowania

Przedmiotem darowizny może być nie tylko cała nieruchomość, ale również i udział w nieruchomości. Pojawiają się zatem wątpliwości, jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeśli ma miejsce darowizna udziału w nieruchomości!

16 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Opłata miejscowa - jakie są zasady jej poboru?

Osoby, które przybywają w celach turystycznych do miejscowości o korzystnych walorach klimatycznych mogą być zobowiązane do uiszczenia opłaty miejscowej zwanej klimatyczną. Czy wiesz, kiedy występuje opłata miejscowa oraz jak rozliczyć jej pobór? Sprawdź!

16 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Brak zapłaty podatku akcyzowego przez sprzedawcę a skutki dla nabywcy

Czy brak zapłaty podatku akcyzowego przez sprzedawcę samochodu powoduje skutki dla kupującego? Czy wiesz, jakie są zasady ustalania zobowiązania podatkowego wobec nabywcy W artykule poddamy analizie, jaką odpowiedzialność ponosi kupujący tym przypadku!

13 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - kiedy można skorzystać?

Przesłanka ważnego interesu podatnika daje mu możliwość skorzystania z ulg podatkowych, między innymi z ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. W artykule omawiamy, co może być uznane za ważny interes podatnika oraz jak z takiej ulgi można skorzystać!

13 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT

Zarówno producent, jak i sprzedawca są odpowiedzialni za oferowany przez siebie produkt. W odniesieniu do odpowiedzialności sprzedawcy mamy do czynienia z rękojmią. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT?

12 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Rezygnacja z podatku u źródła w przypadku nierezydentów z krajów UE

Podatek u źródła dotyczy nierezydentów uzyskujących określone przychody na terytorium Polski. Czy nierezydenci spoza Unii Europejskiej mają prawo zrezygnować z podatku u źródła? W artykule przedstawiamy, czy możliwa jest rezygnacja z podatku u źródła!

11 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów