Ordynacja podatkowa
Prawne i podatkowe sankcje za uczestniczenie w zagranicznych grach hazardowych
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wynikać z uczestnictwa w grach hazardowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Omawiamy prawne i podatkowe sankcje za uczestniczenie w zagranicznych grach hazardowych przez internet.
27 grudnia 2023
Zwrot nienależnie zapłaconego PCC - jakie skutki w firmie?
Podatek PCC, który jest zapłacony dla przedsiębiorstwa stanowi koszt uzyskania przychodu. Jednakże możliwe jest wystąpienie sytuacji, w której ma miejsce zwrot nienależnie zapłaconego PCC. Jakie skutki może wywołać taki zwrot? Sprawdź!
27 grudnia 2023
Działalność freelancerska - rozliczenie na gruncie PIT i VAT
Działalność freelancerska charakteryzuje się brakiem pracy na etacie, działalność ta opiera się na realizacji określonych zleceń oraz dzieła w konkretnej dziedzinie. W jaki sposób powinna być rozliczana działalność freelancerska? Sprawdź!
27 grudnia 2023
Opodatkowanie zbiórek publicznych czy zwolnienie z podatku?
Czy wiesz, jak wygląda opodatkowanie zbiórek publicznych? Kto może zorganizować zbiórkę publiczną i z jakimi obowiązkami zgłoszeniowymi oraz sprawozdawczymi wiąże się takie wydarzenie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
22 grudnia 2023
Czynności sprawdzające a nabycie sprawdzające - czym się różnią?
Urzędy skarbowe wobec podatnika mogą prowadzić zarówno czynności sprawdzające lub nabycie sprawdzające. Okazuje się natomiast, że są to różne tryby postępowania. Czynności sprawdzające a nabycie sprawdzające, czy oznaczają to samo? Czym się różnią? Sprawd
21 grudnia 2023
Działalność sezonowa a podatek od nieruchomości - stawka podatku
Przedsiębiorca, który jest właścicielem gruntów zobowiązany jest do opłacania podatku od nieruchomości. Jednak niektóre działalności pracują sezonowo. Działalność sezonowa a podatek od nieruchomości - czy jest możliwość obniżenia stawki? Sprawdź!
21 grudnia 2023
Zwolnienie z długu i umowa pożyczki a neutralność podatkowa transakcji
Dowiedz się, kiedy zwolnienie z długu jest zdarzeniem neutralnym podatkowo a kiedy powoduje obowiązek zapłacenia podatku? Sprawdź, czy zwolnienie z długi członków najbliższej rodziny może być neutralne podatkowo i jakie warunki muszą być spełnione!
20 grudnia 2023
Darowizna towarów handlowych a rozliczenie podatkowe
Przekazanie towarów w formie darowizny jest częstą praktyką. Czy wiesz, jakie skutki podatkowe rodzi przekazanie towarów handlowych w formie darowizny? Jak prawidłowo powinna zostać rozliczona darowizna towarów handlowych na gruncie podatku VAT i PIT?
19 grudnia 2023
Jaka jest stawka podatku od nieruchomości dla ogrodzenia?
Ze względu na to, że ogrodzenie kwalifikujemy jako budowlę, podlega ono pod podatek od nieruchomości. Czy wiesz, jaka jest stawka podatku od nieruchomości dla ogrodzenia oraz czy ogrodzenie to środek trwały? Dowiedz się, jak należy opodatkować taki zakup!
19 grudnia 2023
Ulga na złe długi w VAT a brak określonego terminu płatności
Dowiedz się, czy na fakturze lub umowie musi być zawarta informacja o terminie płatności aby możliwa była do zastosowania ulga na złe długi w VAT? Sprawdź, jakie elementy musi posiadać faktura lub umowa aby możliwe było odzyskanie zapłaconego podatku VAT!
19 grudnia 2023
Małoletni spadkobierca a podatek od nabycia spadku
W przypadku małoletniego nabycie spadku następuje z mocy prawa, ale nie może on samodzielnie złożyć oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jego działaniami zarządzają opiekunowie prawni. Sprawdź, kiedy małoletni spadkobierca zapłaci podatek!
18 grudnia 2023
Energia z paneli fotowoltaicznych a akcyza - czy powstaje obowiązek zapłaty przez najemcę?
W sytuacji, gdy dochodzi do wynajmu nieruchomości wraz z zainstalowaną instalacją fotowoltaiczną, pojawia się pytanie, czy energia z paneli fotowoltaicznych a akcyza powinna zostać opłacona przez najemce w związku z obciążeniem najemców kosztem energii?
15 grudnia 2023
Wystawianie rachunku przez zleceniobiorcę - czy to możliwe?
Osoby fizyczne wykonujące określone usługi na podstawie umowy zlecenia są często proszone przez zleceniodawców o wystawienie rachunku stanowiącego podstawę rozliczenia finansowego. Sprawdźmy, czy wystawianie rachunku przez zleceniobiorcę jest możliwe!
14 grudnia 2023
Dowody sprzeczne z prawem w postępowaniu podatkowym za ich wykorzystanie
W postępowaniu podatkowym dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy o ile jest to zgodne z prawem. Czy dowody sprzeczne z prawem w postępowaniu podatkowym, nawet jeżeli będą istotne dla postępowania mogą być wykorzystane?
11 grudnia 2023
Opłata cukrowa - czy producent jest zobowiązany do zapłaty?
Opłata cukrowa nakładana JEST w związku z wprowadzeniem na rynek krajowy napojów, które zawierają cukier, kofeinę bądź taurynę. Czy wiesz, na kim spoczywa obowiązek jej zapłaty? Czy opłatę cukrową uiszcza producent? Wyjaśniamy, jak wygląda rozliczenie!
6 grudnia 2023