0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT

Zarówno producent, jak i sprzedawca są odpowiedzialni za oferowany przez siebie produkt. W odniesieniu do odpowiedzialności sprzedawcy mamy do czynienia z rękojmią. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT?

12 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Rezygnacja z podatku u źródła w przypadku nierezydentów z krajów UE

Podatek u źródła dotyczy nierezydentów uzyskujących określone przychody na terytorium Polski. Czy nierezydenci spoza Unii Europejskiej mają prawo zrezygnować z podatku u źródła? W artykule przedstawiamy, czy możliwa jest rezygnacja z podatku u źródła!

11 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Streaming a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione aby możliwe było opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów. Czy streaming a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest możliwą formą opodatkowania? Sprawdź!

10 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Różne formy opodatkowania wspólników spółki

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej często zadają sobie pytanie, czy różne formy opodatkowania wspólników spółki są możliwe. Zgodnie z przepisami tak, ale należy spełnić pewne warunki. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

9 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Abolicja podatkowa - czym jest i kogo dotyczy?

Abolicja podatkowa jest instytucją, która pozwalała podatnikom w latach 2002–2007 na uniknięcie niekorzystnych skutków umowy z powodu podwójnego opodatkowania. Obecnie na jej miejsce została przyjęta tzw. ulga abolicyjna. Dowiedz się więcej na ten temat!

5 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Limit WHT - które należności należy wliczać do limitu?

Czy wiesz, kiedy wystąpi podatek u źródła i na czym polega jego stosowanie? Które konkretnie zapłaty należności podlegają obowiązkowi pobrania podatku u źródła? Przeczytaj w artykule, które należności podlegają pod limit WHT, a których nie należy wliczać!

3 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Zbrodnia fakturowa, czyli fałszerstwo przy wystawianiu faktur

Czy wiesz, na czym polega i kiedy ma miejsce zbrodnia fakturowa? Jakich konsekwencji może spodziewać się przedsiębiorca, który dopuszcza się fałszerstwa podczas wystawiania faktur? Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość uniknięcia kary? Wyjaśniamy!

30 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Zachowek jako koszt podatkowy a odpłatne zbycie nieruchomości

Podatek dochodowy przy odpłatnym zbyciu nieruchomości obliczany jest od dochodu, co oznacza, że podatnicy mogą uwzględnić w rozliczeniu koszty podatkowe. Czy można zaklasyfikować zachowek jako koszt podatkowy przy odpłatnym zbyciu nieruchomości? Sprawdź!

27 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Zakup nieruchomości położonej za granicą a podatek PCC

Zakup nieruchomości przez osobę fizyczną obarczony jest koniecznością zapłaty przez nią podatku od czynności cywilnoprawnych. Stąd pojawia się pytanie - co w sytuacji, gdy miejsce ma zakup nieruchomości położonej za granicą? Wyjaśniamy w artykule!

27 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż wierzytelności - rozliczenie PIT i VAT

Przedsiębiorca, który posiada wierzytelność oraz posiada do niej pełne prawo własności może dokonać jej sprzedaży. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż wierzytelności na gruncie podatku dochodowego oraz podatku VAT? Czytaj więcej w artykule!

21 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Pusta faktura wystawiona przez pracownika - konsekwencje

Pusta faktura to faktura, która nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, jednak konieczność odprowadzenia podatku VAT należnego istnieje. Czy pusta faktura wystawiona przez pracownika niesie negatywne konsekwencje dla przedsiębiorcy?

20 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Nieodpłatne przekazanie towarów pomiędzy firmami małżonków

Nierzadko bywa tak, że małżonkowie pozostający we wspólności małżeńskiej prowadzą dwie, odrębne działalności gospodarcze. Sprawdź, jakie skutki podatkowe wywołuje nieodpłatne przekazanie towarów pomiędzy firmami małżonków oraz jak to zdarzenie rozliczyć!

19 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Opłata targowa a sprzedaż w kilku miejscach

Przedsiębiorca, który sprzedaje towary na targu lub bazarze musi liczyć się z koniecznością wystąpienia opłaty targowej. Sprawdź w artykule, kogo dotyczy opłata targowa oraz jak należy ją rozliczyć w sytuacji, kiedy sprzedaż odbywa się w kilku miejscach!

15 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Odstępne od umowy na gruncie podatku VAT i PIT

Czy wiesz, jak rozliczyć otrzymane odstępne od umowy na gruncie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług? Czy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy, czy też jest to zdarzenie neutralne podatkowo? Najważniejsze informacje w artykule!

15 grudnia 2022

Ordynacja podatkowa

Kaucja gwarancyjna w robotach budowlanych na gruncie VAT

Kaucja gwarancyjna jest często stosowaną instytucją w przypadku zawierania umów o roboty budowlane. Czy potrącona kaucja gwarancyjna w ramach robót budowlanych stanowi element podstawy opodatkowania VAT? Sprawdź, jak należy rozliczyć kaucję gwarancyjną!

14 grudnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów