0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Anulowanie faktury - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorca w wyjątkowych sytuacjach ma możliwość anulowania wystawionej faktury. Dowiedz się, jakim dokumentem poprawić błędy na fakturze i kiedy możliwe jest anulowanie faktury, a kiedy konieczne jest wystawienie faktury bądź noty korygującej!

12 lipca 2024

Podatek VAT

Powrót do zwolnienia z VAT - wypełnienie formularza VAT-R

Czynni podatnicy VAT mają możliwość powrotu do zwolnienia po spełnieniu ustawowych warunków. Czy wiesz, jak prawidłowo zgłosić powrót do zwolnienia z VAT na formularzu VAT-R? W artykule omawiamy, które pozycje w formularzu VAT-R należy uzupełnić!

12 lipca 2024

Podatek VAT

Mechanizm podzielonej płatności a odsetki od zaległości podatkowych

Split payment polega na dokonywaniu płatności za pomocą specjalnego komunikatu przelewu. Czy stosowanie split payment przynosi korzyści podatkowe? W jaki sposób mechanizm podzielonej płatności wpływa na naliczanie odsetek od zaległości podatkowych?

12 lipca 2024

Podatek VAT

Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego na gruncie VAT

Przedsiębiorstwo w spadku jest prowadzone przez zarządcę sukcesyjnego. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć podatek od towarów i usług w sytuacji, gdy miejsce ma wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego? Jak wykazać to zdarzenie na gruncie VAT? Wyjaśniamy!

12 lipca 2024

Podatek VAT

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT podatników

Naczelnik Urzędu Skarbowego ma możliwość wykreślenia podatnika z rejestru VAT. Czy urząd musi powiadomić o wykreśleniu podatnika czy też może dokonać tego bez zawiadomienia zainteresowanego? Zobacz, kiedy wykreślenie podatnika z rejestru VAT jest możliwe!

11 lipca 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca a nota - podstawowe różnice

Zdarza się, że na wystawionej już fakturze pierwotnej jedna ze stron transakcji znajdzie błąd. Nieprawidłowości te może skorygować sprzedawca lub (w niektórych przypadkach) nabywca. Sprawdź, kiedy może zostać wystawiona faktura korygująca a kiedy nota!

11 lipca 2024

Podatek VAT

Czy zapłata gotówką za usługi ciągłe musi trafić na konto z białej listy?

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego do czasu gdy nie dokonają transakcji split payment. Sankcje dotyczą płatności za fakturę kosztową której wartość przekracza 15 000 zł. Jak dokonać płatności za usługi ciągłe?

11 lipca 2024

Podatek VAT

Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu?

Jednym z kluczowych założeń podatku VAT jest zasada powszechności opodatkowania, która obejmuje wszelkie działania podatników. Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu oraz czy w takim przypadku należy wystawić fakturę dokumentującą zwrot?

10 lipca 2024

Podatek VAT

Prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej

Transakcja łańcuchowa na terenie UE może korzystać z uproszczonego rozliczenia w postaci procedury wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej? Wyjaśniamy!

10 lipca 2024

Podatek VAT

Jak rozliczyć WNT przy zakupie od sprzedawcy zwolnionego z VAT?

Czy możliwa jest transakcja WNT przy zakupie od sprzedawcy zwolnionego z VAT? Wyjaśniamy, dlaczego transakcje te nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jakie to ma skutki dla rozliczeń podatku VAT należnego i naliczonego. Sprawdź!

9 lipca 2024

Podatek VAT

Nieodliczony VAT w terminie a sposób księgowania faktury

Czynni podatnicy VAT mogą odliczać podatek VAT naliczony od transakcji zakupu, jednak mają na to ściśle określony termin. Czy wiesz, jak należy wykazać w ewidencjach podatkowych nieodliczony VAT w terminie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

9 lipca 2024

Podatek VAT

Bony jednego przeznaczenia na gruncie podatku VAT i PIT

Przedsiębiorcy mogą dokonywać sprzedaży bonów jednego i różnego przeznaczenia. Aby rozliczyć podatek od takiej transakcji należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. Sprawdź, jak bony jednego przeznaczenia powinny zostać rozliczone w VAT i PIT!

8 lipca 2024

Podatek VAT

Miejsce zamieszkania konsumenta a świadczenie usług za granicą

W przypadku sprzedaży usług elektronicznych na rzecz osób prywatnych kluczowe jest ustalenie, jakie jest miejsce zamieszkania konsumenta, dla którego dokonujemy sprzedaży. Ma to wpływ na prawidłowe rozliczenie podatku VAT. Sprawdź, jak to zrobić!

4 lipca 2024

Podatek VAT

Cesja praw z umowy deweloperskiej na gruncie VAT

Cesja praw z umowy deweloperskiej może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czy wiesz, jakie jest stanowisko fiskusa oraz sądów administracyjnych w tej kwestii? Jaką stawkę VAT zastosować do takiej transakcji? Wyjaśniamy w artykule!

1 lipca 2024

Podatek VAT

Rejestracja do VAT - wszystko co warto wiedzieć

Czy wiesz kiedy powinieneś zarejestrować się jako czynny podatnik VAT? Kiedy przysługuje prawo do zwolnienia z tego obowiązku, a kiedy nie? Jak wygląda rejestracja do VAT? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zajrzyj koniecznie!

28 czerwca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów