Podatek VAT
Podzielona płatność a kompensata umowna - warto wiedzieć!
Mechanizm podzielonej płatności jest stosowany coraz częściej. Czy dotyczy on wszystkich form rozliczania należności? Czy można stwierdzić, że podzielona płatność a kompensata umowna są pojęciami powiązanymi? Na pytania odpowiadamy w niniejszym artykule!
15 lipca 2022
Termin rejestracji do VAT OSS upływa 10 lutego 2022!
Aby móc rozliczać sprzedaż towarów na odległość tzw. WSTO w procedurze VAT OSS musisz złożyć formularz rejestracyjny VIU-R w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa śródmieście. Termin rejestracji do VAT OSS dla transakcji od 1 stycznia 2022 upływa 10 lutego!
9 lutego 2022
Szczególna procedura VAT IOSS w zakresie importowanych towarów
Podatnicy, który dokonują sprzedaży do innych państw UE, mają możliwość skorzystania z uproszczonych procedur rozliczania podatku VAT. Jedną z nich jest procedura VAT IOSS. Co jednak w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z żadnej z procedur? Sprawdź!
15 lipca 2022
Zwrot nakładu na cudzą nieruchomość - skutki podatkowe
Zdarzają się sytuacje, że podatnik ponosi nakłady na nieruchomość, która nie jest jego własnością, a które następnie zostają zwrócone. Jak należy traktować zwrot nakładu na cudzą nieruchomość na gruncie podatkowym? Przeczytaj i dowiedz się z artykułu!
10 lutego 2022
Nieunijna procedura VAT OSS w pakiecie VAT e-commerce
Celem procedury VAT OSS jest uproszczenie rozliczenia podatku VAT za usługi na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE. Do tej pory wyłączeni z niej byli podatnicy spoza UE. Pojawiła się jednak nowa nieunijna procedura VAT OSS. Dowiedz się o niej więcej!
15 lipca 2022
Materiały reklamowe i informacyjne na gruncie podatku VAT
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności ponoszą wiele kosztów, w tym na promocje i reklamę przedsiębiorstwa. Jednym z kosztów tego typu są materiały reklamowe. Jak rozliczyć materiały reklamowe i informacyjne na gruncie podatku VAT? Odpowiadamy!
8 lutego 2022
Miejsce rozpoczęcia dostawy w ramach SOTI - jak uniknąć problemów?
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych, obowiązuje od 1 lipca 2021 i sprawia przedsiębiorcom pewne trudności. W artykule przeanalizujemy miejsce rozpoczęcia dostawy w ramach SOTI odpowiadając, jak prawidłowo ustalić sposób opodatkowania!
25 czerwca 2022
Obowiązkowe płatności bezgotówkowe i terminale płatnicze połączone z kasą online
Polski Ład zakłada popularyzację obrotu bezgotówkowego. Ustawa wprowadza zapis, w którym obowiązkowe płatności bezgotówkowe muszą być przyjmowane przez podatników korzystających z kasy fiskalnej i to już od 1 stycznia 2022 roku. Przeczytaj i sprawdź!
26 października 2022
Sprzedaż niezabudowanej działki – zwolnienie z VAT
Sprzedaż nieruchomości co do zasady obarczona jest obowiązkiem zapłaty podatku VAT. Tylko w niektórych sytuacjach takie transakcje mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu z podatku. Kiedy sprzedaż niezabudowanej działki może podlegać zwolnieniu? Przeczytaj!
15 lipca 2022
Towary zajęte przez komornika w remanencie likwidacyjnym VAT
W przypadku postępowania komorniczego przedsiębiorca powinien być przygotowany, iż komornik może dokonać zajęcia towarów. Warto zastanowić się, czy towary zajęte przez komornika podlegają opodatkowaniu poprzez wykazanie ich w remanencie likwidacyjnym.
15 lipca 2022
Opodatkowanie VAT aportu - jak ustalić postawę opodatkowania i stawkę VAT?
Chcąc założyć spółkę, przedsiębiorcy mają możliwość wnieść do niej prowadzone przedsiębiorstwo w formie aportu. Czy to zdarzenie powoduje obowiązkowe opodatkowanie VAT aportu? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jak zatem ustalić podstawę opodatkowania?
2 lutego 2022
Ulga na prototyp w zeznaniu rocznym
Ulga na prototyp, która weszła w życie z Polskim Ładem, jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy uruchamiają produkcję próbną oraz wprowadzają na rynek nowe produkty. Jak powinna zostać ujęta ulga na prototyp w zeznaniu rocznym? Wyjaśniamy!
19 stycznia 2023
Kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT
Prawidłowe określenie podstawy opodatkowania jest niezbędne by obliczyć podatek kluczowy VAT. Nie wszystkie elementy otrzymywanego wynagrodzenia są jednak wliczane do podstawy. Jak ustalić kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT?
17 stycznia 2022
Oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości a SLIM VAT 2
Dokonując sprzedaży nieruchomości warto mieć świadomość, że tego rodzaju transakcja może skutkować opodatkowaniem na gruncie VAT. Sprawdź, kiedy zatem można złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości!
20 czerwca 2022
Niezapłacony podatek VAT przez sprzedawcę a odpowiedzialność nabywcy
Odpowiedzialność za wszelkie uchybienia związane z zapłatą podatku VAT co do zasady ponosi sprzedawca oferujący produkt lub usługę. W niektórych sytuacjach jest jednak możliwe, by niezapłacony podatek VAT przez sprzedawcę był odpowiedzialnością nabywcy.
11 kwietnia 2022