Podatek VAT
Transakcje łańcuchowe i trójstronne w praktyce gospodarczej
Transakcje łańcuchowe zwane są inaczej transakcjami trójstronnymi. Wiele z nich budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. W poniższym artykule przedstawialiśmy orzecznictwa interpretujące przepisy regulujące te transakcje. Przeczytaj o tym!
27 września 2020
Procedura ulgi na złe długi po stronie sprzedawcy (wierzyciela)
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie wszystkie faktury i płatności za nie odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ten sposób powstają zobowiązania względem US poprzez podatek naliczony. Na czym polega procedura ulgi na złe długi?
2 lutego 2022
Podpisywanie JPK przychodem - będzie możliwe!
Od stycznia 2018 roku każda firma będąca czynnym podatnikiem VAT musi wysyłać JPK. Wysyłka JPK może odbywać się wyłącznie w postaci elektronicznej i wymaga podpisu. Czy Ministerstwo Finansów udostępni małym firmom podpisywanie JPK przychodem?
30 maja 2022
Rozłożenie podatku na raty jako jedna z ulg w spłacie zobowiązań VAT
Terminy i zasady dokonywania płatności podatku zostały w ścisły sposób określone przez ordynację podatkową. Jednak dla podatników istnieją pewne ustępstwa w tym zakresie, a jedną z nich jest rozłożenie podatku na raty. Dowiedz się na czym to polega!
2 maja 2022
VAT od wartości dodanej zapłacony w innym kraju UE - proces zwrotu
Chcąc odzyskać VAT od wartości dodanej zapłacony w innym kraju UE, polscy przedsiębiorcy muszą złożyć wnioskek do polskich organów kontroli skarbowej. Gdzie i w jakiej formie należy złożyć taki wniosek? Jakie terminy obowiązują? Odpowiedzi w artykule.
27 września 2020
Zaliczka przy odwrotnym obciążeniu w usługach budowlanych - czy dokumentuje się ją fakturą?
Przyjęcie zaliczki na poczet świadczonych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie VAT również w świadczeniu usług budowlanych. Zobacz jak powinna być udokumentowana zaliczka przy odwrotnym obciążeniu w usługach budowlanych!
22 kwietnia 2022
Scalanie JPK VAT - integrator JPK na czym to polega?
Obowiązkowy plik JPK_VAT powinien zawierać zarówno rejestr sprzedaży jak i zakupów. Co zrobić kiedy faktury wystawia się w innym systemie niż ten gdzie prowadzi się księgowość? Jak połączyć pliki JPK? Czym jest scalanie JPK VAT? Sprawdź integrator JPK!
17 stycznia 2022
Odwrotne obciążenie w usługach - przewodnik po zmianach
Odwrotne obciążenie w usługach jest możliwe od 2017 roku. Przedsiębiorca bywa zobowiązany do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w określonych sytuacjach. Sprawdź jakie są wytyczne. Poniższy artykuł zawiera pomocne przykłady.
17 stycznia 2022
Usługi poza terytorium RP a zwolnienie z VAT i kasa
Zdarza się, że przedsiębiorcy często dokonują transakcji zagranicznych. Na tej podstawie powstaje wiele wątpliwości na gruncie podatku VAT oraz zwolnień z kas fiskalnych. Jak wygląda zwolnienie z VAT i kasy na usługi poza terytorium RP? Sprawdź.
17 stycznia 2022
Rejestr VAT - które zdarzenia należy w nim ujmować?
Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT mają obowiązek prowadzenia rejestrów VAT. Czy wszystkie transakcje przedsiębiorcy powinny się w nich znajdować? Sprawdź, jakie transakcje powinien zawierać rejestr VAT. Odpowiedź w artykule!
19 listopada 2020
Przegląd instalacji elektrycznych a stawka VAT
Zastanawiając się jaki właściwe będzie podatek VAT na pomiar i przegląd instalacji elektrycznych warto sięgnąć do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przegląd instalacji elektrycznych a stawka vat - poznaj stanowisko organów podatkowych!
17 stycznia 2022
Przeniesienie z rejestru czynnego podatnika VAT
Przeniesienie z rejestru czynnego podatnika VAT może nastąpić w pewnych okolicznościach wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Poznaj nowe uwarunkowania do przeniesienia podatników VAT z rejestru czynnego do rejestru zwolnionych podatników.
17 stycznia 2022
Skrócony termin zwrotu podatku VAT - co uległo zmianie?
Czynni podatnicy VAT, prowadzący działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT. Zmieniły się jednak przepisy co do najkrótszego możliwego terminu zwrotu VAT na konto bankowe. Jak te zmiany wpłynęły na skrócony termin zwrotu podatku VAT?
27 września 2020
VAT marża w biurze podróży - nowe stanowisko MF
Stosowanie procedury VAT marża w biurze podróży nie jest rzeczą prostą. Niejednoznaczność przepisów sprawia, że przedsiębiorcy często mają problem z ich interpretacją. Sprawdź nowe stanowisko MF w sprawie sposobu ustalania marży w biurze podróży.
17 stycznia 2022
Utrata możliwości rozliczeń kwartalnych podatku VAT - warto wiedzieć
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy składają deklaracje VAT-7K, które są niezbędne przy kwartalnym rozliczeniu. Jak postąpić w sytuacji, kiedy następuje utrata możliwości rozliczeń kwartalnych? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
27 września 2020