Podatki dochodowe
Utrata przedmiotu leasingu - w jaki sposób rozliczyć poniesione opłaty?
Jakie skutki na gruncie kosztów uzyskania przychodów rodzi utrata przedmiotu leasingu? W jaki sposób rozliczyć opłaty poniesione po utracie? Czy opłaty leasingowe stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej? Przeczytaj!
11 sierpnia 2023
Karta podatkowa - najprostsza forma opodatkowania działalności
Jedną z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej jest karta podatkowa. Dowiedz się, kto ma możliwość rozliczać się w oparciu o kartę podatkową, na czym polegają te wyliczenia oraz do kiedy należy opłacać podatek dochodowy!
11 sierpnia 2023
Faktura VAT - elementy i termin wystawienia
Faktura VAT jest dokumentem wystawianym przez podatnika VAT. Dowiedz się, jakie są obowiązkowe elementy faktury VAT oraz w jakim terminie powinna zostać wystawiona przez przedsiębiorcę! Sprawdź, jakie zmiany w tym zakresie wprowadził KSeF!
29 lipca 2024
Optymalizacja sprzedaży nieujawnionego środka trwałego
Czy jest możliwa optymalizacja sprzedaży nieujawnionego środka trwałego dzięki, której będzie miało miejsce zmniejszenie zobowiązania podatkowego? Odpowiedź w artykule, który omawia zgodne z prawem optymalizacje sprzedaży nieujawnionego środka trwałego!
9 sierpnia 2023
Księgowanie na podstawie PK - jakich zdarzeń dotyczy?
Prawidłowe ujęcie operacji w ewidencji jest niemożliwe bez odpowiedniego udokumentowania. Kiedy zatem ma miejsce księgowanie na podstawie PK, czyli polecenia księgowania? Jakie dane powinno zawierać polecenie księgowania?
8 sierpnia 2023
Kontrakt menedżerski a źródło przychodów
Odkryj, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować kontrakty menedżerskie. Dowiedz się, czym jest kontrakt menedżerski oraz jak wpływa na opodatkowanie dochodów! Sprawdź w naszym artykule!
7 sierpnia 2023
Optymalizacja demontażu środka trwałego - czy jest możliwa?
Czy działanie polegające na demontażu zamortyzowanego środka trwałego i dołączeniu jego części do innego środka trwałego w celu ponownej amortyzacji jest możliwe? Sprawdź, czy tego rodzaju optymalizacja demontażu środka trwałego jest dozwolona!
2 sierpnia 2023
Koszty transportu reklamowanego towaru w KPiR
Osoby prowadzące sklepy internetowe mają często problem z zaewidencjonowaniem niektórych wydatków w Księdze Przychodów i Rozchodów. Problematyczne bywają często koszty transportu reklamowanego towaru. W jakiej kolumnie ująć te koszty? Sprawdź!
1 sierpnia 2023
Kiedy nie można opłacać ryczałtu ewidencjonowanego?
Ryczałt ewidencjonowany to interesująca opcja rozliczania podatku PIT w przedsiębiorstwie. Jego stawki - często znacząco niższe niż w przypadku zasad ogólnych - są kuszące dla wielu podatników. Sprawdź, kiedy nie można opłacać ryczałtu ewidencjonowanego?
1 sierpnia 2023
Nadpłacone składki ZUS - jak prawidłowo je rozliczyć?
Na koncie ZUS płatnika składek może powstać nadpłata w składkach. Może to być spowodowane korektą kosztów z zeszłego roku, nadpłatą składek ZUS czy innymi okolicznościami. Jak rozliczyć nadpłacone składki ZUS przy podatku liniowym lub skali podatkowej?
31 lipca 2023
Najem budynku po likwidacji działalności - jak opodatkować?
Niejednokrotnie po zamknięciu firmy pozostają do zagospodarowania pozostałe po niej składniki majątku np. nieruchomości, które przedsiębiorca może przeznaczyć na wynajem. Dowiedz się, czy jest możliwy najem budynku po likwidacji działalności gospodarczej!
28 lipca 2023
Czy zwrot kosztów na ryczałcie stanowi przychód?
Co do zasady będąc na ryczałcie koszty uzyskania przychodów nie wpływają na podatek PIT. Wielu przedsiębiorców ma jednak wątpliwości, czy otrzymany zwrot kosztów na ryczałcie stanowi przychód podatkowy? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule!
28 lipca 2023
Umorzenie kredytu we frankach w części dotyczącej garażu
Umorzenie kredytu co do zasady powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym. W przypadku gdy zajdzie umorzenie kredytu we frankach zachodzi zaniechanie poboru tego podatku. Zastanawiamy się czy dotyczy to również garażu lub innych pomieszczeń.
28 lipca 2023
Opodatkowanie działalności nierejestrowej na gruncie PIT i VAT
Działalność nierejestrowa to rozwiązanie dedykowane drobnym przedsiębiorcom, których przychody nie przekraczają ustawowego limitu. Jak wygląda opodatkowanie działalności nierejestrowej? Jaki jest limit uzyskanych przychodów? Odpowiedź w artykule!
15 lutego 2024
Podatek od najmu - kiedy można skorzystać z ryczałtu?
Podatek od najmu w formie ryczałtu jest często wybieraną formą opodatkowania, jednak nie każdy wie jakie warunki należy spełnić by móc w ten sposób się rozliczać. Dowiedz się więcej o umowie najmu oraz o obowiązkach które ciążą na podatniku.
27 lipca 2023