Podatki dochodowe
Dobrowolna odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe pracodawcy
Wielu przedsiębiorców decyduje się na program dobrowolnych odejść, dlatego zdecydowaliśmy się zastanowić nad kontekstem czy odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe są uzasadnione. W artykule wskażemy jak rozliczyć tego rodzaju koszty!
19 lutego 2024
Odliczenie samochodu w uldze rehabilitacyjnej - na jakich warunkach?
Odliczenie samochodu w uldze rehabilitacyjnej przysługuje osobom niepełnosprawnym lub osobom je utrzymującym. W niniejszym artykule odpowiadamy m.in. na pytania: który z małżonków może odliczyć wydatki, czy trzeba mieć prawo jazdy, ile można odliczyć?
19 lutego 2024
Zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku - obowiązek podatkowy PIT
Podczas rozwodu dochodzi do podziału majątku, który później może podlegać odpłatnemu zbyciu. Odpowiadamy zatem czy zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku jest możliwa oraz jakie występują wtedy obowiązki podatkowe na gruncie podatku PIT.
16 lutego 2024
Kiedy można wybrać kwartalny ryczałt i jak zgłosić to w urzędzie?
W sytuacji, gdy działalność gospodarcza nie generuje znaczących kosztów, przedsiębiorcy często jako formę opodatkowania wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Część z nich decyduje się na kwartalny ryczałt. Dowiedz się kto może go wybrać!
15 lutego 2024
Zagraniczny podatek dochodowy - czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy za granicą istotne jest unikanie podwójnego opodatkowania. W artykule zajmiemy się natomiast kwestią, czy zagraniczny podatek dochodowy może być kosztem podatkowym przy rozliczaniu PIT w Polsce?
15 lutego 2024
Rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika - przedstawiamy warunki
Ulga za złe długi powoduje, że nieuregulowana należność wierzyciela może zmniejszyć podstawę opodatkowania w spółce. Odpowiadamy zatem czy rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika w spółce osobowej jest możliwe i jakie warunki należy spełnić!
15 lutego 2024
Udział w targach a ulga na ekspansję - jakie wydatki można rozliczyć?
Uga na ekspansję jest jedną z preferencji podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podatnicy chcący z niej skorzystać zastanawiają się czy wydatki na udział w targach a ulga na ekspansję się wykluczają? Omówiliśmy to w naszym artykule!
14 lutego 2024
Ulga na złe długi w daninie solidarnościowej - czy jest możliwa?
W daninie solidarnościowej można uwzględnić przysługujące ulgi, w tym ulgę na złe długi, o czym orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Czy wiesz, jak według aktualnego orzecznictwa NSA wygląda ulga na złe długi w daninie solidarnościowej? Wyjaśniamy!
14 lutego 2024
Korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu - czy jest obowiązkowa?
Czasem zdarza się, że dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, której wartości były ujmowane w kosztach działalności. Czy korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu jest w takiej sytuacji konieczna? Sprawdź w naszym artykule!
13 lutego 2024
Spis z natury a składka zdrowotna – jak na nią wpływa?
Czy wiesz, jak spis z natury wpływa na wysokość składki zdrowotnej? Sprawdź, czym są różnice remanentowe i kiedy zwiększają lub zmniejszają podstawę wyliczenia podatku dochodowego i składki zdrowotnej! Dowiedz się, kiedy trzeba sporządzić remanent!
22 października 2024
Kradzież środka trwałego a koszty uzyskania przychodu
Kradzież środka trwałego generuje stratę u przedsiębiorcy. W artykule omawiamy, czy stratę poniesioną w wyniku takiej kradzieży można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu i jak prawidłowo udokumentować takie zdarzenie. Sprawdź!
12 lutego 2024
Ulga dla młodych a benefity zleceniobiorców - jak działa?
Zleceniobiorcy, podobnie jak pracownicy, mogą otrzymywać nieodpłatne benefity w ramach swojej umowy. Ulga dla młodych a benefity zleceniobiorców, czy wartość tych benefitów mieści się w limicie ulgi dla młodych i podlega zwolnieniu z podatku PIT? Sprawdź!
12 lutego 2024
Zmiana roku obrotowego w estońskim CIT - czy jest możliwa?
Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek, który opiera się na płaceniu podatku od dochodu dopiero w momencie jego wypłaty ze spółki. Czy zmiana roku obrotowego w estońskim CIT jest możliwa? Wyjaśniamy, jak wygląda rok podatkowy w estońskim CIT!
8 lutego 2024
Podatek liniowy w działalności gospodarczej - wady i zalety
Jedną z form opodatkowania dochodu z działalności, jaką mogą wybrać przedsiębiorcy, jest podatek liniowy. Charakteryzuje się stałą stawką podatku w wysokości 19%, dlatego też jest często wybieraną formą opodatkowania. Dowiedz się, jakie ma zalety i wady!
6 lutego 2024
Zaliczka na podatek dochodowy - zasady opłacania
Zaliczka na podatek dochodowy może wywoływać niepokój wśród początkujących przedsiębiorców. Jaki jest termin opłacania zaliczki na podatek dochodowy? Czy trzeba składać deklarację? Poznaj szczegółowe zasady opłacania zaliczki na podatek dochodowy!
6 lutego 2024