Podatki dochodowe
Wspólne rozliczenie z małżonkiem - kiedy jest możliwe?
System podatkowy umożliwia małżonkom skorzystanie z preferencji jaką jest rozliczenie wspólne. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wspólne rozliczenie z małżonkiem było możliwe? W ramach jakich deklaracji rozliczenie może mieć miejsce? Odpowiadamy!
25 stycznia 2024
Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a PIT - jak rozliczyć podatek?
Analizując kwestię, jaką jest wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a PIT w pierwszej kolejności należy odnieść się do pojęcia przychodu podatkowego. Zatem czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej powoduje powstanie przychodu podatkowego? Sprawdź!
24 stycznia 2024
Opodatkowanie działalności influencerów w kontekście podatku PIT
Opodatkowanie działalności influencerów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej budzi wątpliwości odnośnie kwestii rozliczenia podatku dochodowego. Prezentujemy stanowisko organów podatkowych oraz sądów administracyjnych odnośnie rozliczenia PIT.
24 stycznia 2024
Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych - co na to przepisy?
Opłata za śmieci jest wydatkiem, który może być kosztem podatkowym i stanowi koszt pośredni. Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych, jaki powinien być moment powstania takiego kosztu? Co z odsetkami za nieterminowe opłacenie? Sprawdź!
22 stycznia 2024
Umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki a podatek dochodowy
Omawiamy jak wzajemne i umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki wygląda na gruncie podatku dochodowego. Jakie zobowiązania mogą powstać u udziałowca i z jakimi ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi powinien się liczyć podatnik?
19 stycznia 2024
Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia towarów w transporcie a ujęcie w KPiR
W przypadku uszkodzenia towarów w trakcie transportu przedsiębiorca, do którego należą towary, może ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Sprawdź, jak zaksięgować odszkodowanie z tytułu uszkodzenia towarów w transporcie i czy stanowi ono przychód.
18 stycznia 2024
Sprzedaż nieruchomości po zaniżonej cenie - skutki podatkowe
W przypadku sprzedaży nieruchomości pomiędzy członkami rodziny może dochodzić do zaniżenia ceny. Działanie to może mieć skutki podatkowe. Organ podatkowy może jednak uznać, że miejsce ma sprzedaż nieruchomości po zaniżonej cenie. Dowiedz się więcej!
17 stycznia 2024
Ulga prorodzinna a praca zarobkowa dziecka
Ulga prorodzinna inaczej ulga podatkowa na dziecko ma na celu odciążenie finansowe rodziców, którzy wychowują małoletnie dzieci. Co jednak w przypadku, kiedy nasze dziecko wykonuje pracę? Ile może zarobić, aby dalej móc korzystać z ulgi? Sprawdź!
17 stycznia 2024
Sprzedaż towarów opłaconych bonem rabatowym a przychód podatkowy
Sprzedaż towarów opłaconych bonem rabatowym może sprawić przedsiębiorcom trudności w zakresie ustalenia prawidłowej wartości osiągniętego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wyjaśniamy, jak wygląda rozliczenie takiej sprzedaży i jak ustalić przychód!
17 stycznia 2024
Przychód osiągnięty przez członka zarządu z ZEA a podatki
Jeżeli osoba z ZEA, powołana na funkcję członka zarządu, posiada certyfikat rezydencji, to może on dokumentować miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce albo w ZEA. Jak należy opodatkować przychód osiągnięty przez członka zarządu z ZEA?
16 stycznia 2024
Opodatkowanie prokury - skutki w podatku dochodowym i ZUS
Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, które obejmuje umocowanie do dokonywania czynności związanych z prowadzeniem firmy. Wynagrodzenie prokurenta wywołuje określone skutki podatkowe. Czy wiesz jakie jest właściwe opodatkowanie prokury?
15 stycznia 2024
Połączenie spółek przez przejęcie innej spółki a skutki podatkowe
Przepisy podatkowe przewidują specjalne regulacje dotyczące transakcji, jaką jest połączenie spółek przez przejęcie. Jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą połączenie spółek oraz jakie przepisy regulują ten proces? Dowiedz się więcej!
15 stycznia 2024
Dywidenda rzeczowa - kiedy jest możliwa i jak ją rozliczyć?
Dywidenda to podstawowa forma podziału zysku pomiędzy poszczególnych wspólników, może ona przybierać postać pieniężną lub rzeczową. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe na gruncie CIT dla wypłacającej spółki wywołuje dywidenda rzeczowa? Wyjaśniamy!
15 stycznia 2024
Opodatkowanie odszkodowania za niezawarcie umowy przyrzeczonej - co warto wiedzieć?
W przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę niedoszły pracownik może domagać się odszkodowania. Jak wygląda opodatkowanie odszkodowania za niezawarcie umowy przyrzeczonej? Czy tego rodzaju odszkodowanie może skorzystać ze zwolnienia od podatku?
12 stycznia 2024
Dywidenda likwidacyjna - jakie zasady opodatkowania?
W przypadku likwidacji spółki wspólnik może otrzymać dywidendę likwidacyjną. Jak jednak powinna zostać opodatkowana dywidenda likwidacyjna biorąc pod uwagę ustawę o PIT oraz status podatnika i płatnika? Odpowiedzi poznasz w artykule!
11 stycznia 2024