Podatki dochodowe
Nieodpłatne otrzymanie kryptowalut - czy należy odprowadzić podatek?
Czy darowizna wirtualnej waluty podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn lub zobowiązuje do rozpoznania przychodu? Czy nieodpłatne otrzymanie kryptowalut ma wpływ na późniejsze rozliczenie ich sprzedaży? Wyjaśniamy w artykule!
7 października 2024
Najem lokalu użytkowego a opodatkowanie ryczałtem
Najem lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem w ramach najmu prywatnego, o ile nieruchomość nie jest związana z działalnością gospodarczą. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby rozliczyć taki przychód na korzystnych zasadach.
4 października 2024
Darmowy program a obowiązek wykazania nieodpłatnego świadczenia
Niekiedy przedsiębiorcy korzystają w prowadzonej działalności gospodarczej z programów, do których otrzymują darmowy dostęp. Czy w takiej sytuacji, darmowy program zobowiązuje do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu? Wyjaśniamy!
3 października 2024
Nieoprocentowana pożyczka - skutki w estońskim CIT
Podatnicy, którzy stosują opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek często zastanawiają się, czy nieoprocentowana pożyczka wspólnika udzielona spółce stanowi ukryty zysk, który podlega opodatkowaniu poprzez estoński CIT. Wyjaśniamy w artykule!
2 października 2024
Wynajem mieszkań jako działalność gospodarcza
Wynajem mieszkań może odbywać się prywatnie bądź w ramach działalności gospodarczej. Czy wiesz, co determinuje sposób rozliczania najmu? Czy wynajem mieszkań prywatnie na dużą skalę może zostać z automatu uznany przez organy za działalność gospodarczą?
2 października 2024
Nieodpłatne świadczenia a stawka ryczałtu w działalności gospodarczej
Nieodpłatne świadczenia a stawka ryczałtu to kwestia, która budzi wątpliwości u przedsiębiorców. Sprawdź, jak ustalić przychód i jaka stawka ryczałtu obowiązuje w przypadku bonów podarunkowych otrzymanych od kontrahenta w ramach działalności gospodarczej.
30 września 2024
Przychód z napiwków - czy podlega opodatkowaniu?
Przychód z napiwków powinien zostać odpowiednio rozliczony na gruncie podatku dochodowego. Czy wiesz, w jakim źródle powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym? Sprawdź, czy będzie to przychód ze stosunku pracy, czy przychód z innego źródła!
30 września 2024
Ulga na złe długi w zeznaniu rocznym - jak wykazać?
Ulga za złe długi na gruncie podatku dochodowego to instytucja pozwalająca przedsiębiorcom na walkę z problemem, jakim są zatory płatnicze. Czy wiesz, jak prawidłowo powinna zostać wykazana ulga na złe długi w zeznaniu rocznym? Wyjaśniamy w artykule!
27 września 2024
Zwrot podatku od wartości dodanej - ujęcie w KPiR
Przedsiębiorcy dokonujący zakupów za granicą, m.in. paliwa, biletów autostradowych i biletów parkingowych zastanawiają się nad możliwością odliczenia podatku VAT. Czy wiesz, jak ująć w KPiR zwrot podatku od wartości dodanej? Wyjaśniamy w artykule!
26 września 2024
Zwrot podatku od wartości dodanej - ujęcie w KPiR
Przedsiębiorcy dokonujący zakupów za granicą, m.in. paliwa, biletów autostradowych i biletów parkingowych zastanawiają się nad możliwością odliczenia podatku VAT. Czy wiesz, jak ująć w KPiR zwrot podatku od wartości dodanej? Wyjaśniamy w artykule!
26 września 2024
Wynajem mieszkania dla podwykonawcy - czy może stanowić koszt?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą niekiedy ponoszą koszty na rzecz swoich kontrahentów, takie jak wynajem mieszkania dla podwykonawcy. Czy wydatek poniesiony na najem mieszkania dla kontrahenta może stanowić koszt podatkowy? Sprawdź!
26 września 2024
Zmiana wartości składników majątku a CIT estoński
Ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT może okazać się dla wielu podatników korzystną formą opodatkowania. Czy wiesz, że zmiana wartości składników majątku może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek? Wyjaśniamy w artykule!
24 września 2024
Spółka holdingowa - jakie są korzyści podatkowe?
Spółka holdingowa to instytucja uregulowana ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy wiesz, na jakie korzyści podatkowe może liczyć spółka prowadzona w tej formie? Jakie zasady należy spełnić, aby założyć taką spółkę? Wyjaśniamy!
24 września 2024
Składki społeczne finansowane przez płatnika z wynagrodzenia wypłaconego po terminie
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma obowiązek wypłacać wynagrodzenia w terminie. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje. Czy w takiej sytuacji składki społeczne finansowane przez płatnika z wynagrodzenia po terminie stanowią koszt podatkowy?
23 września 2024
Ulga na sponsoring – co warto wiedzieć, by z niej skorzystać?
Ulga na sponsoring to doskonała okazja dla przedsiębiorców, którzy chcą wesprzeć rozwój sportu, kultury i nauki. W artykule wyjaśniamy, jakie wydatki można odliczyć, jakie są warunki skorzystania z ulgi oraz jakie dokumenty należy przygotować!
20 września 2024