Podatki dochodowe
Bony podarunkowe dla kontrahentów w kosztach podatkowych
Dobre kontakty z kontrahentami sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Jednym ze sposobów utrzymywania dobrych relacji są bony podarunkowe przekazywane kontrahentom. Czy bony podarunkowe dla kontrahentów w kosztach firmowych są możliwe? Sprawdź!
14 lipca 2022
Spis z natury zlecony firmie zewnętrznej - czy to możliwe?
Spis z natury jest obowiązkiem wielu podatników przy prowadzeniu działalności. Jest to niezbędne w celu poprawnego rozliczania się z fiskusem. Czy sporządzenie tego dokumentu można zlecić podmiotowi z zewnątrz? Kto jest odpowiedzialny za spis z natury?
14 lipca 2022
Podatek od niezgłoszonej darowizny a możliwe sankcje
Podatnicy musza się liczyć z okresowymi kontrolami podatkowymi, które mają na celu sprawdzenie poprawności dokonywanych rozliczeń. Sprawdź, ile wynosi podatek od niezgłoszonej darowizny i czy takie zobowiązanie może ulec przedawnieniu? Dowiedz się więcej!
24 lipca 2022
Rozliczanie strat przez spółki z podatkowej grupy kapitałowej
Podatkowa grupa kapitałowa według definicji prawa powinna zrzeszać przynajmniej dwie spółki prawa handlowego. Rozliczenie podmiotów należących do PGK często bywa problemem. Jak przebiega rozliczanie strat przez spółki przystępujące do PGK? Przeczytaj!
11 lipca 2022
Rekompensata dla kontrahenta a koszty uzyskania przychodów
Z powodu trudnej sytuacji na rynku spowodowanej pandemią wielu podatników nie było wstanie wywiązać się ze swoich obowiązków. Rozwiązaniem w celu utrzymania dobrych kontaktów była rekompensata dla kontrahenta Czy taka rekompensata jest kosztem?
8 lipca 2022
Pożyczka od znajomego bez podatku - czy to możliwe?
Pożyczki mogą udzielać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Często zdarza się, że pożyczki udzielane są wśród osób spokrewnionych lub znajomych. Czy pożyczka od znajomego może być bez podatku? Na to pytanie odpowiadamy w artykule! Sprawdź!
7 lipca 2022
Sprzedaż towaru handlowego jako osoba prywatna poza działalnością
Czy przedsiębiorca może dokonać sprzedaż towaru handlowego jako osoba prywatna? Jak rozliczyć prywatną sprzedaż firmowego towaru handlowego na gruncie podatku dochodowego, a jak na gruncie podatku od towarów i usług? Dowiedz się więcej czytając artykuł!
6 lipca 2022
Nowa stawka podatku 12% a wpływ na zaliczkę na podatek
Nowelizacja Polskiego Ładu już od lipca w rozliczeniu za czerwiec lub II kwartał wprowadziła zmiany w opodatkowaniu skalą podatkową! Tym razem wprowadzona została obniżona stawka podatku 12%! Czy możliwa będzie zmiana formy opodatkowania?
19 lipca 2022
Sprzedaż węgla – rozliczenie na gruncie PIT, VAT i akcyzy
Węgiel ciągle jest jednym z najpopularniejszych paliw wykorzystywanych w energetyce. W jaki sposób podmioty zajmujące się sprzedażą węgla powinny rozliczać jego sprzedaż? Czy sprzedaż węgla podlega opodatkowaniu VAT i PIT? Co z akcyzą? Odpowiadamy!
5 lipca 2022
Wynagrodzenie wypłacane influencerom za kampanie reklamowe a przychód
Coraz więcej osób decyduje się na prace online i zarabianie w Internecie. W jaki sposób rozliczane jest wynagrodzenie wypłacane influencerom za prowadzone kampanie reklamowe? Kto rozlicza się z urzędem skarbowym - influencer czy firma zlecająca reklamę?
4 lipca 2022
Krajowy System e-Faktur - co warto wiedzieć?
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to rządowa platforma służąca do przesyłania e-faktur między przedsiębiorcami. Jej wprowadzenie ma służyć większej przejrzystości w obrocie między przedsiębiorcami. W artykule znajdują się najważniejsze informacje o KSeF!
19 sierpnia 2023
Zaniżenie wartości darowizny a skutki na gruncie PIT
Otrzymanie darowizny w poszczególnych przypadkach może powodować powstanie zobowiązania podatkowego. Ważne jest zatem, aby prawidłowo określić podstawę opodatkowania. Sprawdź, jakie skutki powoduje zaniżenie wartości darowizny na gruncie PIT!
1 lipca 2022
Podmioty wyłączone z CIT estońskiego na przykładach
CIT estoński zwany też ryczałtem jest ostatnio często wybieraną formą opodatkowania spółek ze względu na to że pozwala w znacznej mierze ograniczyć podatek. Należy jednak pamiętać, że istnieją podmioty wyłączone z CIT estońskiego. O których mowa?
30 czerwca 2022
Powrót do ryczałtu po korekcie przychodów
Opodatkowaniu ryczałtem podlegają tylko przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki. Jednak po przekroczeniu przychodów podatnik traci możliwość opodatkowania tą formą. Sprawdziliśmy, czy możliwy jest powrót do ryczałtu po korekcie przychodów!
19 lipca 2022
Najem powierzchni reklamowej na stronie internetowej – czy można stosować ryczałt?
Media społecznościowe, strony internetowe to narzędzia, które to służą do pozyskania klientów. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców decyduje się udostępniać miejsca reklamowe. Sprawdź, czy najem powierzchni reklamowej można opodatkować ryczałtem?
28 czerwca 2022