Podatki dochodowe
Zapłata za pracę wykonaną etapami a powstanie przychodu
Firmy produkcyjne mają w swojej ofercie wiele usług, między innymi produkcja maszyn przemysłowych. Z uwagi na specyfikę zlecenia często jest ono podzielone na etapy. Czy zapłata za pracę wykonaną etapami będzie uznana za przychód podatkowy?
25 czerwca 2022
Otrzymanie zaliczki przed wykonaną usługą a podatek dochodowy
Przedsiębiorcy świadcząc swoje usługi często otrzymują zapłatę lub część wpłaty przed wykonaniem usługi. Czy otrzymanie zaliczki przed wykonaną usługą może stanowić podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 czerwca 2022
Nieodpłatne świadczenia - funkcja prezesa zarządu a przychód w spółce
Każda spółka posiada swój zarząd, który odpowiada za funkcjonowanie firmy. Prawo również nie zabrania, aby członkowie zarządu pełnili swoje funkcje nieodpłatnie. Czy nieodpłatne świadczenia członków zarządu będą powodować powstanie przychodu?
25 czerwca 2022
Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu
Przedsiębiorcy często zawierają umowy leasingu. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, gdy umowa musi zostać skrócona, co skutkuje poniesieniem dodatkowych kosztów. Czy opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu może być kosztem uzyskania przychodu?
17 stycznia 2022
Leasing budynku - jak należy go opodatkować?
Umowa leasingu jest często zawierana między przedsiębiorcami. Pozwala na oddanie do użytku przedmiotu lub nieruchomości na czas określony za ustaloną opłatą, zgodnie z zawartą umową. Jakie zasady opodatkowania obowiązują leasing budynku?
17 stycznia 2022
Wpłaty na fundusz remontowy w świetle podatków
Dochody uzyskiwane przez osoby prawne podlegają opodatkowaniu. Jednak po spełnieniu pewnych warunków można skorzystać z odstępstwa od zasady i skorzystać ze zwolnienia opodatkowania dochodów. Jednym ze sposobów są wpłaty na fundusz remontowy.
25 czerwca 2022
Zniesienie współwłasności w świetle podatków
Przepisy Kodeksu cywilnego nie zabraniają zniesienia współwłasności, jeśli współwłaściciele, chcą zrzec się swoich udziałów na rzecz drugiego wspólnika lub chcą je odsprzedać. Pytanie jak opodatkować przychód powstały przez zniesienie współwłasności?
25 czerwca 2022
Wystąpienie ze spółki jawnej na gruncie podatków
Kodeks spółek handlowych w swych zapisach umożliwia jednemu ze wspólników na wystąpienie ze spółki jawnej. Jak wypłata za udziały w pieniądzach lub naturze wpływa na kwestie podatków? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Zamiana nieruchomości - jakie wywołuje skutki podatkowe?
Obrót nieruchomościami jest dobrze rozwijającym się zjawiskiem w gospodarce. Właścicielami nieruchomości mogą być też przedsiębiorstwa, które następnie mogą dokonywać ich sprzedaży lub darowizny. Jakie skutki niesie zamiana nieruchomości? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż udziału w nieruchomości a PIT i VAT
Przedsiębiorca podczas prowadzenia działalności może sprzedawać środki trwałe, którymi dysponuje na przykład nieruchomości. Czy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi przychód i powinna podlegać opodatkowaniu? Sprawdź czytając artykuł!
17 stycznia 2022
Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem
Przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania swojej działalności. Jedną z nich jest opodatkowanie ryczałtem. Sprawdź jakie warunki musi spełniać, aby skorzystać z tej formy oraz kiedy następuje utrata prawa do opodatkowania ryczałtem.
17 stycznia 2022
Utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym w trakcie roku
Podatek liniowy jest jedną z form, jaką może wybrać przedsiębiorca. W niektórych przypadkach może jednak dojść do sytuacji, gdzie straci traci prawo do tej formy opodatkowania. Sprawdź kiedy następuje utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym!
17 stycznia 2022
Karta podatkowa a zatrudnienie pracowników na umowę zlecenie
Karta podatkowa jest prostym rozwiązaniem dla podatnika jako forma opodatkowania prowadzonej działalności. Aby z niej skorzystać, trzeba najpierw spełniać szereg wymagań. O tym, jakie należy spełnić kryteria aby korzystać z karty dowiesz się w artykule!
25 czerwca 2022
Nadwyżka magazynowa a podatek dochodowy
Obowiązkiem każdego podatnika prowadzącego działalność handlową lub produkcyjną jest sporządzenie inwentaryzacji stanów magazynowych. Jak interpretowana jest nadwyżka magazynowa według prawa podatkowego? Czy przedsiębiorca powinien odprowadzić podatek?
17 stycznia 2022
Interpretacja indywidualna a opinia zabezpieczająca
Każdy podatnik, osoba fizyczna lub prawna w przypadku wątpliwości co do stosowania przepisów podatkowych może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową. Czym jest interpretacja indywidualna oraz opinia zabezpieczająca dowiesz się czytając artykuł!
17 stycznia 2022