Podatki dochodowe
Tarcza podatkowa - czym jest i kto może z niej skorzystać?
Zapewne każdemu z nas obiło się o uszy wyrażenie “tarcza podatkowa”. Czym tak właściwie jest tarcza podatkowa i kto może z niej skorzystać? Na czym ona polega? Co może stanowić tarczę podatkową i jakie skutki wywołuje? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
30 kwietnia 2022
Sprzedaż partycypacji w TBS - jak rozliczyć na gruncie PIT?
Jednym ze sposobów inwestycji osób fizycznych w nieruchomościach jest partycypacja w kosztach budowy mieszkania w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Dowiedz się, jak poprawnie należy opodatkować nabycie oraz sprzedaż partycypacji w TBS!
15 listopada 2019
Zerowy PIT na młodych pracowników oraz wyższy KUP - rewolucyjne zmiany
Już od października 2019 roku rząd planuje wprowadzić ulgę “Bez PIT dla młodych”, który jest częścią tzw. piątki Kaczyńskiego. Dowiedz się, kogo będzie obowiązywać zerowy PIT, jakie należy spełnić warunki oraz czy zmiana będzie korzystna dla pracodawców?
23 października 2020
Leasing dla nowych firm – jak się ubiegać?
Nowe firmy, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, niejednokrotnie poszukują nowych źródeł finansowania. Często decydują się wtedy na leasing. Dowiedz się, czy możliwy jest leasing dla nowych firm oraz w jaki sposób się o niego ubiegać?
17 stycznia 2022
Pożyczka Jeremie - czy wydatek stanowi koszt podatkowy?
Pożyczka Jeremie to wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomoc polega na udzielaniu kredytów początkującym przedsiębiorcom na bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, czy sfinansowane nią wydatki mogą stanowić koszt podatkowy!
17 stycznia 2022
Kiedy można zaliczyć odsetki od kredytu do kosztów podatkowych?
Przedsiębiorcy, finansujący inwestycje pieniędzmi pochodzącymi z kredytu, mają możliwość uzyskania także kredytów specjalnych. Dowiedz się, czy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej!
13 listopada 2020
Altana na działce – czy to wydatek na własne cele mieszkaniowe?
Z ulgi mieszkaniowej może skorzystać podatnik, który w terminie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym sprzeda nieruchomość poniesie inny wydatek na własne cele mieszkaniowe. Czy zatem zakup altany lub domu letniskowego pozwala na skorzystanie z ulgi?
27 kwietnia 2021
Ulga mieszkaniowa w PIT a wydatki uprawniające do zwolnienia - część 3
Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości w niektórych przypadkach mogą uniknąć opodatkowania danej transakcji. Jedną z opcji ustawowych jest ulga mieszkaniowa w PIT. Sprawdź, jakie wydatki uprawniają do zwolnienia z podatku ze sprzedaży mieszkania!
23 lutego 2021
Ulga mieszkaniowa w PIT i jej zastosowanie - część 1
Ulga mieszkaniowa w PIT jest ulgą podatkową, która niesie za sobą wiele problemów związanych z jej zastosowanie, Dowiedz się, jak obliczyć wartość tego rodzaju ulgi oraz jakie koszty uzyskania przychodów związane są ze sprzedażą nieruchomości!
29 czerwca 2022
Uregulowanie zobowiązań poprzez przekazanie towarów a koszty podatkowe
Najpopularniejszą formą zapłaty za zobowiązania jest zapłata środkami pieniężnymi. Czasem jednak następuje też uregulowanie zobowiązań poprzez przekazanie towarów. Czy wówczas zakupiony towar może stanowić koszty uzyskania przychodów? Odpowiadamy!
12 lutego 2020
Podatek dochodowy od osób fizycznych – czym jest i kogo dotyczy?
Kto zgodnie z przepisami został objęty obowiązkiem zapłaty podatku? W jakich terminach należy opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy istnieje możliwość wyboru indywidualnej formy opodatkowania i w jaki sposób go dokonać? Przeczytaj i sprawdź!
17 lutego 2022
Jak jest opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą?
Kiedy zakładasz firmę, współpraca z byłym pracodawcą ogranicza wybór opodatkowania. Dlaczego tak jest? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie formy opodatkowania masz do wyboru i wybierz, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.
18 lipca 2022
Metoda memoriałowa rozliczania kosztów w KPiR
Prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów musisz wybrać w jaki sposób będziesz ewidencjonować koszty uzyskania przychodu. Dostępne są dwie formy ujmowania kosztów, czyli metoda memoriałowa i kasowa. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się pierwsza z nich!
1 czerwca 2020
Zaliczka na podatek dochodowy a odliczenie składek ZUS
Jak wynika z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, który między innymi pomniejszony jest o odliczenie składek ZUS. Przeczytaj i dowiedz się co podlega odliczeniu!
19 stycznia 2022
Dobrowolne umorzenie udziałów – czy płatnik pobiera podatek?
Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka form na odejście udziałowca ze spółki, jedną z nich jest dobrowolne umorzenie udziałów. Dowiedz się, czy do obowiązków spółki będzie należało pobranie podatku od udziałowca i jego zapłata do urzędu skarbowego?
25 czerwca 2022