Podatki dochodowe
Jednorazowa amortyzacja samochodu osobowego - zmiana przepisów od sierpnia 2017
Jednorazowa amortyzacja samochodu osobowego stała się możliwa po wprowadzeniu zmian w ustawie z 7 lipca 2017 roku. Zobacz co zostało zmienione w ustawie, w jaki sposób oraz kiedy przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji.
28 kwietnia 2022
Opodatkowanie ryczałtem najmu krótkoterminowego
Dochody uzyskane z najmu krótkotrwałego należy opodatkować. W tym celu podatnik ma kilka możliwości, między innymi może wybrać opodatkowanie ryczałtem najmu krótkoterminowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak należy opodatkować najem nieruchomości.
17 stycznia 2022
Budynek wybudowany na cudzym gruncie - skutki podatkowe
Prawo nie zabrania prowadzenia inwestycji, np w formie budowania budynków na gruncie dzierżawionym od innego właściciela. Jednak budynek wybudowany na cudzym gruncie podlega innej kwalifikacji w świetle prawa cywilnego oraz podatkowego. Przeczytaj o tym!
17 stycznia 2022
Samozatrudnienie w prawie podatkowym - co warto wiedzieć?
Samozatrudnienie jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Z czym się wiąże samozatrudnienie w świetle opodatkowania? O czym należy pamiętać? Czym się różni od stosunku pracy? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania, czytając nasz artykuł.
24 grudnia 2021
Opodatkowanie napiwków - na czym polega rozliczenie z ich tytułu?
Kwestie związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych są ściśle określone, a ich zakres obejmuje wiele różnych źródeł. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie napiwków oraz właściwe ich zakwalifikowanie w branży usługowej.
18 października 2020
Nieodpłatne świadczenia dla pracownika a opodatkowanie VAT
Częstą praktyką pracodawców jest przekazywanie, obok wynagrodzenia, różnego rodzaju świadczeń. Jakim zatem regułom opodatkowania podlegają świadczenia dla pracownika? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat nieodpłatnych świadczeń i kwestii VAT!
15 października 2018
Prowizja od wniosku o kredyt - prawidłowe rozliczenie
Prowizja od wniosku o kredyt jest często spotykaną opłatą bankową. Przedsiębiorca może mieć wątpliwości co do oceny i rozliczenia tego rodzaju wydatku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy to zrobić, aby nie popełnić błędu!
17 stycznia 2022
Działalność rolnicza - kiedy stanowi działalność gospodarczą?
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek stanowią przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Kiedy zatem działalność rolnicza będzie stanowiła działalność gospodarczą? Sprawdź!
27 października 2020
Zaniechane inwestycje a podatek PIT i VAT
Nie zawsze inwestycja może zostać doprowadzona do końca. Pochłania dużo pracy własnej podatnika i jego finansów. Sprawdź jakie obowiązki powstają dodatkowo na gruncie prawa podatkowego przez zaniechane inwestycje - jak rozliczyć PIT i VAT?
17 stycznia 2022
Opodatkowanie wygranych w konkursach
Opodatkowanie wygranych w konkursach może budzić wątpliwości. Stanowisko organów podatkowych jest pomocne w tej sprawie. Sprawdź kiedy występuje konieczność opodatkowania nagrody a kiedy możliwe jest zwolnienie z obowiązku opodatkowania.
29 maja 2022
PIT-37 - lepiej przez Internet niż pocztą poleconą
Deklaracje podatkowe należy złożyć w terminie do 30 kwietnia. Czy wiesz, kto ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-37? Sprawdź, czy lepiej złożyć zeznanie za pomocą poczty, tradycyjnie czy też online. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
15 marca 2022
Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym
Przedsiębiorca, który prowadzi handel samochodami, może pod pewnymi warunkami opodatkować działalność ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednak wysokość stawki ryczałtu zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
23 kwietnia 2022
Rolnik ryczałtowy - rozliczanie podatku VAT
Rolnik ryczałtowy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług podlega szczególnej procedurze w kwestii zasad rozliczania VAT. Dotyczy to zmniejszenia obciążeń formalnych przy jednoczesnym umożliwieniu dokonywania odliczenia VAT. Dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Śmierć wspólnika spółki cywilnej - jakie konsekwencje?
Jedną z przyczyn powodujących rozwiązanie spółki może być śmierć wspólnika. Co w przypadku, gdy w umowie spółki zastrzeże się, że na jego miejsce wejdą spadkobiercy? Sprawdź w artykule najważniejsze informacje dotyczące obowiązków pozostałych wspólników.
17 stycznia 2022
Poczęstunek dla klientów a odliczanie podatku VAT
Drobny poczęstunek dla klientów jest w dobrym tonie natomiast budzi wiele wątpliwości podatkowych. Czy jest możliwość zaliczenia wydatków na poczęstunek do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczenia od nich podatku VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
2 marca 2022