Podatki dochodowe
Zasady opodatkowania przychodu z budynku od 2019 roku
Od 2019 roku wprowadzone zostały znowelizowane przepisy regulujące podatek od przychodów z budynków. Dowiedz się, na kim spoczywa obowiązek opłacenia takiego podatku oraz jakie aktualnie obowiązują zasady opodatkowania przychodu z budynku!
17 stycznia 2022
Podatek od przychodów z budynków w 2019 roku
Od 2019 r. wprowadzone zostały zmiany przepisów regulujących podatek od przychodów z budynków, zgodnie z którymi, do jego zapłaty zobowiązane jest większe grono podatników. Sprawdź, komu przysługuje zwolnienie oraz jak prawidłowo obliczyć jego wysokość!
14 marca 2021
Metoda kasowa rozliczania kosztów w KPiR
Przedsiębiorcy prowadzący ewidencję księgową za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów muszą wybrać między dwoma metodami rozliczania kosztów, które różnią się rozpoznaniem momentu ich ujęcia. Dowiedz się, na czym polega pierwsza z nich, tzn. metoda kasowa!
5 czerwca 2022
Dowód księgowy jako podstawa zapisów w ewidencji KPiR
Przedsiębiorca ma możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o poniesione wydatki na podstawie faktury, rachunku lub innego dokumentu. Dowiedz się, w jakich warunkach i jakie dokumenty mogą stanowić dowód księgowy w prowadzonej działalności.
1 listopada 2020
Opodatkowanie działalności pilota wycieczek - co warto wiedzieć?
Coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej z zakresu turystyki. Wybierając opodatkowanie działalności pilota wycieczek należy przeanalizować planowane przychody oraz koszty. Czy pilot wycieczek podlega podatkowi VAT? Sprawdź
25 czerwca 2022
Dofinansowanie do wypoczynku pracownika a przychód ze stosunku pracy
W ramach działalności socjalnej, pracodawcy mogą dofinansowywać wypoczynek swoich pracowników, dzieci, czy tez innych członków rodziny. Czy takie dofinansowanie do wypoczynku pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
23 października 2020
Kogo dotyczy podatek od niezrealizowanych zysków?
Podatek od niezrealizowanych zysków, czyli Exit Tax został wprowadzony w 2019 roku i może być dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców przenoszących swoją działalność poza granice Polski. Dowiedz się, kto jest adresatem i jaka jest stawka tego podatku!
25 października 2021
Czy umorzenie należności może stanowić koszt podatkowy?
Zdarza się, że kontrahent nie reguluje należności za otrzymany towar. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić wierzyciel? Okazuje się, że często decyduje się na umorzenie należności. Czy w związku z tym zwolnienie z długu może uznać za koszt podatkowy?
25 czerwca 2022
Opodatkowanie należności licencyjnej a sprzedaż praw autorskich
Osiągnięte przychody ze sprzedaży praw autorskich podlegają opodatkowaniu. Czy twórca musi liczyć się z podatkiem u źródła przy sprzedaży za granice? Sprawdź, czy opodatkowanie należności licencyjnej od sprzedaży praw autorskich jest obowiązkiem nabywcy!
2 stycznia 2022
Opodatkowanie środków z OFE wypłaconych po śmierci członka rodziny
Na skutek śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego zaoszczędzone przez niego środki zostały przekazane członkom rodziny. Dowiedz się, czy w związku z tym wypłata przysporzenia majątkowego spowoduje opodatkowanie środków z OFE, które odziedziczyli!
25 czerwca 2022
Zagraniczny zakład a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ze względu na niższe stawki podatkowe, przedsiębiorcy korzystają z rozliczania przychodów z działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dowiedz się, jak opodatkować zysk zagraniczny przedsiębiorcy w tematyce "zagraniczny zakład a ryczałt".
16 listopada 2021
Ustrukturyzowana e-faktura w zamówieniach publicznych – od dziś e-faktura to nie pdf!
Ustawa o e-fakturowaniu nakłada na niektóre podmioty obowiązek odbioru tzw. ustrukturyzowanych e-faktur. Taką e-fakturą nie jest ani pdf, ani skan dokumentu sprzedaży. Czym więc jest ustrukturyzowana e-faktura i kto ma obowiązek jej odbierania i wysyłania
17 stycznia 2022
Amortyzacja budynku otrzymanego w darowiźnie - warto wiedzieć!
Rzeczowe składniki majątku firmy które stanowią środki trwałe podlegają amortyzacji. Zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują w darowiźnie środki trwałe którymi są budynki. Dowiedz się, czy amortyzacja budynku otrzymanego w darowiźnie jest możliwa!
17 kwietnia 2019
Odstępne za rozwiązanie umowy - czy jest kosztem podatkowym?
Przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich interesów, w umowach zawieranych z kontrahentami umieszczają klauzulę umożliwiającą zerwanie umowy w zamian za dodatkową opłatę. Sprawdź, czy odstępne za rozwiązanie umowy stanowi koszt podatkowy!
23 października 2020
Podatek od przychodów z budynków w PIT w praktyce - część 2
Podatek od przychodów z budynków to nowa wersja podatku minimalnego, która została wprowadzona w styczniu 2019 roku. Dotyczy budynków wpisanych do ewidencji środków trwałych. Dowiedz się, jak obliczyć podatek od przychodów z budynków w PIT w praktyce!
11 lutego 2022