Transakcje zagraniczne
Czym są wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne i kiedy powstają?
Z uwagi na złożoność transakcji trójstronnych, prawo przewiduje regulacje, które mają na celu uprościć transakcje łańcuchowe wewnątrzunijne. Przeczytaj i dowiedz się, czym są wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne i jak wygląda uproszczona procedura.
27 września 2020
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - kiedy do niej nie dochodzi?
Wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości stosowania WDT a co za tym idzie 0% stawki VAT na sprzedawane towary. Kidy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie może jednak zostać zastosowana? W poniższym artykule przedstawiamy interpretacje na ten temat.
17 stycznia 2022
Kiedy sprzedaż towarów do krajów trzecich będzie stanowić eksport pośredni?
Polscy przedsiębiorcy już nie ograniczają się tylko do eksportu swoich towarów na rynek europejski . Coraz większą część stanowi eksport do krajów trzecich. Czym jest eksport pośredni? O czym należy pamiętać przy eksporcie towarów poza unię europejską?
14 kwietnia 2022
Stawka 0% dla WDT a przeróbka towaru przez podmiot trzeci
W jakim przypadku może zostać zastosowana stawka 0% dla WDT jeśli dostarczony towar ulegnie przeróbce? Na to i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
17 stycznia 2022
Odliczenie VAT przez nabywcę na przykładzie WNT oraz importu usług
Jak wygląda odliczenie VAT przez nabywcę towarów i usług, w przypadku gdy podatnikiem jest nabywca. Dlaczego taką transakcję należy wykazać dwa razy w tej samej deklaracji. Jakie odsetki zapłaci nabywca, gdy nie rozliczy należnego VAT?
17 stycznia 2022
Opodatkowanie samochodów osobowych sprowadzanych zza granicy
Opodatkowanie samochodów osobowych sprowadzanych zza granicy dotyczy podatku VAT oraz akcyzy. Przeczytaj, jaki dokładnie podatek należy zapłacić w przypadku sprowadzenia zza granicy samochodów nowych oraz używanych. Jaki podatek w przypadku WNT.
27 września 2020
Refakturowanie kosztów zagranicznej podróży służbowej
Czy możliwe jest refakturowanie kosztów zagranicznej podróży służbowej na inny podmiot? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób refakturować koszty diet, usług hotelowych i parkingowych oraz kosztów używania samochodu.
31 stycznia 2019
Rejestracja do celów unijnych wstecz - wszystko co warto wiedzieć
Przedsiębiorcy, dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych, powinni zarejestrować się jako podatnicy VAT-UE. Jak dokonać rejestracji do celów VAT-UE oraz w jakim terminie? Czy możliwa jest rejestracja do celów unijnych wstecz? Odpowiedź w artykule!
9 kwietnia 2019
Zakup usług w Irlandii - jak prawidłowo rozliczyć?
Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć zakup usług w Irlandii i pozostałych krajów należących do Unii Europejskiej? W jaki sposób należy prawidłowo wyliczyć różnice kursowe? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat importu usług z UE!
23 marca 2020
Dochody osiągane na terytorium Polski przez zagranicznych kontrahentów - zmiany od 2017 r.
W zmianie przepisów ustawy o PIT dochody osiągane na terytorium Polski przez zagranicznych kontrahentów zyskały nowe warunki identyfikacji oraz rozpoznawanych rodzajów. Przeczytaj artykuł i sprawdź obecny zakres funkcjonowania podatku u źródła!
27 września 2020
Usługi transportowe - miejsce opodatkowania i stawka VAT
Największym problemem podatników przy usługach transportowych jest określenie miejsca świadczenia usług, ustalenie stawki podatku VAT oraz określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Dowiedz się, jak usługi transportowe wpływają na podatek VAT!
3 lutego 2022
Korekta zgłoszenia celnego a decyzje organów celnych
Eksportujesz towary poza granicę Wspólnoty Europejskiej? Jesteś zobowiązany do złożenia zgłoszenia celnego. Co jeśli popełnisz błąd? Jak powinna wyglądać korekta zgłoszenia celnego? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas składania takiego wniosku.
27 stycznia 2022
Eksport towarów - jak prawidłowo rozliczyć?
Wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty powinien zostać potwierdzony przez urząd celny, wówczas stanowi eksport towarów. Po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorca może zastosować stawkę VAT 0%. Poznaj szczegóły rozliczenia eksportu towarów!
18 listopada 2021
Zakup i dostawa towarów w Unii - kto płaci VAT?
Nie każdy zakup i dostawa towarów w Unii Europejskiej stanowi wewnątrzwspólnotową transakcję na gruncie przepisów ustawy o VAT. Jakie są między nimi różnice i jak je prawidłowo rozliczyć? Kto płaci VAT przy takich transakcjach? Dowiedz się więcej!
24 czerwca 2021
WDT a wysyłka próbek unijnemu przedsiębiorcy
Rozpoczynając współpracę z kontrahentami z UE, przedsiębiorcy często w celach testowych wysyłają próbki potencjalnym klientom. Sprawdź, kiedy wysyłka próbek unijnemu klientowi nie będzie traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
25 czerwca 2020