0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawa autorskie

Kto może uzyskać prawo do patentu lub wzoru użytkowego?

Prawo do patentu lub wzoru użytkowego przysługuje jego twórcy. Jest to o tyle ważne, iż pozostanie twórcą danego wynalazku nie oznacza, że jest on w pełni chroniony przed działaniami innych osób. Należy przejść przez odpowiednią procedurę. Zobacz jaką!

25 lutego 2022

Prawo spółek

Kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej

Prosta spółka akcyjna jest stosunkowo nowym podmiotem w polskim porządku prawnym. Kapitał akcyjny potrzebny na start nie będzie wynosił 1000 zł, a symboliczną kwotę 1 zł. Czym cechuje się kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej? Sprawdźmy!

13 maja 2022

Windykacja

Poręczyciel - kim jest i kiedy się go ustanawia?

W sytuacji, w której dłużnik otrzymuje świadczenie pieniężne a występuje podejrzenie, że nie będzie on zdolny do spłaty zobowiązania ma on prawo ustanowić poręczyciela. Kim jest poręczyciel oraz kto może nim być? Na pytanie odpowiadamy w artykule!

23 lutego 2022

Prawa autorskie

50% koszty uzyskania przychodów a prawa autorskie

Przy korzystaniu z praw autorskich lub ich sprzedaży, stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów. Wysokość kosztów ryczałtowych wpływa na obniżenie podatku dochodowego. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej, kto i kiedy może korzystać z 50% kosztów!

8 sierpnia 2022

Prawo gospodarcze

Świadczenie nienależne – czym jest i kiedy występuje?

Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy podmiot wykonuje świadczenie nienależne. Najczęściej wynika to z nieważnej umowy lub źle określona została strona zobowiązania. Czy w takiej sytuacji odbiorca świadczenia musi je zwrócić? Przeczytaj o tym w artykule!

23 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Jak wygląda postępowanie spadkowe?

Powołanie do dziedziczenia nie zawsze oznacza, że dana osoba nabędzie określony spadek. Decyzja o przyjęciu spadku wiąże się z pewnymi formalnościami m.in z potwierdzeniem praw do niego. Czym jest i jak wygląda postępowanie spadkowe? Przeczytaj!

12 lipca 2022

Prawo spółek

Jak wprowadzić prostą spółkę akcyjną na giełdę? Poznaj procedurę!

Co do zasady prosta spółka akcyjna nie może wejść na giełdę. Czy można jednak ominąć te procedury? Jak się okazuje jest taka możliwość! W artykule przedstawiamy, jak wprowadzić prostą spółkę akcyjną na giełdę. Poznaj procedurę ominięcia zakazu!

21 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Portal Rejestrów Sądowych – czym jest i do czego służy?

Aktualnie wiele spraw administracyjnych możemy załatwić przez internet. Zapewnia to m.in. Portal Rejestrów Sądowych, który pozwala na dopełnienie formalności w obszarze prawa gospodarczego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Dowiedz się więcej!

18 lutego 2022

Prawo spółek

Kiedy spółka jest cudzoziemcem

Polskie prawo umożliwia cudzoziemcom prowadzenie działalności gospodarczej, dzięki czemu obcokrajowcy pod pewnymi warunkami mają możliwość tworzenia spółek prawa handlowego. Co to za warunki? Kiedy spółka jest cudzoziemcem? Wyjaśniamy w artykule

18 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Wysyłanie ofert handlowych - jak legalnie wysyłać oferty?

Wysyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną to powszechnie stosowana przez firmy praktyka w celu pozyskiwania klientów. Nie zawsze przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę, że ma ona swoje ograniczenia prawne. Sprawdź, jak legalnie wysyłać oferty!

17 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Odwołanie od kary sanepidu - kiedy jest możliwe?

W zależności o przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, niektóre z nich podlegają kontrolom sanepidu. W razie uchybień, może zostać nałożona kara. Czy może jest odwołanie od kary sanepidu? Jeśli tak, to jak to zrobić? Przeczytaj i dowiedz się!

1 czerwca 2022

Prawo spółek

Fuzja spółek – jak wygląda wymiana udziałów w spółce z o.o.?

Decyzja o połączeniu się dwóch spółek jest częstym zjawiskiem zachodzącym między przedsiębiorstwami. Fuzja, może przynieść znaczne korzyści po obu stronach w postaci chociażby optymalizacji przychodów. W artykule tłumaczymy jak przebiega fuzja spółek!

18 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika według Kodeksu cywilnego

Istnieją dwa aspekty w których można rozglądać pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika: cywilny oraz karny. Jakie są skutki takiego rodzaju postępowania? Za pomocą czego można wykazać niewypłacalność dłużnika? Odpowiadamy w poniższym artykule!

18 lutego 2022

Prawo spółek

Zgłoszenie zmiany wspólnika w KRS – jakie przygotować załączniki?

Prowadząc spółkę handlową przedsiębiorcy mają obowiązek zgłaszania wszelkich zmian do KRS, w tym również zmiany wspólnika. Kiedy należy zgłosić taką zmianę? Jakie informacje należy podać? Zgłoszenie zmiany wspólnika w KRS – sprawdź, co musisz wiedzieć!

18 lutego 2022

Prawo spółek

Brak absolutorium dla zarządu – co oznacza?

Absolutorium jest aktem prawnym w spółce, za pomocą którego członkom zarządu przyznaje się uznanie do wykonywania obowiązków. Jakie konsekwencje ma brak absolutorium dla zarządu? Kiedy może dojść do nieprzyznania absolutorium dla zarządu? Odpowiadamy!

18 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów