0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Dowód z opinii biegłego w praktyce sądów pracy

W procesie karnym dowód z opinii biegłego przeprowadza się wówczas gdy istnieją okoliczności, których stwierdzenie wymaga wiadomości specjalnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie znaczenie ma dowód z opinii biegłego w praktyce sądów pracy!

12 kwietnia 2022

Prawo spółek

Jak zgłosić adresy członków spółki do KRS?

Podmioty regulowane przez kodeks spółek handlowych zobowiązane są posiadać aktualne dane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jedną z informacji, jaka musi widnieć w KRS jest adres do doręczeń. W artykule przedstawiamy, jak zgłosić adresy członków spółki do KRS?

18 października 2021

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie roszczenia w chwili złożenia pozwu do sądu a wniosek

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają zabezpieczenie roszczenia albo przed złożeniem pozwu, albo też zabezpieczenie roszczenia już w chwili złożenia pozwu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat zabezpieczania roszczeń!

18 października 2021

Prawo gospodarcze

Kto może reprezentować firmę w zależności od jej formy prawnej?

W zależności od prowadzonej formy prawnej działalności możemy ustanowić pełnomocnika, który będzie nas reprezentował w sprawach związanych z działalnością. W artykule przedstawiamy, kto może reprezentować firmę w zależności od posiadanej formy prawnej?

1 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Kto może podejmować decyzje dotyczące działania firmy?

Założenie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji. Nieraz nasuwa się pytanie kto jest uprawniony do podejmowania danych decyzji. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat i dowiedz się kto może podejmować decyzje dotyczące działania firmy? Odpowiadamy!

12 października 2021

Prawo spółek

Sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Podatnicy CIT a także grupy kapitałowe w celu zabezpieczenia terminów w transakcjach handlowych zobowiązani są sporządzać sprawozdania o terminach zapłaty. Czym jest sprawozdanie o terminach zapłaty oraz jakie elementy musi zawierać? Przeczytaj i sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Klauzula nadzwyczajnej zmiany stosunków

Zdarzenia takie jak epidemie czy kryzys gospodarczy wskazuje się jako podstawę do zastosowania klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków. Nadzwyczajna zmiana stosunków może mieć tło przyrodnicze, jak i społeczne. Poznaj bliżej jej zastosowanie!

22 marca 2022

Prawo spółek

Odmowa rejestracji spółki w KRS - co należy zrobić?

Rejestracja spółki w KRS jest warunkiem koniecznym do tego, aby podmiot ten mógł skutecznie nabywać prawa oraz by spółka ta była legalna. Co jeśli podmiot dostanie odmowę? Sprawdź co robić, gdy nastąpi odmowa rejestracji spółki!

6 października 2021

Prawo spółek

Sprzedaż udziałów – forma, konstrukcja umowy, zasady opodatkowania

Każdy ze wspólników spółki regulowanej przez KSH posiada swoje udziały. Zdarza się, że wspólnik podejmuje decyzję o zbyciu swojej części udziałów, jak nalezy wówczas postąpić? W artykule przedstawiamy, jak powinna być udokumentowana sprzedaż udziałów!

13 czerwca 2022

Windykacja

Solidarność dłużników a dochodzenie zwrotu pożyczki

Na czym polega solidarność dłużników w sytuacji, gdy razem wezmą pożyczkę? Na jakich zasadach pożyczkodawca może dochodzić zwrotu pożyczki od kilku pożyczkobiorców? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, od kogo wierzyciel może żądać zapłaty.

8 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Co warto wiedzieć o postępowaniu w sprawach gospodarczych?

Sprawy gospodarcze rozpatrywane są w postępowaniu odrębnym. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia sprawy zaliczane do tego sektora. Postępowanie w sprawach gospodarczych - co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

1 października 2021

Prawo gospodarcze

Tytuł prawny do lokalu w CEIDG - czy jest obowiązkowy?

Rejestrując działalność przedsiębiorca może zdecydować się na wskazanie miejsca prowadzenia działalności, należy zatem pamiętać, że jest on zobowiązany posiadać tytuł prawny do lokalu w CEIDG. Jakie formy tytułów prawnych są dopuszczalne? Sprawdziliśmy!

30 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czy intercyza zawsze chroni przed długami małżonka-przedsiębiorcy?

Wstępując w związek małżeński, małżonkowie musza podjąć decyzje o ustroju jaki będzie panował w ich związku - wspólność czy rozdzielność majątkowa. W artykule przedstawiamy na przykładach czy intercyza zawsze chroni przed długami małżonka-przedsiębiorcy!

29 września 2021

Prawo gospodarcze

Czym jest umowa inwestycyjna? Warto wiedzieć

Podejmując się na prowadzenie danego przedsięwzięcia możemy być zobowiązanymi do zawarcia umowy inwestycyjnej. Przy zawieraniu tego typu umowy warto pamiętać o elementach jakie powinna zawierać. Poznaj zatem warunki jakie musi spełnić umowa inwestycyjna!

28 września 2021

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność przedsiębiorcy przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie JDG wiąże się z wieloma zaletami, np. małym kosztem założenia firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiedzialność przedsiębiorcy przy jednoosobowej działalności. Jaka jest? Czym różni się od np. spółki cywilnej? Sprawdź w artykule!

27 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów