Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Fuzja spółek – jak wygląda wymiana udziałów w spółce z o.o.?

Decyzja o połączeniu się dwóch spółek jest częstym zjawiskiem zachodzącym między przedsiębiorstwami. Fuzja, może przynieść znaczne korzyści po obu stronach w postaci chociażby optymalizacji przychodów. W artykule tłumaczymy jak przebiega fuzja spółek!

18 lutego 2022

Prawo spółek

Zgłoszenie zmiany wspólnika w KRS – jakie przygotować załączniki?

Prowadząc spółkę handlową przedsiębiorcy mają obowiązek zgłaszania wszelkich zmian do KRS, w tym również zmiany wspólnika. Kiedy należy zgłosić taką zmianę? Jakie informacje należy podać? Zgłoszenie zmiany wspólnika w KRS – sprawdź, co musisz wiedzieć!

18 lutego 2022

Prawo spółek

Brak absolutorium dla zarządu – co oznacza?

Absolutorium jest aktem prawnym w spółce, za pomocą którego członkom zarządu przyznaje się uznanie do wykonywania obowiązków. Jakie konsekwencje ma brak absolutorium dla zarządu? Kiedy może dojść do nieprzyznania absolutorium dla zarządu? Odpowiadamy!

18 kwietnia 2022

Prawo spółek

Akcje w prostej spółce akcyjnej a wejście na giełdę

Prosta spółka akcyjna to stosunkowo nowa forma prawna przedsiębiorstwa będąca prostszą wersją spółki akcyjnej. Akcje w prostej spółce akcyjnej - co warto o nich wiedzieć? Jakie są zasady ich nabywania? Czy mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie? Sprawdź!

16 lutego 2022

Prawo spółek

Spółka kapitałowa a spółka osobowa - co musisz wiedzieć!

W ramach spółek prawa handlowego regulowanych przez Kodeks spółek handlowych wyróżniamy spółki osobowe i kapitałowe. Czy są to zupełnie różne formy prowadzenia działalności gospodarczej? Przeczytaj czym się różni spółka kapitałowa od spółki osobowej!

9 marca 2022

Prawo spółek

Spółka komandytowa - skrót sp. k., charakter prawny spółki i statut wspólników

Spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego, w której wspólnicy występują jako komplementariusze lub komandytariusze. Pierwsi z nich zarządzają spółką, drudzy zaopatrują ją w kapitał niezbędny do prowadzenia działalności. Dowiedz się więcej!

13 lutego 2022

Prawo spółek

Numer KRS – które firmy muszą go mieć i jak go sprawdzić?

Numer KRS nadaje się tylko podmiotom, które uzyskały wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Takimi podmiotami są spółki, stowarzyszenia i fundacje. Każdy może sprawdzić, czy firma posiada numer KRS pobierając odpis danych. Przeczytaj, jak to zrobić!

10 lutego 2022

Prawo spółek

Jednoosobowa prosta spółka akcyjna - czy to możliwe?

Proste spółki akcyjne to nowy rodzaj spółki handlowej. Jak dokonać wpisu do rejestru tego rodzaju spółki? Czy jednoosobowa prosta spółka akcyjna jest możliwa do utworzenia? Na te odpowiedzi poznasz odpowiedź z naszego artykułu. Przeczytaj!

2 czerwca 2022

Prawo spółek

Co to jest KRS i jak się w nim zarejestrować?

Co to jest KRS? Krajowy Rejestr Sądowy to spis spółek, fundacji i stowarzyszeń. Jego zadaniem jest udostępnianie informacji o statusie prawnym danego podmiotu wpisanego w KRS. Jak dokonać rejestracji? Kto powinien to zrobić i dlaczego? Odpowiadamy!

15 lipca 2022

Prawo spółek

Przekształcenie JDG w prostą spółkę akcyjną

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobre na start dla większości przedsiębiorców. Po czasie mogą zdecydować się na przekształcenie JDG w prostą spółkę akcyjną. Jak tego dokonać? Czym jest prosta spółka akcyjna? Przeczytaj w artykule!

10 lutego 2022

Prawo spółek

Rada wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym – jakie jest jej zadanie?

Rada wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym powoływana jest w celu reprezentowania interesu wierzycieli we wskazanym postępowaniu. Jakie są zasady powołania rady? Jakie kompetencje muszą mieć członkowie rady? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

7 lutego 2022

Prawo spółek

Organy w prostej spółce akcyjnej - charakterystyka

Spółka prawa handlowego jako osoba prawna musi posiadać organy reprezentujące. Jedną ze spółek regulowanych przez ksh jest prosa spółka akcyjna. W artykule poddamy analizie organy w prostej spółce akcyjnej. Jakie organy mogą zostać powołane? Sprawdź!

4 lutego 2022

Prawo spółek

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest często zakładana przez przedsiębiorców na start, ponieważ nie wymaga spełnienia większych formalności. Jak przebiega przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. ? Wyjaśniamy!

3 lutego 2022

Prawo spółek

Na czym polega przymusowe umorzenie udziałów?

Prowadząc działalność w formie spółki regulowanej przepisami kodeksu spółek handlowych, m.in. spółki z o.o. nie zawsze masz możliwość przymusowego umorzenia udziałów. Sprawdźmy, na czym polega przymusowe umorzenie udziałów oraz kiedy ma miejsce!

15 lipca 2022

Prawo spółek

Umowa spółki cywilnej - jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

Umowa spółki cywilnej zawierana jest przez wspólników zakładających wspólną działalność. Charakteryzuje się prostotą w zakładaniu i dużą elastycznością w zakresie tworzenia umowy, dlatego jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!

10 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów