0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest często zakładana przez przedsiębiorców na start, ponieważ nie wymaga spełnienia większych formalności. Jak przebiega przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. ? Wyjaśniamy!

3 lutego 2022

Prawo spółek

Na czym polega przymusowe umorzenie udziałów?

Prowadząc działalność w formie spółki regulowanej przepisami kodeksu spółek handlowych, m.in. spółki z o.o. nie zawsze masz możliwość przymusowego umorzenia udziałów. Sprawdźmy, na czym polega przymusowe umorzenie udziałów oraz kiedy ma miejsce!

15 lipca 2022

Prawo spółek

Umowa spółki cywilnej - jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

Umowa spółki cywilnej zawierana jest przez wspólników zakładających wspólną działalność. Charakteryzuje się prostotą w zakładaniu i dużą elastycznością w zakresie tworzenia umowy, dlatego jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!

10 marca 2022

Prawo spółek

Dokumenty akcji spółki - co w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia?

W spółkach akcjonariusze na potwierdzenie posiadanych akcji posiadają dokumenty. Czy ich zniszczenie lub zgubienie powoduje konsekwencje, jak wówczas postąpić? Sprawdź, jak wygląda procedura, jeśli dokumenty akcji spółki zostaną zgubione lub zniszczone!

2 lutego 2022

Prawo spółek

Zgromadzenie wspólników – kiedy można zwołać, a kiedy przeprowadzić elektronicznie?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podejmuje kluczowe dla własnego funkcjonowania decyzje w formie uchwał podejmowanych przez zgromadzenie wspólników. Sprawdź, kiedy takie zgromadzenie może być zwołane i czy może być przeprowadzone elektronicznie!

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Udostępnienie dokumentów spółki z o.o. wspólnikowi

Popularną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Sprawdźmy, czy możliwe jest udostępnienie dokumentów spółki z o.o. każdemu wspólnikowi i na jakich zasadach. Z jakimi ograniczeniami należy się liczyć w tej kwestii?

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Zmiana nazwy firmy po przejęciu jej przez zarządcę

Firma dla przedsiębiorcy jest jego indywidualną wizytówka. Wyróżnia go indywidualna nazwa oraz forma prawna. Firma może ulec zmianie w czasie przejęcia przedsiębiorstwa przez zarządcę sukcesyjnego. Czy zmiana nazwy firmy po przejęciu jest wtedy konieczna?

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Nadzorca układu, nadzorca sądowy, zarządca – co ich odróżnia?

W związku z tym, że koniunktura gospodarcza nie rozpieszcza przedsiębiorców, coraz częściej decydują się na upadłość lub restrukturyzację firmy. Wybierając restrukturyzacje warto dowiedzieć się jakie role ma nadzorca układu, nadzorca sadowy oraz zarządca.

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Czym są umowy gwarancyjne zawarte z członkami zarządu spółek?

Regulowane przez prawo cywilne umowy gwarancyjne, uznaje się jako umowy o świadczeniu usług. Nie należy rozumieć tego jako typową gwarancję. Umowa ta zobowiązuje osobę trzecią, zgodnie z umową, do wykonania określonych świadczeń czy zobowiązań.

21 grudnia 2021

Prawo spółek

Jak przebiega podwyższenie kapitału zakładowego a rozporządzanie udziałami?

Podwyższenie kapitału zakładowego wiąże się z inwestycjami danej spółki oraz jej ogólnie rozumianym rozwojem i wiąże się z utworzeniem nowych udziałów. Rozporządzanie udziałami może być ograniczone prawem pierwszeństwa nabycia nowych udziałów. Sprawdź!

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna - czy warto zakładać?

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto przemyśleć formę organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa. Do wyboru jest wiele form. Najpopularniejszą jest spółka cywilna jako forma prowadzenia działalności. Przed jej wyborem jednak warto poznać wady.

10 stycznia 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność cywilnoprawna członków zarządu spółki kapitałowej

Członkowie zarządu odpowiedzialni są za sprawy związane z prowadzoną spółką, dla których zastosowanie mają przepisy Kodeksu spółek handlowych. W artykule przedstawiamy, czym jest odpowiedzialność cywilnoprawna członków zarządu w spółce kapitałowej!

15 grudnia 2021

Prawo spółek

Przekształcenie spółki w prostą spółkę akcyjną

Jest możliwe przekształcenie spółki na prostą spółkę akcyjną. Zasady przekształcenia określa kodeks spółek handlowych. Zarząd spółki przygotowuje szczegółowy plan przekształcenia. Taki plan powinien zostać poddany badaniu w celu sprawdzenia wierzytelności

6 lutego 2022

Prawo spółek

Rozwiązanie spółki prawa handlowego przez sąd - czy jest to możliwe?

Jako rozwiązanie spółki należy rozumieć zakończenie jej działalności. Z datą rozwiązania spółka nie istnieje i nie może dokonywać czynności prawnych. Czy rozwiązanie spółki prawa handlowego przez sąd jest możliwe? Jakie wyroki może wydać sąd?

5 kwietnia 2022

Prawo spółek

Czym jest rada dyrektorów? Jakie pełni funkcje w przedsiębiorstwie?

Każda kapitałowa spółka prawa handlowego musi składać się z odpowiednich organów, które będą wykonywały odpowiednie funkcje. Jednym z takich organów jest rada dyrektorów. Jakie pełni funkcje w prowadzeniu przedsiębiorstwa? Przeczytaj i dowiedz się!

5 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów