Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Podatkowa Grupa Kapitałowa - czy spółka komandytowa może być jej częścią?

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym. Dowiedz się czym jest PGK oraz czy Podatkowa Grupa Kapitałowa może składać się m.in ze spółki komandytowej? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność spółki za popełnienie przestępstwa

Spółki posiadają odpowiedzialność nie tylko cywilnoprawną, ale także i karną. Jakich czynów dotyczy odpowiedzialność spółki za popełnienie przestępstwa? Czym jest podmiot zbiorowy i w jaki sposób odpowiada za czyny zabronione? Dowiedz się z artykułu!

20 czerwca 2022

Prawo spółek

Zasady odpowiedzialności członków zarządu za długi

W przypadku gdy spółka ma długi to do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci członkowie zarządu tej spółki. Sprawdź, jakie są sposoby na uniknięcie odpowiedzialności za długi. Wyjaśniamy, zasady odpowiedzialności członków zarządu za długi sp. z o.o.

1 czerwca 2022

Prawo spółek

Złożenie e-wniosku do KRS w 6 krokach

Złożenie wniosku do KRS w formie papierowej jest niemożliwe. Przeniesienie tej procedury do wersji elektronicznej znacząco przyśpieszyło proces rejestracji. czy wiesz, jak przebiega złożenie e-wniosku do KRS? Poznaj 6 najważniejszych kroków!

5 maja 2022

Prawo spółek

Zawieranie umów w imieniu spółki – kto może tego dokonać?

Czy wiesz, jak udzielić pełnomocnictwa ogólnego i szczególnego w spółce? Dowiedz się czym jest prokura. Sprawdź, jak wygląda zawieranie umów w imieniu spółki i jakie są konsekwencje za brak odpowiedniego upoważnienia w tym celu!

28 kwietnia 2022

Prawo spółek

Zarząd w spółce z o.o. – jak prawidłowo powołać i odwołać jego członków?

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jej najważniejszym organem, pełni rolę reprezentatywną. Zarząd w spółce z o.o. nie jest stały a wspólnicy mogą dowolnie powoływać i odwoływać członków. Jakie wymogi stawiane są członkom zarządu?

4 kwietnia 2022

Prawo spółek

Zmiana adresu spółki a zmiana siedziby – obowiązki

Czym się różni zmiana adresu spółki od zmiany siedziby spółki? Jakie czynności należy podjąć przy dokonywaniu zmian? Kto i kiedy może podjąć uchwałę zmieniając adres spółki czy siedzibę spółki. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

24 października 2022

Prawo spółek

Prawa wspólnika w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej

Prowadząc działalność w formie spółki cywilnej właścicielami majątku działalności są wspólnicy. Czy wystąpienie wspólnika ze spółki ma wpływ na majątek działalności? Jakie są prawa wspólnika w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej? Sprawdź!

14 marca 2022

Prawo spółek

Korzyści założenia prostej spółki akcyjnej

Prosta spółka akcyjna funkcjonuje stosunkowo niedługo, niemniej wielu podatników decyduje się na jej założenie. O czym warto wiedzieć decydując się na ten rodzaj spółki? Czy występują korzyści założenia prostej spółki akcyjnej? Odpowiadamy w artykule!

8 marca 2022

Prawo spółek

Spółka z o.o. a niedopełnienie obowiązku wykreślenia członka zarządu z KRS

Spółka z o.o. to forma prawna działalności, która w celu prawidłowego funkcjonowania musi mieć powołanych członków zarządu. Co w sytuacji, gdy w spółce tej wyniknie niedopełnienie obowiązku wykreślenia członka zarządu z KRS? Przeczytaj nasz artykuł!

7 marca 2022

Prawo spółek

Podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości - odpowiedzialność karna

W przypadku gdy spółka staje się niewypłacalna, jej wspólnicy zobowiązani są złożyć wniosek o upadłość. Dane we wniosku powinny być zgodne ze stanem faktycznym za podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości grozi odpowiedzialność karna

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Brak organów osoby prawnej a ustanowienie kuratora

W sytuacji, gdy osoba prawna nie może być reprezentowana lub prowadzić swoich spraw ze względu na brak organu, sąd ustanawia dla niej kuratora. Ma on na celu ochronę interesów kontrahentów. Czym skutkuje brak organów osoby prawnej? Przeczytaj!

28 lutego 2022

Prawo spółek

Kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej

Prosta spółka akcyjna jest stosunkowo nowym podmiotem w polskim porządku prawnym. Kapitał akcyjny potrzebny na start nie będzie wynosił 1000 zł, a symboliczną kwotę 1 zł. Czym cechuje się kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej? Sprawdźmy!

13 maja 2022

Prawo spółek

Jak wprowadzić prostą spółkę akcyjną na giełdę? Poznaj procedurę!

Co do zasady prosta spółka akcyjna nie może wejść na giełdę. Czy można jednak ominąć te procedury? Jak się okazuje jest taka możliwość! W artykule przedstawiamy, jak wprowadzić prostą spółkę akcyjną na giełdę. Poznaj procedurę ominięcia zakazu!

21 lutego 2022

Prawo spółek

Kiedy spółka jest cudzoziemcem

Polskie prawo umożliwia cudzoziemcom prowadzenie działalności gospodarczej, dzięki czemu obcokrajowcy pod pewnymi warunkami mają możliwość tworzenia spółek prawa handlowego. Co to za warunki? Kiedy spółka jest cudzoziemcem? Wyjaśniamy w artykule

18 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów