0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

40 wyników dla tematu: spolka-cywilna

Artykuły:

Spółka cywilna a umowa i majątek spółki

Spółka cywilna jest umową osób fizycznych podlegającą regulacjom przede wszystkim Kodeksu cywilnego. Jak dokonać rejestracji umowy spółki cywilnej oraz jaką formę może przybrać wkład wniesiony przez wspólników? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

10 czerwca 2024

Forma prawna działalności gospodarczej - omówienie dostępnych form

Zakładając działalność należy wybrać formę prawną firmy. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się jednoosobową działalność, spółkę cywilną, spółkę z o.o. oraz akcyjną. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma każda forma prawna działalności gospodarczej.

15 czerwca 2023

Różne formy opodatkowania wspólników spółki

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej często zadają sobie pytanie, czy różne formy opodatkowania wspólników spółki są możliwe. Zgodnie z przepisami tak, ale należy spełnić pewne warunki. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

9 stycznia 2023

Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - kiedy wystąpi podatek?

Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierany jest w przypadku zawarcie umowy spółki cywilnej w postaci aktu notarialnego. Czy podczas rozwiązania spółki cywilnej również należy go uiszczać? Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - odpowiadamy na pytania

12 lipca 2022

Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólnika

Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wycofanie samochodu ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólnika? Jak wygląda sprzedaż takiego samochodu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć wycofanie pojazdu z majątku spółki!

20 kwietnia 2022

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!

17 marca 2022

Spółka cywilna - czy warto zakładać?

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto przemyśleć formę organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa. Do wyboru jest wiele form. Najpopularniejszą jest spółka cywilna jako forma prowadzenia działalności. Przed jej wyborem jednak warto poznać wady.

14 grudnia 2021

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i zwrot wkładu w gotówce

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych każdy wspólnik spółki osobowej ma obowiązek wnieść do niej wkład. Natomiast wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej rodzi konieczność zwrotu tego wkładu. Co należy opodatkować? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

25 listopada 2021

Nieodpłatne przekazanie majątku na rzecz wspólnika - skutki w PCC

Czy nieodpłatne przekazanie majątku na rzecz wspólnika wywołuje powstanie obowiązku podatkowego w PCC? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego! Przeczytaj i sprawdź!

1 października 2021

Przekształcenie spółki cywilnej w inną spółkę a odpowiedzialność za długi

Prowadząc działalność można ponosić korzyści majątkowe i straty. Czy przekształcenie spółki w inną może uchronić nas przed odpowiedzialnością za długi? W artykule opisujemy jak to wygląda, gdy następuje przekształcenie spółki cywilnej! Dowiedz się więcej!

28 maja 2021

Zmiana umowy spółki cywilnej - czy powoduje konieczność zapłaty PCC?

Czy zmiana umowy spółki cywilnej powoduje konieczność zapłaty PCC? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy w związku ze zmianą stosunku udziałów w zyskach i stratach spółki cywilnej wspólnik ma obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych!

26 marca 2021

Jak dokonać zmiany wspólnika w spółce cywilnej?

Spółka cywilna musi posiadać co najmniej dwóch wspólników. Dlatego gdy następuje zmiana wspólnika ważne jest dokonanie tego w odpowiedni sposób. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest spółka cywilna i w jakich etapach dokonać zmiany wspólnika!

5 marca 2021

Podatek od nieruchomości jako koszt w spółce cywilnej

Co do zasady, w ramach prowadzonej działalności, podatek od nieruchomości może być uznany za koszt podatkowy. Ponieważ spółka cywilna jest specyficzną formą organizacyjno-prawną, czy w jej przypadku, można uznać podatek od nieruchomości za koszt firmowy?

17 lipca 2020

Rodzaje spółek w Polsce - wszystko co warto wiedzieć

Czym różnią się poszczególne rodzaje spółek? Jakie są zasady zakładania spółek w Polsce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o występujących w Polsce rodzajach spółek oraz poznaj zasady ich tworzenia!

10 kwietnia 2020

Przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi

Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą posiada w składnikach majątku środki trwałe. Zdarzają się sytuacje, że następuje przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi czy tez wspólnikami spółek. Jak dokonać rozliczenia?

21 lutego 2020

Która forma prawna działalności gospodarczej jest najlepsza?

Chcąc założyć firmę, przyszły przedsiębiorca zastanawia się, która forma prawna działalności gospodarczej jest najlepsza, którą wybrać? Każda forma ma ma swoje wady i zalety. Poznaj je wszystkie i dokonaj optymalnego wyboru. Przeczytaj artykuł!

14 czerwca 2019

Spółka cywilna - dziedziczenie udziałów

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a jest umową, która stanowi podstawę do działalności wspólników, którzy dążą do wspólnego celu. Czy udziały w spółce cywilnej są dziedziczne? Co się dzieje w przypadku śmierci jednego ze wspólników?

30 maja 2019

Spółka cywilna - jakie są warunki współdziałania wspólników spółki?

Czym jest spółka cywilna? W jakiej formie powinna być zawarta umowa spółki? Kto może zostać wspólnikiem spółki i co należy do praw i obowiązków wspólnika spółki cywilnej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat spółki cywilnej.

12 kwietnia 2019

Spółka cywilna a spółka jawna – jakie są między nimi różnice?

Wielu przedsiębiorców nie zauważa różnic dzielących spółkę cywilną a spółkę jawną, sprowadzając je do skali prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie różnice niesie za sobą spółka cywilna a spółka jawna? Co to oznacza dla przedsiębiorcy?

25 marca 2019

Umowy pomiędzy wspólnikiem a spółką cywilną - jak należy je rozliczyć?

Jak należy rozliczyć umowy pomiędzy wspólnikiem a spółką cywilną? Jakie konsekwencje podatkowe wywoła zawieranie umów między wspólnikiem a spółką cywilną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o zawieraniu umów między wspólnikiem a spółką cywilną.

14 marca 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów