0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

41 wyników dla tematu: sprzedaz-nieruchomosci

Artykuły:

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – jakie postanowienia powinna zawierać?

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ma za zadanie zabezpieczać interesy stron w związku z planowanym przeniesieniem własności nieruchomości. Umowa ta określa podstawowe warunki przyszłej umowy sprzedaży. Jakie postanowienia powinna ona zawierać?

20 września 2023

Sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT - najważniejsze informacje

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości odbywa się w sposób szczególny. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, czy sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT opodatkować właściwą stawką czy też zastosować zwolnienie. Kwestie tą wyjaśniamy w naszym artykule.

4 sierpnia 2023

Sprzedaż nieruchomości na rzecz osób fizycznych a kasa fiskalna

Sprzedaż nieruchomości jako rodzaj odpłatnej dostawy towaru może być wykonywana nie tylko na rzecz innych podatników, ale i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprawdź, czy w takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kasy fiskalnej!

4 lipca 2023

Usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości - jaka stawka ryczałtu?

Usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości mogą być opodatkowane wg zasad ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem. W przypadku ryczałtu konieczne jest ustalenie właściwego PKWiU, od którego będzie zależeć stawka zryczałtowanego podatku.

15 czerwca 2023

Sprzedaż gruntu niezabudowanego – jak rozliczyć?

Jak rozliczyć sprzedaż gruntu niezabudowanego? Kiedy sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania takiej sprzedaży podatkiem VAT.

23 maja 2023

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w spadku i wykorzystywanej w JDG

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w jednoosobowej działalności gospodarczej, po spełnieniu określonych warunków, może być rozliczona jako sprzedaż majątku prywatnego. Powyższe dotyczy również nieruchomości uzyskanej w spadku wykorzystywanej w JDG.

12 maja 2023

Sprzedaż nieruchomości sfinansowanej kredytem hipotecznym we frankach

Sprzedaż nieruchomości sfinansowanej kredytem hipotecznym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Banki w niektórych przypadkach dokonują jednak umorzenia części kredytu hipotecznego, a niekiedy jego przewalutowania.

5 maja 2023

Sprzedaż gruntu oraz budynku - jak ustalić podstawę opodatkowania?

Nieruchomość gruntowana traktowana jest jako towar, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów. Tym samym, sprzedaż gruntu oraz budynku winna być opodatkowana podatkiem VAT. Jak zatem ustalić podstawę opodatkowania? Sprawdź!

28 kwietnia 2023

Sprzedaż nieruchomości - podatek PCC czy VAT?

Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu. Okazuje się jednak, że transakcja sprzedaży może być opodatkowana tylko jednym rodzajem podatku. W przypadku sprzedaży nieruchomości występują określone zasady stosowania podatku VAT i PCC. Jakie są różnice?

18 kwietnia 2023

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze umowy dożywocia

Jedną z form nabycia tytułu własności nieruchomości jest umowa dożywocia. Co jednak w przypadku sprzedaży wskazanej nieruchomości? Jak przebiega rozliczenie podatkowe, jeśli ma miejsce sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze umowy dożywocia? Sprawdź!

23 lutego 2023

Czy opłaty czynszowe są kosztem przy sprzedaży nieruchomości?

Podatnik sprzedający nieruchomość zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od dochodu, tak więc przychód ze sprzedaży może zostać pomniejszony o poniesione koszty. Przeczytaj, czy opłaty czynszowe można zaklasyfikować jako koszty uzyskania przychodu!

17 stycznia 2023

Sprzedaż nieruchomości opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Nieruchomości to coraz częściej wykorzystywana alternatywa na inwestowanie pieniędzy, a usługi wynajmu to świetny pomysł na biznes. Przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż nieruchomości opodatkowanych ryczałtem. Przeczytaj!

9 maja 2022

Sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy - o czym należy pamiętać?

Czy sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy jest możliwa? Jak zmiana właściciela wpłynie na zawartą umowę? Przeczytaj i dowiedz się, kiedy i na jakich zasadach może dojść do sprzedaży wydzierżawionej nieruchomości oraz jakie koszty się z tym wiążą.

6 maja 2022

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zachowku

Przy sprzedaży nieruchomości ważne znaczenie ma moment nabycia w celu popranego opodatkowania sprzedaży. Moment nabycia nie jest wprost wytłumaczony. Warto zastanowić się, czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zachowku również podlega opodatkowaniu.

30 grudnia 2021

Własne cele mieszkaniowe a umowa deweloperska – interpretacja MF

Wydatki na własne cele mieszkaniowe to zwolnienie w PIT, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku w którym została nabyta. MF wydało w tym zakresie interpretację ogólną. Czy jest ona korzystana dla podatników?

24 grudnia 2021

Sprzedaż nieruchomości wspólnej - jak ustalić źródło przychodów?

Sprzedaż nieruchomości wspólnej wykorzystywanej w działalności jednego małżonka nakłada obowiązek ustalenia źródło przychodów. W zależności od stanu rzeczy przychód może być uznany za pozarolniczą działalność gospodarczą, lub jako sprzedaż prywatna.

10 września 2021

Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej a ulga mieszkaniowa

Podatnik w czasie prowadzenia swojej działalności gospodarczej uzyskuje różnego typu przychody. Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej jest jednym z nich. W artykule omawiamy tą transakcję w odniesieniu do ulgi mieszkaniowej.

9 września 2021

Kasa fiskalna przy sprzedaży nieruchomości - kiedy jest obowiązkowa?

Dowiedz się, czy kasa fiskalna przy sprzedaży nieruchomości jest potrzebna i czy możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej! Poznaj warunki uprawniające do korzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży! Dowiedz się więcej czytając artykuł!

11 sierpnia 2021

Sprzedaż nieruchomości a oznaczenie GTU_10 – wyjaśnienia MF

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7M/JPK_V7K wywołało wiele skrajnych emocji w środowisku przedsiębiorców i księgowych. Kłopotliwe jest również stosowanie kodów GTU. Dowiedz się czy oznaczenie GTU_10 jest odpowiednie przy sprzedaży nieruchomości!

24 czerwca 2021

Sprzedaż działki z obiektem małej architektury a zwolnienie z VAT

Sprzedając nieruchomości często nie wiemy co i jak opodatkować. Tak również jest z działkami. Jak opodatkować sprzedaż działki z obiektem małej architektury? Czy może być zwolniona z VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

27 maja 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów