0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Babciowe – rząd przyjął program Aktywny Rodzic

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rząd przygotował projekt ustawy „Aktywny Rodzic”, który ma ułatwić rodzicom godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad małym dzieckiem. Program zakłada wsparcie finansowe w wysokości 1 500 zł miesięcznie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Pieniądze te mogą być przeznaczone na opiekę sprawowaną przez nianię, babcię lub żłobek. Dowiedz się, czym jest babciowe i kiedy wchodzi w życie.

Babciowe – trzy warianty nowego programu 

Rząd wprowadza nowy program „Aktywny Rodzic”, który ma ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z opieką nad małym dzieckiem. Oferuje on trzy warianty wsparcia finansowego:

1. Aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe):

  • 1 500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem (np. babcia, niania);
  • 1 900 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością;
  • możliwość przechodzenia z jednego wariantu na drugi;
  • składki ZUS za nianię/babcię opłacane przez państwo – przy założeniu, że będzie zawarta tzw. umowa uaktywniająca.

2. Aktywnie w żłobku:

  • 1 500 zł miesięcznie na dofinansowanie żłobka (lub klubu dziecięcego, dziennego opiekuna);
  • 1 900 zł miesięcznie na dofinansowanie żłobka dla dziecka z niepełnosprawnością;
  • świadczenie „Aktywnie w żłobku” zastąpi obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

3. Aktywnie w domu:

  • 500 zł miesięcznie na każde dziecko (nie tylko na drugie i kolejne);
  • wsparcie na takich samych zasadach jak rodzinny kapitał opiekuńczy;
  • możliwość pobierania świadczenia na pierwsze i jedyne dziecko.

Program „Aktywny Rodzic” – ogólne założenia i cel

Świadczenie „babciowe” ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia obowiązków zawodowych z opieką nad małym dzieckiem. Mogą oni zmieniać świadczenia w zależności od swoich potrzeb. Na przykład, jeśli rodzic początkowo zdecyduje się na świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, a następnie jego sytuacja zawodowa ulegnie zmianie, może przejść na świadczenie „Aktywnie w domu”. Zmiana jest możliwa wielokrotnie. Rodzice mogą elastycznie dopasowywać program do swoich aktualnych potrzeb. 

Na to samo dziecko za dany miesiąc można pobierać tylko jedno świadczenie. Nie ma możliwości łączenia różnych świadczeń w tym samym czasie.

Podsumowanie 

Program „Aktywny rodzic” to realna pomoc dla wielu rodzin. Ważne, że jest elastyczny i dopasowany do różnych potrzeb rodziców. Ponadto nie wyklucza świadczenia 800+. Z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 roku. Elastyczność programu „Aktywny Rodzic” to jego duży atut. Dzięki temu będzie mógł realnie pomóc wielu rodzinom w godzeniu życia zawodowego z opieką nad małym dzieckiem. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów