0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Handel w czasie świąt - czy jest dopuszczalny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta. Zgodnie z art. 16.1. w okresie od 1 marca do 31 grudnia obowiązuje zakaz handlu w niedziele, za wyjątkiem pierwszej i ostatniej niedzieli miesiąca kalendarzowego. Jeżeli w pierwszą lub ostatnią niedzielę przypada święto, zakazu handlu nie obowiązuje. Wraz z 2019 rokiem wejdzie w życie zaostrzenie zakazu handlu, który nie będzie obowiązywał już w tylko jedną, ostatnią niedzielę miesiąca. Jak wygląda zakaz handlu w czasie świąt? Przeczytaj!

Handel w czasie świąt - jakie dni są wolne?

Za dni wolne od pracy - zgodnie z przepisami Kodeksu pracy - uznaje się niedziele i święta. Zgodnie jednak z przepisami tej samej ustawy, zakaz handlu obowiązuje już wyłącznie podczas ściśle określonych świąt. Niedziele podlegają pod ten zakaz tylko wtedy, kiedy w którąś z nich wypada jedno ze wskazanych przez przepisy ustawy o dniach wolnych świąt - jak np. Wielkanoc.

Święta, w które obowiązuje zakaz handlu, zostały wymienione w Ustawie o dniach wolnych od pracy. I tak, zgodnie z jej przepisami, są to:

  • Nowy Rok (1 stycznia),
  • Święto Trzech Króli (6 stycznia),
  • pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • Święto Państwowe 1 Maja,
  • Święto Narodowe 3 Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada),
  • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada),
  • pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25-26 grudnia).

Jednakże, wskazany zakaz nie oznacza, że wszystkie punkty handlowe będą zamknięte. Wprawdzie osoby, zatrudnione na umowę o pracę, rzeczywiście będą miały dzień wolny, to już właściciela sklepu przepisy nie ograniczają. Może on otworzyć swój punkt handlowy i stanąć za ladą osobiście albo zlecić to osobie, z którą została zawarta umowa cywilnoprawna.

Handel w czasie świąt a umowa franczyzowa i agencyjna

Co istotne, osoby prowadzące sklepy na zasadzie umowy franczyzowej albo agencyjnej często nie tylko mogą, ale muszą otworzyć sklep w dzień wolny od pracy. Jest to związane z wymogami, które zostały wprowadzone do umowy pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Celem jest oczywiście zwiększony wręcz w dniach wolnych od pracy utarg. W razie, gdyby franczyzobiorca chciał zrezygnować z takiego zapisu w umowie, może oczywiście zwrócić się z tym do swojego kontrahenta, nie ma jednak prawa skierować do niego bezwzględnego żądania. W tym przypadku wszystko jest uzależnione od decyzji stron.

Aby móc pracować podczas niedziel, stosowana jest ciągła praca zmianowa albo zatrudnienie na umowy cywilnoprawne, na czym tracą zarówno firma, jak i jej pracownicy. Zatem, nie jest jeszcze do końca określone, czy wskazane zmiany rzeczywiście mają szansę wejść w życie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów