Deklaracja VAT UE to informacja na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych, składana zarówno przez czynnych podatników VAT, jak i przedsiębiorców, którzy są z tego podatku zwolnieni. Jednak nie wszyscy wiedzą, że informacji VAT UE nie trzeba składać za każdy okres rozliczeniowy. Zatem kiedy deklaracje VAT-UE będą konieczne a kiedy nie?
Zerowe deklaracje VAT-UE
Często zdarza się, że podatnicy stosując zasady analogiczne, jak dla składania JPK_V7, przedkładają do urzędu skarbowego także zerowe deklaracje VAT UE - w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpiły transakcje wewnątrzwspólnotowe. O ile w kwestii JPK_V7 takie działanie rzeczywiście jest poprawne, to już w przypadku informacji podsumowującej transakcje z kontrahentami unijnymi, staje się najczęściej zbędnym wysiłkiem.
Nie deklaracja a informacja VAT-UE
Informacja VAT UE w świetle przepisów nie stanowi klasycznej deklaracji podatkowej. Jest to informacja podsumowująca. Dlatego też, w okresach, w których nie nastąpiła żadna wymiana z kontrahentem unijnym, informacji podsumowującej składać nie trzeba - po co bowiem podsumowywać coś, czego nie było?
Uważaj na automatyczne wyrejestrowanie
Urząd ma możliwość wyrejestrowania podatnika z VAT-UE w przypadku gdy:
- za 3 kolejne miesiące lub kwartał w deklaracjach VAT-7/VAT-7K nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia;
- przez okres 3 kolejnych miesięcy przedsiębiorca nie składał informacji podsumowujących VAT-UE pomimo istnienia takiego obowiązku.
Importu usług nie wykazuje się na VAT-UE
Warto także pamiętać, że nie wszystkie transakcje wewnątrzwspólnotowe wykazywane są na informacji VAT UE. Konieczne jest bowiem uwzględnianie w niej wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów oraz eksportu usług na terytorium Unii. Nie informuje się natomiast urzędu o przeprowadzanym wewnątrz Wspólnoty imporcie usług.