0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Emerytura bez podatku już od przyszłego roku!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jednym z założeń Polskiego Ładu przedstawionego na sobotniej konferencji premiera są podwyżki świadczeń dla części seniorów o wartość PIT. Kto skorzysta na takim rozwiązaniu? Od kiedy miałaby być wypłacana emerytura bez podatku? Poniżej szczegóły!

Emerytura bez podatku – założenia

Wśród propozycji programu Zjednoczonej Prawicy pojawiły się założenia dotyczące polityki senioralnej. Reforma podatkowa ma przynieść korzystne zmiany dla osób pobierających emerytury i renty. Świadczenia te mają zostać podwyższone o wartość pobieranej od nich zaliczki na podatek. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie będzie przysługiwać wyłącznie osobom, których emerytura bądź renta nie przekracza 2500 zł miesięcznie. Zgodnie z zapowiedziami Minister Rodziny i Polityki Społecznej nowe przepisy mają wejść w życie już w 2022 roku:

Przepisy w tym zakresie pojawią się razem z przepisami podatkowymi, a więc we wrześniu tego roku będziemy je procedować i nowa emerytura będzie mogła funkcjonować od nowego roku. To znacznie polepszy sytuację finansową seniorów.

Może się wydawać, że emerytura bez podatku oznaczać będzie prawie 20-procentowy wzrost świadczenia. Tu należy wspomnieć, że nie ma zapowiedzi dotyczących zaniechania pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotychczas większa część tej składki była odliczona od pobranej zaliczki. Oznacza to, że zamiast podatku będzie potrącana ze świadczenia cała kwota składki zdrowotnej.

Emerytura bez podatku a trzynastki dla seniorów

Wprowadzenie zmian w wypłacie świadczeń dla emerytów i rencistów nie wpłynie na prawo do trzynastej emerytury. Zapewniała o tym szefowa MRiPS:

Trzynasta emerytura jest zagwarantowana na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana. Wszystkie realizowane przez nas duże programy społeczne będą kontynuowane. Z kolei 14. emerytura – tak jak zapowiadaliśmy – to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacone w IV kwartale tego roku.

Zachęcanie seniorów do podejmowania aktywności zawodowej

Autorzy Polskiego Ładu chcą zachęcić osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, do kontynuacji zatrudnienia. Seniorzy, którzy zdecydują się nie pobierać świadczenia i w dalszym ciągu aktywnie działać zawodowo, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z PIT od pobieranego wynagrodzenia. Takie informacje podała również minister Maląg:

Chcemy również, by seniorzy mogli kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli mają siły i chcą się dzielić swoim doświadczeniem z nowym pokoleniem. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie, że seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, tylko zdecydują się kontynuować pracę, będą zwolnieni od podatku dochodowego. Dzięki temu ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy, bo cały czas będą odprowadzali składki.

Emerytura bez podatku ma zostać wprowadzona już od przyszłego roku. Według informacji podanych przez rządzących przeciętnie emeryt może otrzymać rocznie 2000 zł więcej dzięki tej zmianie. Dodatkowo reforma podatkowa będzie przewidywała zwolnienie z PIT dla osób, które będą chciały kontynuować pracę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów