Jednym z założeń Polskiego Ładu przedstawionego na sobotniej konferencji premiera są podwyżki świadczeń dla części seniorów o wartość PIT. Kto skorzysta na takim rozwiązaniu? Od kiedy miałaby być wypłacana emerytura bez podatku? Poniżej szczegóły!
Emerytura bez podatku – założenia
Wśród propozycji programu Zjednoczonej Prawicy pojawiły się założenia dotyczące polityki senioralnej. Reforma podatkowa ma przynieść korzystne zmiany dla osób pobierających emerytury i renty. Świadczenia te mają zostać podwyższone o wartość pobieranej od nich zaliczki na podatek. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie będzie przysługiwać wyłącznie osobom, których emerytura bądź renta nie przekracza 2500 zł miesięcznie. Zgodnie z zapowiedziami Minister Rodziny i Polityki Społecznej nowe przepisy mają wejść w życie już w 2022 roku:
Może się wydawać, że emerytura bez podatku oznaczać będzie prawie 20-procentowy wzrost świadczenia. Tu należy wspomnieć, że nie ma zapowiedzi dotyczących zaniechania pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotychczas większa część tej składki była odliczona od pobranej zaliczki. Oznacza to, że zamiast podatku będzie potrącana ze świadczenia cała kwota składki zdrowotnej.
Emerytura bez podatku a trzynastki dla seniorów
Wprowadzenie zmian w wypłacie świadczeń dla emerytów i rencistów nie wpłynie na prawo do trzynastej emerytury. Zapewniała o tym szefowa MRiPS:
Zachęcanie seniorów do podejmowania aktywności zawodowej
Autorzy Polskiego Ładu chcą zachęcić osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, do kontynuacji zatrudnienia. Seniorzy, którzy zdecydują się nie pobierać świadczenia i w dalszym ciągu aktywnie działać zawodowo, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z PIT od pobieranego wynagrodzenia. Takie informacje podała również minister Maląg:
Emerytura bez podatku ma zostać wprowadzona już od przyszłego roku. Według informacji podanych przez rządzących przeciętnie emeryt może otrzymać rocznie 2000 zł więcej dzięki tej zmianie. Dodatkowo reforma podatkowa będzie przewidywała zwolnienie z PIT dla osób, które będą chciały kontynuować pracę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego.