Redaktor to jeden z tych zawodów, które nie są dla każdego. Wydawać by się mogło, że skoro każdy potrafi pisać, to powinien sobie bez trudu poradzić. W pracy tej chodzi jednak o coś więcej. Osoby mające doświadczenie na tym stanowisku mogą nawet stwierdzić, że jest to forma sztuki, porównywalna ze śpiewaniem czy malowaniem. W końcu każdy może zaśpiewać piosenkę lecącą właśnie w radiu albo wziąć ołówek i naszkicować dowolny obiekt. Sęk w tym, że różnica w jakości tego dzieła będzie widoczna już po kilku sekundach. Z pewnym atrybutami trzeba się urodzić i nawet próba sukcesywnej pracy nad sobą może okazać się niewystarczająca dla osób, które do danego zawodu nie mają powołania i umiejętności. Podobnie jest z pisaniem. Sztukę tę nabywamy w zasadzie już w pierwszych latach edukacji, a jednak nie każdy potrafi operować słowem pisanym tak, aby zwrócić na siebie uwagę wśród czytelników.
Praca redaktora nie jest łatwa
W pracy redaktora to tylko jeden z elementów gwarantujących sukces zdobycia tej posady. Trzeba pamiętać, że szlifowanie stylu pisarskiego zajmuje właściwie całe życie i zawsze znajdzie się okazja do tego, by wynieść nowe doświadczenia z pełnionej funkcji. Interpunkcja, ortografia, stylistyka to jedno. Do tego dochodzi sposób prowadzenia odbiorcy przez kolejne ciągi znaków tak, aby nie dać mu wytchnienia czy doprowadzić do znudzenia. Praca redaktora polega jednak nie tylko na pisaniu. Wymaga ogromnej wiedzy ogólnej z rozmaitych dziedzin, korekty tekstów czy obsługi programów komputerowych, które mogą znacznie ułatwić życie. Jak zatem zostać redaktorem? Pytanie to pojawia się niemal każdego dnia na serwisach tematycznych, forach czy portalach społecznościowych. Droga do osiągnięcia sukcesu bynajmniej nie jest usłana różami. Zanim zdecydujemy się na obranie tej ścieżki kariery zawodowej, dobrze będzie przeanalizować wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: kto może zostać redaktorem - i dlaczego właśnie Ja?
Kto może zostać redaktorem?
Nie jest to może regułą, jednak zdecydowana większość osób zostaje redaktorem z pasji lub powołania. Od dziecka próbowałeś pisać zmyślone opowieści, a może chciałeś zostać poetą, przerzucając na kartki papieru rymowanki? A może twoje teksty leżą na zżółkniętym zwoju pokrytym kurzem w piwnicy? Jeśli dodasz do tego hobby w postaci czytania książek czy denerwowania znajomych poprawianiem co drugiego wypowiadanego słowa, to jest duże prawdopodobieństwo, że praca redaktora jest właśnie dla Ciebie.
Jeszcze przed rozpoczęciem kariery zawodowej młodzi ludzie szukają swojego miejsca na rynku pracy. Od najmłodszych lat chłopcy chcą zostać policjantami czy strażakami, a dziewczynkom marzy się życie modelki lub księżniczki. Wraz z wejściem na rynek pracy życie weryfikuje nasze marzenia, dlatego pisanie za młodu do szuflady nie musi oznaczać, że nadajemy się na redaktora. Do tego dochodzą kolejne czynniki. Regularne szlifowanie języka i wysyłanie do poważnych czasopism lub serwisów internetowych może być dobrym początkiem. Zanim jednak przejdziemy do tego etapu, warto zastanowić się nad dodatkowymi cechami, niezbędnymi do pracy jako redaktor.
Bez względu na to, czy planujemy zostać redaktorem w lokalnej gazecie, ogólnopolskim czasopiśmie czy stronie internetowej, niezbędna będzie bardzo dobra obsługa komputera oraz internetu. Co należy przez to rozumieć? Skoro piszemy, to głównie w edytorze tekstu, jednak samo wklepywanie kolejnego ciągu znaków nie wystarczy. Musimy nauczyć się perfekcyjnego formatowania tekstu, wstawiania twardych spacji, generowania spisu treści, tworzenia wielopoziomowych list wypunktowania, dopasowywania odpowiednich stylów, dodawania stopek czy nagłówków. Wbrew pozorom nie każdy od razu posiada wiedzę na ten temat. Ta jednak powinna przyjść z czasem, gdyż tylko perfekcyjne opanowanie wskazanych elementów pozwoli na bardziej wydajną pracę.
Duży wpływ na podjęcie pracy jako redaktor ma również indywidualny charakter kandydata. Trzeba cechować się perfekcjonizmem, umiejętnością bardzo dobrego planowania powierzonych zadań, a nawet umiejętnością pracy w samotności. Tak, to nie przesada, bowiem zdecydowana większość czasu pracy polega na pełnym skoncentrowania siedzeniu przy tekście – zarówno przy formułowaniu kolejnych zdań przed przelaniem ich na papier/edytor tekstowy, jak również w trakcie korekty, wymagającej jeszcze większego skupienia. Trzeba również brać poprawkę na rodzaj pracy – możemy pracować w biurze na etacie, gdzie kontakty międzyludzkie siłą rzeczy mają miejsce. W przypadku zaś pracy zdalnej niektórym kandydatom może brakować obecności innych ludzi – jak wiadomo człowiek jest jednostką stadną i nawet motywacja w postaci atrakcyjnego wynagrodzenia może okazać się niewystarczająca, jeśli nie potrafimy pracować w samotności.
Zdarzają się i takie przypadki, że pomimo silnych starań i świadomości swoich umiejętności nie udaje nam się złapać okazji do zdobycia doświadczenia. Mijają długie miesiące, regularnie wysyłamy teksty do kolejnych redakcji, a jednak nasze działania nie przynoszą rezultatu. Niekoniecznie musi być to oznaką "kryzysu w Polsce" czy ignoranckim podejściem rekruterów do napływających dokumentów aplikacyjnych. Może po prostu nie jesteśmy zbyt dobrzy, zaś przyznanie się do tego przed samym sobą mogłoby stanowić dla nas niemały cios wymierzony we własne ambicje. Jeśli faktycznie intuicja nie daje nam spokoju i czujemy, że praca redaktora to właśnie to co kochamy, to nie powinniśmy z rezygnować z dalszych prób. Trzeba czytać jak najwięcej wartościowych materiałów (książek, publikacji naukowych, magazynów), pisać kolejne teksty i wysyłać – każda próba sprawia, że jesteśmy coraz lepsi. Dodając do tego pasję i miłość do wykonanego zawodu, prędzej czy później powinniśmy dojść do celu.
Porady online
Prowadzisz firmę i masz pytania?
Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy