Poradnik Przedsiębiorcy

Jakie plusy ma fakturowanie online?

Fakturowanie online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenia coraz więcej przedsiębiorców w Polsce. Wystarczy dobry program do wystawiania faktur lub system księgowości online i za pomocą kilku kliknięć, w ciągu paru minut faktura trafia do klienta. Dla tych, którzy nie są przekonani do wystawiania faktur elektronicznych przedstawiamy trzy podstawowe plusy fakturowania online.

Plus dla fakturowania online za liberalne przepisy

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że od początku 2013 roku zliberalizowane zostały przepisy regulujące fakturowanie online. Od tego czasu faktury elektroniczne są traktowane na równi z ich papierowymi odpowiednikami. Oznacza to, że po otrzymaniu takiego dokumentu, u przedsiębiorcy powstają takie same prawa i obowiązki, jak w przypadku tradycyjnego fakturowania.

Nowe przepisy dotyczące e-faktur umożliwiają również zastosowanie dorozumianej zgody na otrzymywanie faktur w wersji elektronicznej (akceptacja jest nadal wymagana). Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca wyśle do nabywcy taki dokument i nie dostanie w odpowiedzi informacji, że ten nie zgadza się na taką formę fakturowania, wówczas może uznać, że klient wyraził zgodę na otrzymywanie e-faktur.

Plus dla fakturowania online za oszczędności

Dużą zaletą fakturowania online są oszczędności w zakresie czasu oraz pieniędzy - i to zarówno po stronie sprzedawcy, jak i jego klientów. Oszczędności powoduje brak konieczności ponoszenia opłat związanych z wysyłką faktur w tradycyjny sposób - zakupem znaczków pocztowych oraz kopert.

Przesłanie faktury elektronicznej na maila nabywcy sprawia, że może on od razu dokonać zapłaty. Ponadto, dzięki wygodnym aplikacjom możliwe staje się automatyczne zaksięgowanie transakcji w systemie księgowym.

Plus dla fakturowania online za ekologię

Decydując się na fakturowanie online, przedsiębiorca kształtuje również pozytywny wizerunek swojej firmy. Dlaczego? Przede wszystkim stosuje nowoczesne rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę. Po drugie - jego firma dba o środowisko. Jak pokazują dostępne dane, w Polsce wystawia się około 1,5 mld faktur rocznie, co przekłada się na wycięcie 255 tys. drzew!