Poradnik Przedsiębiorcy

KSeF a wybór programu do fakturowania

Przedsiębiorco czy wiesz, że już w styczniu 2022 roku wchodzi w życie rządowy projekt o nazwie Krajowy System e-Faktur?

Już na starcie sama nazwa wprowadza przedsiębiorcę w błąd. Dlaczego? 

KSeF nie jest stricte programem do wystawiania faktur a ujednoliconym systemem do przesyłania i odbierania faktur elektronicznych, czyli e-faktur. Faktury w określonym ustawą standardzie przesyła się drogą KSeF bezpośrednio do wpiętego w chmurę rządową systemu księgowego odbiorcy.

KSEF nie jest systemem do wystawiania faktur

przeczytaj więcej o KSeF 

Głównym celem utworzenia platformy jest:

  • raportowanie online zdarzeń gospodarczych,

  • integracja systemów księgowych podatników, 

  • obniżenie kosztów administracyjnych przedsiębiorstw.

W ramach utworzonego konta platforma umożliwia też wystawienie i wysłanie prostej e-faktury.

 

KSeF

Biorąc pod uwagę fakt,  że  prędzej czy później będziemy zmuszeni do korzystania z rządowej platformy, już dzisiaj powinniśmy wybrać odpowiedni system fakturująco księgowy -  szczególnie, że KSeF ma również swoje zalety. 

Co daje przedsiębiorcy szybkie wejście w KSeF

System elektronicznego fakturowania wdrożyło już wiele państw starej Europy oraz naszego regionu. Statystyki wskazują że wdrożenie przyczyniło się do poprawienia przepływów dokumentacji, podniesienia poziomu rozliczeń pomiędzy podmiotami, jak i znacznego obniżenia kosztów funkcjonowania księgowości w firmach, pod warunkiem wyboru dobrego oprogramowania. 


Jakie oprogramowanie do fakturowania wybrać?

  • takie, które pozwoli nam wystawić e-fakturę według wzoru Ministerstwa Finansów, czyli  elektroniczną fakturę ustrukturyzowaną,

  • takie, które nie tylko wystawia, ale również odbiera e-Faktury z KSeF, oraz jest zintegrowane z systemami księgowymi, -czyli posiada  funkcję automatyzacji procesów księgowych 

  • takie, które gwarantuje nam stałą zgodność z obowiązującym prawem- szczególnie ważne gdy zmiany w przepisach wprowadzane są codziennie. 

Przykładem doskonałego rozwiązania na naszym rynku jest platforma online wFirma.pl Od 15 lat dostarcza oprogramowanie dla MŚP zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości. 

 

Kliknij w link i  poznaj program do faktur dostosowany do KSeF

Oprogramowanie do wystawiania faktur jest częścią większego systemu służącego do zarządzania sprzedażą, prowadzenia księgowości, a także kadr i płac. System ERP dla przedsiębiorców jak i biur rachunkowych łączy ich pracę online. Dzięki temu znacznie obniża nakład pracy jednych oraz drugich. Poprawia również komunikację, a także dostarcza informacje o firmie 24/7- a to wszystko on-line.

KSeF w pytaniach i odpowiedziach

Czym jest KSeF (Krajowy System e-Faktur)?

Krajowy System e-Faktur to cyfrowa platforma umożliwiająca wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych.

Czy KSeF a Centralny Rejestr Faktur to jest to samo?

Centralny Rejestr Faktur CRF lub Centralna Baza Faktur jest tym samym co Krajowy System e-Faktur. Jego zadaniem jest gromadzenie wszystkich e-faktur wystawianych przez przedsiębiorców.

Czy przesyłanie faktur systemem KSeF jest obowiązkowe?

Aktualnie nie, ustawodawca zapowiedział starania by w 2023 roku wprowadzić obowiązek przesyłanie faktur tym systemem.