W związku z ogłoszoną w grudniu 2013 roku decyzją Rady Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy od stycznia br. śledzą losy zmian przepisów ustawy o VAT w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług od samochodów o masie do 3,5 tony. Zezwoliła ona bowiem Polsce na stosowanie ograniczeń w zakresie rozliczania VAT z tytułu nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych. Wiemy już, że modyfikacje te wejdą w życie 1 kwietnia 2014 roku. Czego będą dotyczyć?
Ograniczenia zaakceptowane przez Radę UE
Decyzja Rady dotyczyła zgody na ograniczenie do wysokości 50% prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, przywozu, wynajmu lub leasingu silnikowych pojazdów drogowych, a także VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami, w przypadku gdy pojazd taki nie jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Z założenia bowiem przedsiębiorcy użytkują firmowe pojazdy również prywatnie.
Mogłoby się wydawać, że są to zmiany na lepsze, ponieważ dotychczas przedsiębiorcy nie mieli w ogóle prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych. Jednak analiza zapisów znowelizowanej ustawy o zmianie Ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw pokazuje, że nie będzie tak różowo...
Używany wyłącznie do celów działalności - co to znaczy?
Ponieważ omawiane modyfikacje wprowadzają określenie “używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej”, dla zrozumienia nowych przepisów kluczowe jest jego wyjaśnienie. Ustawodawca w projektowanych zmianach precyzuje, iż “pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1) sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
Porady online
Prowadzisz firmę i masz pytania?
Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy
Jako zwolnione z obowiązku prowadzenia kilometrówki ustawodawca podaje pojazdy:
przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży lub najmu, dzierżawy czy leasingu;
dla których podatnik stosuje częściowe odliczenie w wysokości 50%, czyli użytkowanych nie tylko dla celów działalności gospodarczej;
dla których nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków z nimi związanych, czyli np. auta, które wykorzystywane są dla celów czynności zwolnionych z VAT.
Obowiązek prowadzenia kilometrówki dla środków trwałych
Omawiane zmiany oznaczają dla przedsiębiorców spore utrudnienia, ponieważ w celu udowodnienia, iż dany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności (co wiąże się z możliwością odliczenia VAT w pełnej wysokości), będą oni musieli prowadzić kilometrówkę. Taka ewidencja przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT powinna zawierać m.in. stan licznika, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd-dokąd) oraz liczbę kilometrów przejechanych danego dnia. Co ważne, obowiązek ten będzie dotyczył każdego z samochodów stanowiących środki trwałe w firmie, w związku z czym przedsiębiorców czeka sporo dodatkowej pracy.
Przedsiębiorcy będą dodatkowo zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym informacji o takich pojazdach na specjalnie przygotowanym druku.
Jak widać, od 1 kwietnia przedsiębiorców czeka niemała rewolucja w zakresie podatku VAT od samochodów o masie poniżej 3,5 tony. Owszem, zyskają oni możliwość odliczenia 100 proc. podatku od towarów i usług np. od zakupu takiego pojazdu, jednak w celu odliczenia jego pełnej wysokości będą zobowiązani do złożenia w urzędzie informacji o posiadanych samochodach oraz prowadzenia kilometrówki również dla pojazdów będących środkami trwałymi w firmie.