Po zakończeniu roku podatkowego każda osoba, która zarobiła choćby złotówkę, zobowiązana jest złożyć do urzędu skarbowego roczną deklarację rozliczeniową. Dotyczy to zarówno podatników uzyskujących przychody w ramach działalności gospodarczej, jak i tych, którzy osiągają przychody z innych źródeł (np. umowa o pracę, zlecenie, dzieło itp). Zdarza się, że w składanym zeznaniu rocznym podatnik wykazuje nadpłatę. Co w sytuacji, gdy po otrzymaniu zwrotu nadpłaty okaże się, że w zeznaniu rocznym została ona wykazana niesłusznie? Jakie konsekwencje powoduje nienależnie otrzymana nadpłata podatku?
Nadpłata podatku w zeznaniu rocznym
Nadpłata w zeznaniu rocznym powstaje w sytuacji, gdy suma pobranych zaliczek w danym roku podatkowym przewyższa kwotę podatku należnego. Różnica może wynikać z faktu obliczania zaliczek przy zastosowaniu wyższej stawki niż właściwa, zastosowania zawyżonej kwoty podatku ryczałtowego, odliczenia w zeznaniu rocznym kwoty wolnej od podatku (która wcześniej nie była brana pod uwagę) lub ujęciu w zeznaniu rocznym innych ulg i odliczeń od podatku.
Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego
Co do zasady, jeśli deklaracja roczna sporządzona jest poprawnie, urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia rocznego zeznania. Zwrotu nadpłaty podatku urząd skarbowy dokonuje:
-
na rachunek bankowy podatnika - o ile został on zgłoszony do urzędu (w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą numer konta należy zgłosić na formularzu CEiDG);
-
przekazem pocztowym bezpośrednio na adres zamieszkania podatnika (zwrot pomniejszony o koszty usług pocztowych) - w przypadku, gdy numer konta bankowego nie został zgłoszony w urzędzie lub podatnik nie jest zobowiązany do posiadania rachunku.
Podatnik ma również możliwość osobistego odbioru nadpłaty podatku w kasie właściwego urzędu skarbowego lub w kasie banku obsługującego dany urząd.
Warto wiedzieć, że nadpłata nie zostanie zwrócona z urzędu, jeśli jej wartość nie przekracza 11,60 zł. W takich przypadkach nadpłata jest automatycznie zaliczana na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Podatnik może jednak wystąpić z wnioskiem o jej zwrot.
W przypadku nadpłat nieprzekraczających granicznej kwoty (11,60 zł) zwrot na wniosek podatnika możliwy jest do odebrania wyłącznie w kasie właściwego urzędu skarbowego.
Prawo do zwrotu nadpłaty – w każdej formie – wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ten termin powstał.
Korekta zeznania rocznego
W przypadku gdy w złożonym już do urzędu skarbowego zeznaniu rocznym zostanie wykryty błąd, podatnik zobowiązany jest sporządzić zeznanie korygujące. Korekta zeznania rocznego nie jest uzupełnieniem zeznania złożonego wcześniej, a traktowana jest jako nowe, odrębne zeznanie. Podaje się w nim zmienione dane lub wartości oraz zaznacza rubrykę "korekta zeznania". Należy pamiętać, że korekta zeznania powinna zawierać również wszystkie informacje oraz załączniki, które nie uległy zmianie.
Nienależnie otrzymana nadpłata podatku - zwrot
Jeśli w związku z korektą zeznania rocznego okaże się, że podatnik w pierwotnym rozliczeniu niesłusznie wykazał nadpłatę (lub wykazał nadpłatę w wyższej wysokości, niż powinien), a urząd skarbowy mu ją zwrócił, do obowiązków podatnika należeć będzie uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa. Zgodnie z ordynacją podatkową niesłusznie otrzymana nadpłata podatku traktowana jest bowiem na równi z zaległością podatkową. W związku z tym podatnik zobowiązany jest zwrócić do urzędu skarbowego różnicę nadpłaty, wynikającą z pierwotnej deklaracji rozliczeniowej, a nadpłatą należną po korekcie zeznania wraz z odsetkami za zwłokę.
Odsetki od nienależnie otrzymanej nadpłaty
Odsetki za zwłokę, które zostały naliczone w związku z nienależnie otrzymaną nadpłatą podatku, nalicza się od dnia, w którym urząd skarbowy zwrócił wynikającą z pierwotnego zeznania rocznego nadpłatę, do dnia wpłaty na konto urzędu skarbowego nienależnie otrzymanej kwoty nadpłaty.
Przy ustalaniu daty zwrotu nadpłaty, a co za tym idzie dnia, od którego należy rozpocząć naliczanie odsetek, duże znaczenie ma forma, w jakiej podatnik otrzymał zwrot nadpłaty podatku. Jeśli podatnik:
-
otrzymał zwrot nadpłaty przelewem na konto - za dzień zwrotu uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego;
-
otrzymał zwrot nadpłaty przekazem pocztowym - za dzień zwrotu uznaje się dzień nadania przekazu pocztowego;
-
odebrał nadpłatę podatku w kasie - za dzień zwrotu uznaje się dzień wypłacenia kwoty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.
Ważne! Odsetek od zaległości podatkowych nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za przesyłkę poleconą. Aktualnie opłata ta wynosi 8,70 zł. |
Jeśli podatnik ureguluje niepełną kwotę zobowiązania, wówczas wpłata ta zostanie rozliczona zgodnie z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. A więc zgodnie z przepisami urząd skarbowy ma obowiązek rozliczyć taką kwotę proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę - w takim stosunku, w jakim pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek w dniu wpłaty.