0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Numer faktury w komunikacie przelewu podzielonej płatności a korekta

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupiłam towary, na które otrzymałam fakturę VAT. Jednak jeszcze przed zapłatą wartość transakcji zmniejszyła się z powodu zwrotu części towarów, na co otrzymałam fakturę korygującą. Zapłatę za nabyte towary chcę zrealizować przez split payment. Który numer faktury w komunikacie przelewu podzielonej płatności powinnam podać – numer faktury pierwotnej czy faktury korygującej?

Karolina, Brzeg

 

Jeżeli przedsiębiorca chce dokonać zapłaty kwoty VAT za dokonaną transakcję w tzw. metodzie split payment, powinien użyć komunikatu podzielonej płatności udostępnionego przez swój bank.

W komunikacie przelewu podzielonej płatności należy podać informacje odnośnie do:

  • numeru faktury, za którą dokonywana jest płatność,
  • numeru NIP dostawcy,
  • kwoty brutto transakcji,
  • kwoty VAT, która trafi na rachunek VAT sprzedawcy.

W związku z powyższym obowiązkowe jest podanie numeru faktury, za którą dokonywana jest płatność, jako dokumentu źródłowego.

Zatem w sytuacji gdy nie uiściliśmy płatności na podstawie faktury pierwotnej, a otrzymaliśmy fakturę korygującą, to należy wykazać pierwotny numer faktury w komunikacie przelewu podzielonej płatności oraz kwotę brutto i kwotę VAT transakcji pomniejszoną już o wartości z faktury korygującej, z uwagi na zmianę wartości transakcji. Wówczas płatność zostanie skutecznie zrealizowana w metodzie podzielonej płatności. Numer faktury korygującej nie ma w tym przypadku znaczenia, przy czym jeśli zostanie wskazany, to nie należy uznać, że płatność nie została prawidłowo dokonana.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów