0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rezerwacja biletu lotniczego jako podstawa księgowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kupiłam bilet na przelot z Polski za granicę od zagranicznego pośrednika internetowego. Otrzymałam dość nietypowy dokument - rezerwacja biletu lotniczego. Uprzejmie proszę o pomoc i informację, jak ją prawidłowo zaksięgować oraz rozliczyć VAT?

Krystyna, Poznań

 

Rezerwacja biletu lotniczego zakupionego od zagranicznego przewoźnika niezarejestrowanego dla celów VAT w Polsce co do zasady nie stanowi dowodu księgowego i tym samym nie może stanowić podstawy do ewidencji kosztu.

Wydatek powinien zostać odpowiednio udokumentowany np. fakturą, rachunkiem lub biletem.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do kontrahenta o wystawienie faktury. Na jej podstawie w kwocie z dokumentu dokonuje Pani ewidencji w kol. 13 KPiR - pozostałe wydatki. Księgowania dokonuje Pani w kwocie brutto z faktury. Gdy faktura zostanie wykazana w walucie obcej, należy dokonać jej przeliczenia na PLN po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury.

Proszę pamiętać, że aby bilet za przelot samolotem mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, musi być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jakie warunki musi spełnić bilet lotniczy aby stanowił koszt opisane zostało w artykule: Bilet lotniczy w kosztach firmowych a podróż służbowa przedsiębiorcy

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów