0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie VAT możliwe do 5 lat wstecz!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma możliwość obniżenia wartości podatku należnego o naliczony. Aby z niej skorzystać, powinien przede wszystkim kontrolować terminy – odliczenie VAT jest bowiem możliwe tylko w ustalonych okresach.

Podstawowe zasady odliczenia VAT

Aby ustalić, jak i kiedy można odliczyć VAT naliczony, przedsiębiorca powinien odnieść się do art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo do odliczenia VAT będzie przedsiębiorcy przysługiwało wtedy, gdy nabyte towary i usługi wykorzystuje do czynności opodatkowanych.

Ile można odliczyć? Przedsiębiorca ma prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego, wynikającą z faktur dokumentujących nabycie przed podatnika towarów albo usług, albo dokonania całości lub części zapłaty jeszcze przed nabyciem.

Kiedy można odliczyć? Zgodnie z podstawową zasadą odliczenia VAT można dokonać w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do poszczególnych towarów lub usług. Analogicznie należy tę zasadę zastosować do części lub całości zapłaty dokonanej przed nabyciem. Jednocześnie jednak przedsiębiorca nie może dokonać odliczenia VAT wcześniej niż w okresie, w którym otrzymał fakturę (albo dokument celny).

Podsumowując, aby przedsiębiorca mógł dokonać odliczenia VAT, muszą zaistnieć dwa fakty – musi powstać obowiązek podatkowy w odniesieniu do towaru lub usługi; oraz musi zostać odebrana faktura albo dokument ceny.

Dobrą wiadomością jest także to, że jeśli przedsiębiorca – z różnych powodów – nie dokona odliczenia VAT we wskazanym terminie, ma do tego prawo jeszcze w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Dla podatników, który rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, oznacza to nawet dodatkowe pół roku na odliczenie VAT!

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Przekroczyłeś termin? Jeszcze możesz odliczyć VAT!

Mimo stosunkowo długiego czasu na odliczenie VAT może okazać się, że przedsiębiorca nie wykorzystał swojego prawa. Jednak nawet w takiej sytuacji sprawa nie jest całkiem przegrana – odliczenia VAT można bowiem dokonać za pomocą korekty deklaracji.

Aby skorzystać z tej możliwości, przedsiębiorca powinien wygenerować korektę deklaracji VAT za pierwszy okres, w którym zyskał prawo do odliczenia VAT (innymi słowy, w tym przypadku nie może wybrać jednego z dwóch kolejnych okresów). Tutaj także istnieje pewne ograniczenie terminowe – korekty można dokonać najpóźniej do 5 lat, licząc od początku roku, w którym nastąpiło prawo do obniżenia podatku.

Warto pamiętać, żeby wraz z korektą deklaracji trzeba napisać uzasadnienie przyczyn korekty.

Czy wiesz, że istnieją faktury, z których nie możesz odliczyć VAT? Sprawdź, o jakie dokumenty chodzi!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów