Wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego może być dla małżonków bardzo korzystne. Pojawia się jednak wątpliwość, czy jest możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym lub ryczałtem? Okazuje się, że tak. Są jednak pewne warunki, jakie należy spełnić.
Wspólne rozliczenie małżonków za 2023 rok a podatek liniowy i ryczałt
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT: Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
- przez cały rok podatkowy albo
- od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego
- mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Wspólne rozliczenie małżonków nie jest jednak możliwe, jeśli chociażby jeden z małżonków uzyskuje w danych roku przychody i/lub koszty opodatkowane podatkiem liniowym lub ryczałtem.
Wątpliwość budzi jednak sytuacja, w której chociażby jeden z małżonków prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem liniowym lub ryczałtem lecz w danym roku nie uzyska przychodów i/lub kosztów z tytułu tej działalności.
Zmiany w zakresie wspólnego rozliczenia od zeznania za 2021 rok
Od zeznania za 2021 rok wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe, nawet jeśli jeden z małżonków w danym roku prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub ryczałtem.