0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polski Ład a rynek mieszkaniowy – rewolucyjne zapowiedzi PiS-u!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W sobotę 15 maja PiS ogłosił długo zapowiadany nowy „Polski Ład”. Zmiany mają dotyczyć wielu sektorów, takich jak emerytury, podatki czy rynek nieruchomości, na którym skupiamy się w tym artykule. Co rząd planuje odnośnie mieszkań w ramach Polskiego Ładu? Sprawdźmy!

Budowa bez pozwolenia – Polski Ład a budownictwo

Jarosław Kaczyński, przedstawiając „Polski Ład”, zapowiedział, że będzie wprowadzona możliwość budowy bez pozwolenia, księgi wieczystej, kierownika budowy. Czynnością, jaka pozostanie do spełnienia, będzie jedynie zawiadomienie. Pod jakim warunkiem „Polski Ład” przewiduje taką możliwość?

Wymogiem będzie, aby dom miał maksymalnie 70m2 oraz płaski dach z pewnym poddaszem do wykorzystania. Razem ma to dać 90m2 powierzchni mieszkalnej, czyli tyle, ile wynosi aktualna przeciętna w budownictwie mieszkaniowym. Jak twierdzi polityk: „To będzie naprawdę coś, szczególnie na wsi, gdzie buduje się tak zwanym systemem gospodarczym. Pozwoli to na osiągnięcie sytuacji, w której ma się własny dom, i to całkiem przyzwoity, za sumę stosunkowo niewielką, być może nawet nie większą niż 100 tys. (zł)”.

Polski Ład ułatwi zawieranie kredytów mieszkaniowych

Politycy PiS w ramach Polskiego Ładu planują umożliwić uzyskanie gwarancji bankowej nawet na 100 tysięcy złotych bądź do 40% wartości mieszkania! Będzie to możliwe dla osób w wieku 20–40 lat, co ma albo całkowicie rozwiązać problem zawierania kredytów (przy odpowiedniej zdolności kredytowej), albo ograniczyć go w przypadku dużych kredytów.

Marszałek Elżbieta Witek, przedstawiając „Polski Ład”, ogłosiła, że wielkość finansowania wkładu własnego będzie uzależniona od liczby dzieci posiadanych przez rodzinę. Wpływ może też mieć liczba osób z niepełnosprawnością. Na rządowej stronie pokazane są także dwa rodzaje bonu mieszkaniowego, który ma powstać w ramach planu „Polski Ład”:

  • Społeczny bon mieszkaniowy – ma to być bon dla osób nieposiadających mieszkania i wykorzystany w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, od których wynajmowane/nabywane będzie mieszkanie. Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymają pomoc w wysokości 5 tys. złotych, małżeństwo bez dzieci – 10 tys. złotych, małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. złotych, z dwojgiem – 40 tys. złotych.

  • Rodzinny bon mieszkaniowy – bon dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Miałby być wykorzystany w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej, a także na nabycie mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego. Kwota może być zależna od liczby dzieci.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polski Ład przewiduje, aby w przypadku drugiego i kolejnego dziecka mogło nastąpić umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys. złotych! Jak głosi polityk: „Za 10 lat niemal każda polska rodzina musi powiedzieć, że ma swoje lokum”.

Polski Ład dla rodzin z dziećmi

Prorodzinna polityka PiS-u jest także ujęta w planie mieszkaniowym. Partia zapowiada pomoc w spłacaniu kredytów. Polski Ład ma dawać posiadaczom kredytów na mieszkanie wsparcie od państwa: od drugiego dziecka będzie można dostać 20 tys. złotych spłaty kredytu przez państwo, od trzeciego 60 tys. złotych spłaty kredytu przez państwo i tak kolejno aż do szóstego po 20 tys. złotych. Razem może to dać aż 160 tys. złotych!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów