0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy Polski Ład - poznaj założenia przedstawionej reformy przez Rząd!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

15 maja br. zapowiadany przez polski rząd program Nowy Polski Ład doczekał się swojej prezentacji. Władze przedstawiły najistotniejsze założenia programu, które powodowane są przede wszystkim najwyższym dobrem obywateli. Przedstawiamy, jakie zmiany czekają Polaków w związku nową reformą.

Jakie zmiany dla Polaków przewiduje Nowy Polski Ład?

W sobotę 15 maja br. rząd przedstawił program „Polski Ład”, który w swojej strategii obejmuje zmiany mające na celu poprawę jakości poziomu życia Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych polskich wartości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że w wyniku Polskiego Ładu zostaną zaspokojone przekonania Polaków o takim poziomie życia, jakie mają nasi zachodni i południowi sąsiedzi.

Polski Ład przedstawia zmiany w zakresie 5 głównych filarów dotyczących:

  • wydatków na ochronę zdrowia;

  • zmian systemu podatkowego;

  • emerytur bez podatku dochodowego do 2,5 tys. zł wraz z polepszeniem życia dla seniorów;

  • dopłat do mieszkań;

  • programów inwestycyjnych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej PiS zapewniał, że mamy w zasięgu ręki szansę na podniesienie jakości życia średniej polskiej rodziny do poziomu bogatych państw europejskich.

Nowy Polski Ład gwarancją zmian w zatrudnieniu i wynagrodzeniach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił zmiany w zakresie podatków, wynagrodzeń oraz form zatrudnienia. Polski Ład w tym zakresie zagwarantuje:

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł;

  • podwyższenie pierwszego progu podatkowego do kwoty 120 tys. zł;

  • likwidację umów śmieciowych i ujednolicenie modelu zatrudnienia, które będzie dążyć do utworzenia jednego modelu kontraktu pracy.

wprowadzone w zakresie wynagrodzeń i form zatrudnienia: Nowy Polski Ład – wynagrodzenia i zmiany w zakresie zatrudnienia.

Emerytura bez PIT – Nowy Polski Ład zapewni lepsze życie seniorom

Polski Ład swoimi założeniami obejmuje również seniorów – lider PiS zapowiedział emerytury bez podatku, podkreślił także, że mimo likwidacji podatku dochodowego od świadczenia emerytalnego „trzynastki” zagwarantowane na mocy ustawy w dalszym ciągu będą wypłacane.

Sprawdź zmiany w świadczeniach emerytalnych od 2022 roku: Emerytura bez podatku już od przyszłego roku.

Nowy Polski Ład podniesie górną granicę pierwszego progu podatkowego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że władze pamiętają o dobrze najlepiej zarabiających obywatelach, tym samym Polski Ład podniesie górną granicę pierwszego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys zł – jednocześnie dodał, że jest to pierwsza tak znacząca podwyżka od 12 lat.

Dowiedz się, kiedy przepisy wejdą w życie: Pierwszy próg podatkowy – jakie zmiany wprowadzi Polski Ład?

Nowy Polski Ład zlikwiduje ryczałtową składkę zdrowotną

Jest to z pewnością zmiana, która nie wzbudza sympatii wśród przedsiębiorców. Rząd planuje zlikwidować ryczałtową składkę zdrowotną na rzecz 9% składki od uzyskanego dochodu. Przewidywane są także zmiany w odliczeniu składki zdrowotnej.

Ulga w PIT dla klasy średniej zapewniona przez Nowy Polski Ład

Polski Ład przewiduje także ulgę w PIT skierowaną dla zatrudnionych w ramach stosunku pracy, którzy osiągają dochód roczny w wysokości 70–130 tys. zł. Planowana nowa ulga ponownie wyklucza osoby samozatrudnione, które nie będą uprzywilejowane do skorzystania z niej.

Dowiedz się, na czym będzie polegać ulga w PIT dla klasy średniej: Ulga dla klasy średniej wprowadzona w reformie „Polski Ład”.

Nowy Polski Ład zapewni dopłaty do mieszkań

Kolejne rozwiązanie ma pomóc młodym ludziom, którzy nie mają możliwości odłożyć na wkład własny do zakupu mieszkania. Program „Polski Ład” wesprze kilkadziesiąt tysięcy rodzin rocznie, zapewniając gwarancje bankowe na zakup mieszkania w kwocie do 100 tys. zł lub 40% wartości mieszkania.

Przeczytaj i dowiedz się, czy rozwiązanie ułatwi zawieranie kredytów mieszkaniowych: Polski Ład a rynek mieszkaniowy – rewolucyjne zapowiedzi PiS-u!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów