Przedsiębiorca, który popełnił błąd w Jednolitym Pliku Kontrolnym, w celu uniknięcia konsekwencji zobowiązany jest złożyć korektę JPK wraz z czynnym żalem. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Od kiedy czynny żal nie będzie wymagany przy korekcie Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Czynny żal a korekta JPK – obowiązujące przepisy
Obecnie czynny żal ma swoje zastosowanie przy składaniu korekty JPK, jeśli popełniony przez podatnika czyn spełnia przesłanki zgodnie z art. 56 Kodeksu karnego skarbowego, który wskazuje na podanie nieprawdziwych informacji w deklaracji oraz art. 64a wspomnianego kodeksu, dotyczącego przesłania nierzetelnej ewidencji.
Czynny żal przy korekcie JPK a projektowane zmiany w prawie
Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego, który po zmianach nie zakłada obowiązku przesyłania czynnego żalu wraz z korektą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorca, który popełni błąd i dokona jego korekty przed wykryciem popełniania czynu zabronionego przez organ podatkowy, nie zostanie ukarany karą grzywny z KKS. Jak informuje resort finansów, swoje zastosowanie będzie miał wówczas art. 16a Kodeksu karnego skarbowego.
„Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa albo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 505, 568, 695, 1087, 1106 i 2320), korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie”.
Kiedy czynny żal nie będzie wymagany przy korekcie JPK?
Projekt nowelizacji ustawy jest aktualnie konsultowany z Ministerstwem Sprawiedliwości; data wejścia przepisów w życie nie jest jeszcze znana.