0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przyjmowanie dokumentów ubezpieczeniowych - nowy serwis ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Urzędy coraz częściej dają swoim podatnikom możliwość składania dokumentacji i rozliczania się ze zobowiązań drogą elektroniczną. Także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, idąc z duchem czasu, udostępnił swoje serwisy internetowe. Aktualnie podatników, korzystających z możliwości składania dokumentów drogą elektroniczną, czekają pewne zmiany.

Dotychczas do dyspozycji użytkowników oddane były cztery serwisy Elektronicznej Wymiany Dokumentów - EWD Gdański, EWD Warszawa, EWD Wrocław oraz EWD Pozostałe. W związku z wprowadzeniem nowej infrastruktury techniczno - systemowej, w dniu 28 grudnia 2012 roku został uruchomiony nowy serwis, dostępny pod adresem www.ewd2.warszawa.zus.pl. Podatnicy mogli w tym czasie korzystać zarówno z nowego systemu, jak i jego poprzedników.

Natomiast 21 stycznia 2013 roku uruchomiony został drugi serwis, dostępny pod adresem https://www.ewd2.wroclaw.zus.pl/. Jednocześnie ogłoszono, że z dniem 19 lutego tego roku przesyłanie dokumentów z poprzednich czterech serwisów zostało wyłączone. Podatnicy mogą korzystać z nich jedynie w celu pobrania potwierdzeń dokumentów wysłanych wcześniej do 20 marca 2013, kiedy to systemy te zostaną w pełni wycofane.

Jednocześnie użytkownicy zostali poinformowani, że nowe serwisy - Warszawa oraz Wrocław - są równorzędne i nie ma znaczenia, który z nich zostanie wykorzystany. Wyłącznie dla celów przyśpieszenia i usprawnienia operacji warto wybrać system bliższy podatnikowi ze względu na miejsce jego zamieszkania.


ZUS udostępnił swoim użytkownikom także szczegółową instrukcję konfiguracji systemu Płatnik, którą należy przeprowadzić w celu uzyskania dostępu do nowych serwisów. Sposób modyfikacji można znaleźć w broszurze pod adresem http://www.zus.pl/bip/pliki/Instrukcja_instalacji_certyfikatu_PE_2.pdf.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów