0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Assessment Center – dlaczego warto wybrać tę metodę rekrutacji?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach – kiedy w wielu branżach mówimy o rynku pracownika, a nie pracodawcy – rekrutacja jest często bardzo wymagająca. Potrzebne są nakłady czasowe i finansowe, dlatego pracodawcom zależy na tym, by przebiegła jak najefektywniej. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której wybrany pracownik na tyle się nie sprawdzi, że bardzo szybko będziemy musieli powtarzać cały proces. Dlatego też rekruterzy korzystają z różnych metod rekrutacji, które mogą ułatwić wybór i upewnić się, że jest prawidłowy. Jedną z nich jest Assessment Center. Na czym polega? Dlaczego warto ją wybrać? Odpowiadamy w niniejszym artykule! 

Na czym polega Assessment Center? 

Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego warto wybrać metodę Assessment Center, należy wyjaśnić, na czym ona polega. 

Dzięki tej metodzie możemy zobaczyć, jak pracuje kandydat do pracy oraz potwierdzić jego miękkie umiejętności. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej polegamy tylko na tym, co mówi nam potencjalny pracownik. Oczywiście niektóre informacje możemy zweryfikować, ale nie wiemy, jak zachowuje się on podczas wykonywania swoich obowiązków. 

Assessment Center polega na zebraniu kandydatów do pracy, przydzieleniu im zadania, które jest adekwatne do tego, co wykonuje osoba na stanowisku, które chcą objąć i wyznaczeniu grupy obserwującej kandydatów, złożonej z osób nazywanych asesorami.

Podczas takiej rekrutacji możemy zobaczyć, jak pracownik radzi sobie z problemami, pracą w stresujących warunkach, presją czasu, pracą w grupie itd. Mamy możliwość przyjrzenia się temu, jak pracuje, czy umiejętności, o których mówił, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dzięki temu znacznie prościej wybrać pracownika dopasowanego do zespołu, z odpowiednimi kompetencjami.

Kiedy Assessment Center?

Jak można się domyślić, metoda Assessment Center jest wymagająca – musimy zaangażować asesorów, opracować zadania, które pozwolą nam przyjrzeć się umiejętnościom pracowników, poświęcić czas na ich przeprowadzenie, analizę wyników itd. Zdarza się też, że musimy w tym celu wynająć firmę zewnętrzną, która się tym zajmie. Dlatego też z całą pewnością musimy mieć świadomość, że będzie to nie tylko czasochłonne, lecz także kosztowne. 

W związku z tym ta metoda rekrutacji jest często wykorzystywana przy okazji poszukiwania pracowników na stanowiska kierownicze. Poza tym będzie zdecydowanie przydatna, kiedy poszukujemy specjalistów i kilku kandydatów ma bardzo zbliżone kompetencje. 

Z całą pewnością Assessment Center jest bardzo skuteczna i dlatego warto ją rozważyć w przypadku poszukiwania pracowników. Jakie są jej dobre strony? 

Dlaczego warto wybrać metodę Assessment Center?

Wiemy już, że ta metoda rekrutacji jest bardzo skuteczna. Co za nią przemawia? Jakie są zalety Assessment Center, które przemawiają za tym sposobem poszukiwania odpowiedniego kandydata do pracy? 

Zadania wykonywane są w grupie, a cała sytuacja jest zazwyczaj dla potencjalnych pracowników stresująca, w związku z tym możemy sprawdzić, czy umiejętności miękkie, o których często wspominają pracownicy w swoich CV, rzeczywiście się potwierdzają. Chodzi tutaj na przykład o umiejętność pracy grupowej, pod presją czasu czy w stresie. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracownicy mówią o sobie i sami potwierdzają swoje kompetencje. Oczywiście możemy niektóre z nich zweryfikować, ale metoda Assessment Center znacznie nam to ułatwia.

Poza tym możemy zobaczyć, jak w praktyce wykonuje swoje obowiązki pracownik. Czy rzeczywiście jego doświadczenie zawodowe i umiejętności mają odzwierciedlenie w tym, jak pracuje? Podczas rekrutacji będzie musiał zmierzyć się z zadaniami, które czekają na niego w codziennej pracy, możemy więc ocenić ich wykonanie.

Czasami bardzo trudno na podstawie samej rozmowy zdecydować, który pracownik jest najbardziej dopasowany na dane stanowisko. Zdarzyć się może, że umiejętności i doświadczenie są zbliżone i rekruter ma twardy orzech do zgryzienia. Wykorzystanie metody, w której można porównać kandydatów przy wykonywaniu przez nich zadań, może okazać się niezwykle pomocne.

Assessment Center pomaga w większym obiektywizmie co do oceny kompetencji potencjalnego pracownika. Jak wspominaliśmy, wykonywaniu zadań przygląda się kilku asesorów, każdy z nich może zwrócić uwagę na coś innego, potwierdzić jakieś założenia, mieć pełniejszy obraz. 

Taka metoda rekrutacji może być także przydatna dla kandydatów do pracy, którzy dzięki temu mogą się przekonać, czy taki sposób wykonywania obowiązków jest dla nich odpowiedni i czy czują się w nim dobrze. To także pomaga w selekcji, ponieważ jeśli potencjalny pracownik nie jest zadowolony, może sam zrezygnować i nie dzieje się to dopiero po zatrudnieniu, kiedy może bliżej przyjrzeć się przedsiębiorstwu od środka. 

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji jest dzisiaj bardzo ważne. Pracodawcy chcą stworzyć dobre, dopasowane zespoły, ponieważ coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że dobry zespół jest podstawą sukcesu całej firmy. Dlatego wykorzystywanie różnorodnych metod rekrutacji może nam bardzo pomóc. W wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdzi się właśnie Assessment Center, dlatego z całą pewnością warto poznać jego dobre strony i zastanowić się nad wprowadzeniem tej metody przy poszukiwaniu pracowników.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów