Nie jest tajemnicą, że obciążenia wynikające z obowiązkowych składek ZUS są dużym wysiłkiem finansowym dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie, że składki co roku są waloryzowane i wynoszą coraz więcej. W celu wsparcia przedsiębiorców rząd pracuje nad kolejną ulgą. Obecnie w sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo przedsiębiorców. Projekt zakłada wprowadzenie ulgi na wypoczynek dla samozatrudnionych.
Ulga na wypoczynek dla samozatrudnionych
Nowa ulga ma polegać na możliwości skorzystania przez przedsiębiorcę z jednorazowej ulgi w ciągu roku w wysokości 50% na obowiązkowe składki społeczne. Ulga ma wynikać z prawa do wypoczynku przedsiębiorcy, który w jednym miesiącu może ograniczyć wykonywanie działalności, w związku z czym jego przychody będą mniejsze i tym samym jego zobowiązania względem ZUS-u też mogą zostać obniżone.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby możliwa była ulga na wypoczynek dla samozatrudnionych?
- Ulga przeznaczona jest dla osób samozatrudnionych, czyli inaczej dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.
- Z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przez minimum 6 miesięcy przed miesiącem korzystania z ulgi.
- Dodatkowym warunkiem jest to, aby w ostatnich 6 miesiącach przed miesiącem korzystania z ulgi suma przychodu przedsiębiorcy nie przekroczyła 60 tys. zł.
- Z ulgi będzie można skorzystać w jednym dowolnym miesiącu w roku.
- Co ważne, z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby samozatrudnione opłacające KRUS.
- Chęć skorzystania z ulgi przedsiębiorca będzie miał obowiązek zgłosić do 10. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przedsiębiorca chce skorzystać z ulgi (czyli np. do 10 maja, jeśli ulga ma dotyczyć składek za czerwiec).
Przedsiębiorcy na tym nie stracą
Obniżone składki ZUS nie wpłyną na wysokość przyszłej emerytury osoby samozatrudnionej. W rzeczywistości składki, które będą obniżone do zapłaty przez przedsiębiorcę, zostaną pokryte ze środków budżetu państwa.
Szacuje się, że ulga na wypoczynek dla samozatrudnionych będzie mogła zostać wykorzystana przez 1,2 mln mikroprzedsiębiorców, a koszt tej ulgi wyniesie 320 mln zł finansowanych z budżetu państwa.
Jeśli przepisy zostaną wprowadzone, to zaczną obowiązywać po 6 miesiącach od ich ogłoszenia.