Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wakacje składkowe – wnioskowanie, decyzja ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

22 marca 2024 roku do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która ma wprowadzić instytucję wsparcia małych przedsiębiorców nazwaną przez projektodawców wakacje składkowe. Projekt ten szybko został przyjęty przez sejm i podpisany przez prezydenta.

Cel zmian

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że problematyka ubezpieczeń społecznych oraz odprowadzanych na nie składek jest jednym z najbardziej newralgicznych tematów towarzyszących dyskusjom o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Bardzo często najmniejsze firmy skarżą się na to, że wysokość składek jest dla nich zaporą, która utrudnia rozwijanie własnego biznesu. Polski system ubezpieczeniowy przewiduje w tym zakresie swego rodzaju „pas startowy”. Jego sednem jest możliwość nieopłacania składek bądź też opłacania składek niższych niż tzw. składka ryczałtowa obowiązująca przedsiębiorców. Na wspomniany „pas” składają się:

  • tzw. ulga na start – czyli zwolnienie z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia przez przedsiębiorcę po raz pierwszy działalności gospodarczej albo od dnia podjęcia takiej działalności po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  • składki preferencyjne – obliczane w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej od podstawy stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia;
  • tzw. Mały ZUS Plus – czyli ulga sprowadzająca się do możliwości dodatkowego obniżenia podstawy wymiaru składki i ustalenia jej na podstawie połowy dochodu osiągniętego w poprzednim roku.

Choć rozwiązania te stanowią istotną pomoc dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza w pierwszych okresach jej wykonywania, nie eliminują one wszystkich wyzwań, które wiążą się z uczestnictwem najmniejszych firm w systemie ubezpieczeniowym. Dlatego też – zdaniem rządu – zachodzi potrzeba wprowadzenia dla tej grupy przedsiębiorców instytucji tzw. wakacji składkowych.

Komu będą przysługiwać „wakacje składkowe”?

Możliwość skorzystania z „wakacji składkowych” dotyczyć będzie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, które:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w sprawie przyznania „wakacji składkowych” będą miały zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych  (w tym także siebie samych);
  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęły przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęły roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
  • jako ubezpieczeni w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywały pozarolniczej działalności gospodarczej u byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczeni podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu  z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przez jaki czas będzie można korzystać z „wakacji składkowych”?

Możliwość skorzystania z „wakacji składkowych”, czyli ze zwolnienia z opłacania składek, będzie dotyczyła jednego miesiąca kalendarzowego – wskazanego przez samego zainteresowanego – w każdym roku kalendarzowym. Odbywać się to będzie na podstawie wniosku ubezpieczonego. W przypadku ubezpieczenia chorobowego – ze względu na jego dobrowolność – możliwość skorzystania ze zwolnienia obwarowana będzie dodatkowo koniecznością podlegania pod nie w miesiącu złożenia wniosku, a także w miesiącu go poprzedzającym.

Omawiane zwolnienie stanowić będzie pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe może być płatnik składek, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu. Pomoc de minimis jest kategorią wsparcia udzielanego przez państwo, która ze względu na swą małą wartość nie powoduje zakłócenia konkurencji na obszarze Unii Europejskiej. Zasady  udzielania tej pomocy normuje rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Wniosek płatnika

Wakacje składkowe” będą przyznawane na wniosek płatnika składek kierowany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Wniosek zawierać będzie:

  • dane przedsiębiorcy-płatnika składek: imię i nazwisko, NIP i PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich ‒ serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
  • wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek;
  • oświadczenia, że na dzień złożenia tego wniosku płatnik składek spełnia omówione wyżej warunki dotyczące wysokości przychodu i niewykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy;
  • zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką płatnik otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
  • informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis.

Oświadczenia płatnika składane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, z zastosowaniem klauzuli: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Wniosek składany będzie wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.

Rozstrzygnięcie ZUS

O zwolnieniu z opłacenia składek rozstrzygać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozstrzygnięcie w całości uwzględniające wniosek nie będzie wymagać wydania decyzji – informacja o rozstrzygnięciu przekazywana będzie płatnikowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS.

Rozstrzygnięty wniosek będzie miał charakter wiążący dla samego wnioskodawcy – ubezpieczony będzie podlegał zwolnieniu we wskazanym przez siebie miesiącu kalendarzowym; nie będzie on mógł się z niego wycofać bądź też dokonywać korekt we wniosku.

W przypadku:

  • rozstrzygnięcia nieuwzględniającego w całości wniosku lub uwzględniającego ten wniosek w części,
  • stwierdzenia, w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym lub kontrolą, że płatnik składek nie spełnia warunków umożliwiających przyznanie „wakacji składkowych”

– rozstrzygnięcie ZUS będzie miało formę decyzji.

Wszelkie decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, informacje i inne pisma dotyczące „wakacji składkowych” będą sporządzane i doręczane wnioskodawcy w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym, o czym zostanie on poinformowany na wskazany na profilu informacyjnym adres elektroniczny lub numer telefonu.

Co istotne, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek będą finansowane w ramach dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób zostanie zrealizowane jedno z kluczowych założeń „wakacji składkowych”, że osoby korzystające z tego zwolnienia nadal pozostaną uczestnikami systemu ubezpieczeń społecznych.

Szacuje się, że wakacje składkowe mogą objąć ponad 1,7 mln mniejszych przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Według oczekiwań projektodawców omawiane rozwiązanie oddziaływać będzie stymulująco na gospodarkę, zwiększając popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową. Projektowana regulacja ma również wpłynąć pozytywnie na sytuację ekonomiczną i społeczną rodzin przedsiębiorców, gdyż zwiększy się kwota dostępnych im środków.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów