Poradnik Przedsiębiorcy

Jaki system operacyjny wybrać na smartfon, tablet i PC?

Czym jest system operacyjny?

System operacyjny (OS) to najbardziej podstawowe oprogramowanie, które - mówiąc w skrócie - komunikuje użytkownika z procesorem i resztą podzespołów. Pozwala też na uruchamianie innych aplikacji oraz obsługę plików. Dawniej, gdy koncepcja systemu operacyjnego jeszcze się nie narodziła, obsługa komputera była bardzo żmudnym zajęciem, wymagającym od użytkownika powtarzania wielu czynności przy każdym uruchomieniu sprzętu czy pojedynczego programu. Dlatego też zdecydowano, by pewien stały zestaw poleceń, służących właśnie do komunikacji użytkownika ze sprzętem, umieścić w pamięci maszyny.

Prawdziwym praojcem dziesiątków systemów operacyjnych jest UNIX, który został stworzony w Bell Labs w 1969. Mimo upływu niemal połowy stulecia wciąż stanowi podstawę i inspirację dla twórców oprogramowania. Rodzina OS-ów uniksopodobnych jest liczna - w jej gronie można wymienić między innymi Linuksa (wraz z szeregiem dystrybucji), OS X od Apple czy Oracle Solaris przeznaczony do profesjonalnych zastosowań.

Dla przeciętnego użytkownika jedną z najważniejszych części systemu operacyjnego (a z pewnością najbardziej widoczną) jest interfejs graficzny - czyli te wszystkie ikonki, paski i suwaki, jakie służą do komunikowania się ze sprzętem. Trzeba pamiętać, że tak wygodne rozwiązanie, bez którego większość ludzi nie wyobraża sobie obsługi komputera, pojawiło się dopiero w latach 70. za sprawą XEROX Alto - eksperymentalnej maszyny stworzonej przez PARC, laboratorium badawcze koncernu XEROX. Do rozpowszechnienia się tego standardu przyczynił się wytwór firmy Apple, debiutujący w 1984 roku legendarny Macintosh, którego system operacyjny System 1 zawierał przyjazny użytkownikowi interfejs graficzny.

Tekstowe sterowanie komputerem - za pomocą wpisywanych w terminal komend - stało się tylko możliwą do wyboru opcją. Swoją zawrotną karierę Microsoft rozpoczął od kupienia ze śmieszne pieniądze systemu operacyjnego z tekstowym interfejsem, udoskonalonego i sprzedawanego później pod nazwą MS-DOS. W pierwszych Windowsach DOS pełnił ważną rolę, by później stać się jedynie dodatkiem dla profesjonalistów i szalupą ratunkową w razie awarii.

System operacyjny - przykłady

Windows - system operacyjny świata

Zestawienie systemów operacyjnych wypada zacząć od absolutnego lidera w tej dziedzinie, czyli Windowsa, którego wersje zasiedlają ponad 80% komputerów na świecie. Okienka dominują na pecetach, można je spotkać także na serwerach, choć to już dużo rzadszy widok. Pierwsze dystrybucje były w zasadzie graficznymi nakładkami na wspomniany wcześniej MS-DOS, dopiero później Windows zyskał miano systemu operacyjnego z prawdziwego zdarzenia.

Aby wyjaśnić lepiej fenomen Okienek, warto odwołać się do mechanizmu kuli śniegowej. Wystarczyło, że jeden system operacyjny - Windows 3.0 - zdobył szerszą popularność, by zaczęło powstawać coraz więcej zgodnego z nim oprogramowania (w tym przytłaczająca większość gier). A im więcej kompatybilnych aplikacji, tym więcej chętnych na zakup OS-a. Do sukcesu produktu Microsoftu przyczyniły się także dobre decyzje biznesowe - takie jak stworzenie własnego pakietu biurowego MS Office (trzeba pamiętać, że w latach 80. komputery wykorzystywano głównie do pracy) czy możliwość instalacji Windowsów na wszystkich pecetach zgodnych ze standardem IBM.

Ten ostatni wybór był (i jest) przeciwieństwem ścieżki, jaką podążyła konkurencyjna firma Apple, która swój zamknięty system operacyjny traktuje jako nieodłączną część sprzedawanych przez siebie komputerów. Notowania Windowsa podbiły też sprytne manewry, uważane dziś za praktyki monopolistyczne i karane przez amerykańskie sądy oraz Komisję Europejską. Chodzi tu o zintegrowanie firmowej przeglądarki internetowej (Internet Explorer) i odtwarzacza multimedialnego (Windows Media Player) z własnymi systemami.

Dziś Microsoft usiłuje za wszelką cenę sprzedawać więcej kopii swojego najnowszego dzieła, Windowsa 8. Ten efektowny acz niezbyt wygodny system operacyjny wciąż przegrywa ze starszym bratem, noszącym numerek 7. Nic dziwnego - korporacja z Redmond “przestrzeliła”, tworząc oprogramowanie przystosowane bardziej do urządzeń z ekranami dotykowymi (tabletów, smartfonów) niż desktopów. To osobliwa strategia, zważywszy na to, że Microsoft od zawsze budował swoją pozycję na segmencie klasycznych komputerów domowych i biurowych, w których sterowanie dotykiem raczej się nie sprawdza. Gwoździem do trumny było pozbycie się słynnego menu start, co wywołało masowe niezadowolenie użytkowników z całego świata - przyzwyczajonych do tego rozwiązania i nierozumiejących, dlaczego ktoś miałby kasować tak przydatne elementy. Według zapowiedzi Microsoftu funkcja ta powróci w kolejnej aktualizacji systemu operacyjnego. Mimo wszystko wciąż najlepszym wyborem dla wszystkich jest Windows 7.