Dzisiaj już chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez własnego komputera. Dookoła nas oczywiście jest pełno tabletów, smartfonów, jednak to właśnie laptop jest tym narzędziem, bez którego nie wykonamy większości obowiązków służbowych. Dzięki niemu możemy zrobić więcej i szybciej, jednak o ile bardziej komfortowo to już zależy od typu laptopa. Podstawowy wybór sprowadza się do podjęcia decyzji: Apple czy PC. Zobacz, który z nich jest dla Ciebie.
Apple, czyli intuicyjny komputer
Apple jest prawdziwym fenomenem marketingowym i sprzedażowym. Z jednej strony, komputery nie posiadają w sobie niczego lepszego pod względem technicznym. Porównywalne parametry w odniesieniu do PC, za nierzadko kilkukrotnie wyższą cenę. Z drugiej, właśnie ze względu na ich innowacyjny design, są tak często wybierane przez klientów. Są piękne, dopracowane i są wszędzie. Spotykamy je w serialach telewizyjnych, filmach oraz kawiarniach. Podobno każdy, ktoc hcoć przez chwilę uzywał komputera z jabłuszkiem nie dylematów typu Apple czy PC.
Według Apple-userów są także znacznie bardziej intuicyjne i stabilne. Typowy Macbook jest gotowy do pracy już od pierwszego włączenia. Jego obsługa nie stanowi problemów nawet osobom, które nigdy nie miały styczności z tym systemem. Całość ma bardzo minimalistyczną formę i jest nastawiona na użytkownika. Drugi plus, to niezwykła wydajność. System działa bardzo szybko, ponieważ jest projektowany pod dane możliwości sprzętowe. Dzięki temu też znacznie mniej się zawiesza oraz szybciej ładuje dane. Bateria potrafi pracować bez zarzutów przez długie godziny, czym nie mogą się pochwalić komputery PC. Niestety, kupując Apple mamy bardzo małe możliwości rozbudowy sprzętu. W starczych modelach możliwa była wymiana dysku, RAM czy baterii. Obecnie Apple robi wszystko, aby takie możliwości ograniczyć tak, by klienci kupowali nowy komputer, gdy stary przestanie im wystarczać. Z perspektywy czasu, Apple może być dobrą, ale drogą inwestycją.
Kupujemy PC
Laptopy PC to cała gama producentów komputerów oraz opcji oprogramowania. Z jednej strony, możemy skonfigurować wszystko pod nasze wymagania. Z drugiej, nigdy nie będziemy mieć gwarancji, że wykorzystujemy wydajność sprzętu w 100%. Najpopularniejszy system operacyjny - Windows nie słynie ze swojej szybkości, ani prostoty. Często gromadzi zbędne pliki, które spowalniają pracę komputera i czynią go mniej efektywnym. Aby dokonywać bardziej zaawansowanych ustawień, trzeba faktycznie znać się na rzeczy. Kompensatą za takie niedogodności jest jednak cena i nieograniczona skarbnica wiedzy. Logując się na forach internetowych, możemy znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie związane z naszym komputerem. Jeżeli tylko mamy na to czas i ochotę.
Apple czy PC?
Bez względu na to, czy wybierzemy Appleczy PC - komputer musi pasować do naszych potrzeb. Różne parametry, pojemności dysków czy po prostu - gabaryty, mogą na dłuższą metę pomóc lub przeszkadzać. Zatem jak wybrać laptopa? Czytać, testować u znajomych i przede wszystkim - nie działać pod wpływem emocji oraz mieć dystans do promocji sklepowych.