0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wyzwania branży artykułów szkolnych w sezonie "Back to School"

Wielkość tekstu:

Dla wielu e-sprzedawców wakacje to czas spadków wolumenów – odzież sezonowa już się w większości sprzedały, a w kalendarzu wydarzeń brakuje okazji do masowych zakupów. Jest jednak jedna branża, dla której ten zaczynający się z początkiem sierpnia i kończący w połowie września okres to czas udanych transakcji i wzmożonego ruchu. To czas intensywnych żniw w branży artykułów szkolnych.

Tak zwany „back to school”, czyli powrót do szkoły, to hasło, które pojawia się wszędzie – zarówno w gazetkach sieci handlowych, jak i w witrynach niezależnych sklepów branżowych, księgarni, a także w każdym kanale sprzedaży on-line. Akcje promocyjne artykułów szkolnych propagują nie tylko indywidualne e-sklepy, ale także większość platform typu marketplace, czy też przewoźnicy kurierscy w ramach akcji partnerskich.

Ograniczona ilość producentów a konkurencja na rynku

Wśród materiałów podstawowych, takich jak zeszyty, kredki, bloki czy długopisy, liczba dostępnych marek też jest ograniczona. Mamy w zasadzie do czynienia z kilkoma liczącymi się producentami i markami. Otwierając znany portal aukcyjny pod hasłem „kredki”, znajdziemy setki ofert, ale w zasadzie tylko 2-3 znanych marek plus odrobinę produktów no-name (mali producenci lub importerzy) i produktów premium (raczej dla plastyków, niż dla pierwszoklasistów). Trochę zamieszania na rynku wprowadzają oferty sieci handlowych, które z jednej strony wprowadzają na rynek mocne marki własne (z coraz lepszą jakością za rozsądną cenę), a z drugiej zaś – oferują markowe produkty po bardzo atrakcyjnych cenach.

Trudny rok dla branży artykułów szkolnych

Obecny rok dla branży jest wyjątkowo trudny – połączenie takich czynników jak inflacja, zaburzenia łańcucha dostaw z Chin, wysoki kurs walut oraz znaczące podwyżki cen papieru sprawiają, że uczniowska wyprawka będzie w tym roku wyjątkowo droga. E-sprzedawcy muszą się zmierzyć nie tylko z konkurencją na własnym polu, ale także wyjątkowo atrakcyjną w tym roku konkurencją w nowoczesnych kanałach off-line i z kurczącym się portfelem nabywców.

Jak przygotować magazyn branży artykułów szkolnych?

Na dużą skalę poprawna sprzedaż tzw. „mixów” wymaga od magazynu rozindeksowania dostawy na wejściu, wygenerowania własnych kodów technicznych na każdy wariant i oklejenie przynajmniej opakowań zbiorczych (z posortowanymi wg wariantu produktami) naklejkami z nowym kodem i opisem wariantu i koloru. Jedynie takie rozwiązanie pozwala zarówno na poprawne wyliczenie zapasu magazynowego każdego wariantu, jak i koloru, a także zaoferowanie rzeczywistych stanów na stronie e-sklepu. To również przekłada się na poprawną kompletację i wysyłkę. Jest to o tyle istotne, że z punktu widzenia konsumenta trudno o gorsze doświadczenie zakupowe, jeżeli zamówił on piękny zestaw bloków i farb z wizerunkiem jednorożca, a otrzyma przypadkowe wzory tylko dlatego, że na etapie produkcji ktoś chciał zaoszczędzić na liczbie kodów magazynowych, a magazyn e-commerce nie potrafił sprostać oczekiwaniom konsumenta co do właściwej identyfikacji produktu.

Operator logistyczny – idealne rozwiązanie dla branży artykułów szkolnych?

Branża artykułów szkolnych i plastycznych jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony mamy do czynienia z pewnym długiem technologicznym i balastem tradycyjnego myślenia o produkcie, z drugiej zaś z wyjątkową kumulacją ogromnej ilości operacji w krótkim czasie. Dodatkowo w warunkach wytężonej walki cenowej o konsumenta. Przy tak wymagającym biznesie i tak krótkim czasie wzmożonej aktywności warto rozważyć ofertę operatora logistycznego, który z jednej strony będzie w stanie zaoferować rozwiązania informatyczne niwelujące problemy z identyfikacją produktów i monitorowaniem zapasów, a z drugiej strony pozwoli nam zamienić znaczącą część kosztów stałych na zmienne poprzez transfer kosztów osobowych, związanych z pakowaniem zamówień, ze stałych (zatrudniony własny personel) na zmienne (koszt usługi w postaci zapakowaniu jednego zamówienia).

Współpraca z operatorami logistycznymi, takimi jak InPost Fulfillment, może przynieść korzyści w postaci efektywnej realizacji wysyłek, płynności w prowadzeniu biznesu oraz lepszej kontroli nad stanami magazynowymi. Operatorzy logistyczni posiadają nie tylko wysokiej klasy magazyny, ale także pełen pakiet procesów dedykowanych do obsługi tak wymagającej branży jak artykuły szkolne. System magazynowy i odpowiednie procedury zapewniają w ramach obsługi logistycznej e-commerce zarówno efektywne operacje magazynowe, jak i wszystkie wymagane prawem rejestry i śledzenie losów produktów.

Dodatkowo, współpraca z operatorami logistycznymi może przynieść korzyści w postaci szybkiego i terminowego dostarczenia zamówień do klientów. W przypadku branży artykułów szkolnych, szczególnie w sezonie "Back to School", czas dostawy jest kluczowym czynnikiem zadowolenia klienta. Dzięki operatorom logistycznym, e-sprzedawcy mogą skupić się na strategiach marketingowych i sprzedażowych, pozostawiając kwestie logistyczne w rękach profesjonalistów.

Podsumowując, branża artykułów szkolnych jest wyjątkowo trudna i wymagająca, zwłaszcza w sezonie "Back to School". Współpraca z operatorami logistycznymi, takimi jak InPost Fulfillment, może pomóc e-sprzedawcom sprostać wyzwaniom związanym z identyfikacją produktów, monitorowaniem zapasów oraz efektywną realizacją wysyłek. W efekcie, e-sklepy mogą skupić się na swoich działaniach marketingowych i sprzedażowych, podnosząc jakość usług dla swoich klientów i zwiększając swoje szanse na sukces w tym wymagającym sektorze.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów