0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak rozliczyć zakup samochodu z UE?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupiłem za granicą samochód na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a dokładnie w Niemczech. Miałem obowiązek opłaty podatku VAT na podstawie formularza VAT-23. W jaki sposób rozliczyć zakup w kosztach? Czy cenę zakupu należy powiększyć o zapłaconą akcyzę i opłatę recyklingową?

Dariusz, Radom

 

W takim przypadku zakup samochodu stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, a pojazd należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych na podstawie otrzymanej faktury. Wartość początkową pojazdu należy ustalić jako wartość netto zakupu - powiększoną o wszelkie opłaty poniesione przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji, konieczne do przystosowania pojazdu do użytkowania (np. rejestracja, akcyza, opłata recyklingowa). Wówczas do kosztów uzyskania przychodów będzie trafiać miesięczna amortyzacja zgodnie z przyjętą metodą amortyzacji

Z uwagi na fakt, iż z tytułu WNT to Pan jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT, należy wykazać podatek należny w rejestrze sprzedaży. Jeżeli ma Pan prawo do odliczenia według przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014, wówczas odpowiednią kwotę podatku należy wpisać również do rejestru zakupu VAT. Co istotne, po zakończeniu okresu rozliczeniowego konieczne będzie złożenie informacji podsumowującej VAT-UE wykazującej wartość transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów